Na alergię w Polsce cierpi około 8,6% dzieci i 5,4% dorosłych. Uczulenie stało się jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych w krajach wysoko rozwiniętych. Z jego powodu cierpimy na katar sienny, wysypkę, bóle brzucha, kaszel, zapalenie spojówek, a nawet astmę. W skrajnej postaci alergia może wywołać zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. Jej objawy mogą pojawić się pod wpływem kontaktu z alergenami kontaktowymi, wziewnymi lub pokarmowymi. Jak usuwać przyczyny alergii?
Alergia jest wywołana nieprawidłową reakcją naszego układu immunologicznego na niektóre czynniki środowiskowe. Komórki odpornościowe odczytują nieszkodliwą sytuację jako patologiczną i uruchamiają mechanizmy obronne. W efekcie rozwija się stan zapalny, który może objąć skórę, przewód pokarmowy bądź układ oddechowy. Na pojawienie się u nas uczulenia wpływa wiele czynników: styl życia, zanieczyszczenie środowiska oraz genetyczne predyspozycje.
Rodzaje alergii
Gdy mówimy o uczuleniu, najczęściej mamy na myśli alergię natychmiastową. Jest ona związana z produkcją swoistych przeciwciał IgE. Wytwarzane są one w fazie uczulania, gdy następuje pierwszy kontakt z alergenem. Przy następnym zetknięciu, przeciwciała IgE wiążą się z komórkami tucznymi. Te wydzielają czynniki zapalne, które odpowiedzialne są za objawy alergii. Pojawiają się one tuż po działaniu uczulającego czynnika. Alergia kontaktowa może pojawić się za to od paru godzin do kilku dni po styczności z alergenem. Reakcja zazwyczaj dotyczy skóry i błon śluzowych. Z podobnym opóźnieniem rozwija się uczulenie zależne od przeciwciał IgG. Opłaszczają one cząstki pokarmowe, które przechodzą do krwiobiegu poprzez nieszczelne jelita. W ten sposób tworzone są kompleksy immunologiczne, które odkładają się w różnych narządach, wywołując stan zapalny.
Jak usuwać przyczyny alergii natychmiastowej?
Symptomy alergii natychmiastowej wywoływane są przez alergeny pokarmowe lub wziewne. W wyniku ich działania pojawia się u alergika kaszel, nieżyt nosa i zapalenie spojówek. Na skórze rozwinąć się może wysypka, zaczerwienienie lub pokrzywka. Podstawą leczenia jest zawsze wyeliminowanie przyczyny powstawania tych objawów, czyli alergenów. W przypadku uczulenia pokarmowego konieczne będzie stosowanie diety eliminacyjnej. Alergia na pyłki roślin będzie wymagała od pacjenta unikania wychodzenia z domu w okresie pylenia. Należy również ograniczyć ilość kurzu w domu poprzez szczególną dbałość o czystość w mieszkaniu. Osoby uczulone na sierść i naskórek zwierząt powinny często kąpać pupila i ograniczyć z nim bezpośredni kontakt. Niekiedy należy rozważyć znalezienie zwierzakowi nowego domu.
Immunoterapia, czyli leczenie przyczynowe
Immunoterapia, czyli odczulanie, to jedyna metoda leczenia przyczynowego alergii natychmiastowej. Prowadzi ona do zmniejszenia wrażliwości alergika na uczulające go substancje. Odczulanie polega na podawaniu pacjentowi niewielkich, stopniowo wzrastających dawek szczepionki zawierającej alergeny. Jego organizm uczy się w ten sposób tolerować czynniki, na które wcześniej reagował nadwrażliwością. Immunoterapia najskuteczniejsza jest, gdy rozpocznie się ją we wczesnej fazie choroby. Zapobiega wtedy rozwojowi przewlekłego zapalenia oraz schorzeń alergicznych, takich jak astma oskrzelowa. Terapia jest długotrwała – może trwać nawet 3-5 lat. W wielu przypadkach łagodzi objawy uczulenia, a niekiedy nawet całkowicie je eliminuje.
Alergia kontaktowa – jak usunąć jej przyczyny?
Alergia kontaktowa pojawia się w wyniku częstego kontaktu skóry z uczulającym czynnikiem. Najczęściej alergizują metale, takie jak nikiel i chrom, składniki kosmetyków, lateks oraz związki chemiczne używane w przemyśle. Nierzadko na uczulenie cierpią osoby, które zawodowo mają styczność z tymi substancjami. Jedyną przyczynową metodą leczenia alergii kontaktowej jest wyeliminowanie alergenu z otoczenia. Osoby uczulone muszą zgłosić się do alergologa w celu rozpoznania przyczyny dolegliwości. Następnie konieczne będzie przerwanie styczności z nią poprzez wybór kosmetyków hipoalergicznych, właściwy dobór ubrań czy zakładanie rękawiczek ochronnych w pracy. W skrajnych przypadkach pacjenci ze względu na uczulenie muszą zmienić zawód.
Leczenie przyczynowe alergii IgG-zależnej
Alergia IgG-zależna rozwija się w wyniku zmniejszonej szczelności ścian jelit. Ich przepuszczalność może być zwiększona z powodu przewlekłego stresu, stosowania niektórych leków, infekcji czy zakażenia pasożytniczego. W efekcie niestrawione do końca cząstki pokarmowe dostają się do krwiobiegu, gdzie wyłapywane są przez przeciwciała IgG. Metodą przyczynową leczenia tego typu alergii także będzie dieta eliminacyjna. Istotne jest zastąpienie wykluczonych pokarmów innymi, o podobnych właściwościach odżywczych. Wspomóc leczenie może również stosowanie probiotyków. Są to preparaty zawierające żywe bakterie kwasu mlekowego, które działają korzystnie na nasz układ pokarmowy. Wspomagają odbudowę prawidłowej mikroflory jelitowej, dzięki czemu wspomagają regenerację jelit i zmniejszają ich przepuszczalność.
Karolina Solga
Straszne jest to ,że obecnie uczulic może nas wszystko, wszędzie jest tyle chemii,wszystko trzeba ostrożnie wybierać począwszy od jedzenia a skończywszy na środkach czyszczących