alergia na tatuaż

Wiele osób decyduje się na tatuaż, aby wyrazić swoją osobowość. Dziara na skórze może mieć formę napisu lub obrazka. Bywa delikatna i niewidoczna lub wręcz przeciwnie – przyciągająca uwagę i wyzywająca. Zazwyczaj wykonuje się ją na ramieniu, plecach, łydce, nadgarstku czy stopie. Niektórzy wolą standardowe tatuaże wykonane czarnym tuszem. Jednak modne są także kolorowe wzory, niekiedy przedstawiające ulubionych aktorów czy postaci z bajek. Dzięki nim stajemy się unikalni i bardziej intrygujący. Niestety, marzenie o ozdobieniu swojego ciała może zniszczyć alergia na tatuaż. Co zrobić, gdy dziara uczula?

Tatuaże niosą ze sobą szereg zagrożeń. Skutkiem ubocznym ich wykonania mogą być infekcje, choroby skóry, a w rzadkich przypadkach nawet nowotwory. Rozmawiając z tatuatorem pytamy zazwyczaj o dostępne wzory i omawiamy lokalizację dziary. Zapominamy o podstawowych kwestiach bezpieczeństwa. Musimy bardzo uważnie wybrać studio tatuażu i zapytać o skład wykorzystywanych w nim pigmentów. Alergia na tatuaż zdarza się stosunkowo rzadko, lecz jest bardzo kłopotliwa.

Tatuaż – jaką metodą się go wykonuje?

Metody tatuowania zmieniają się wraz z modą i postępem technologicznym. Tatuatorzy dążą do znalezienia jak najmniej bolesnego i bezpiecznego dla klienta sposobu wykonywania dziary. Najszybsze jest wydzierganie wzoru za pomocą specjalnej maszynki z igłą. Niekiedy specjalista zaznacza kontur wybranego malunku ostrym narzędziem i wprowadza barwnik na powstałą ranę. Popularną metodą jest również wprowadzanie pod skórę nici ze ścięgien zwierzęcych zanurzonych w barwniku. Sprzęt do wykonania tatuażu powinien być profesjonalny i bezpieczny. Igły powinny być sterylnie pakowane, a tatuator bezwzględnie musi ubierać rękawiczki do pracy. Dla alergików istotny jest także skład barwników. Właściciel salonu powinien powiedzieć nam, jakie związki chemiczne znajdują się w używanych przez niego pigmentach. Dodatkowo ważny jest ich kraj pochodzenia, atest i data produkcji.

Barwniki do tatuażu – co zawierają?

Tatuatorzy powinni być w stanie przedstawić klientom kartę charakterystyki każdego używanego barwnika. W takim dokumencie powinien być wymieniony dokładny skład pigmentu. Niestety, w wielu przypadkach jest to niewykonalne, a władze zazwyczaj nie egzekwują tego przepisu. W barwnikach możemy znaleźć różnorodne substancje, które są potencjalnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. W ich gorszych rodzajach występują węglowodory, siarczyny kadmu, rtęć, kobalt, lit, miedź czy chrom. Do wykonania tatuażu potrzebny jest także nośnik atramentu. Wykorzystywane do tego są płyny alkoholowe, denaturat, metanol, detergenty i formaldehyd. Najczęściej uczula barwnik czerwony ze względu na obecne w nim substancje, takie jak siarczek rtęci, wodzian żelaza, drzewo sandałowe czy drewno brazylijskie.

Alergia na tatuaż – z czego wynika?

Alergia na tatuaż najczęściej występuje po zastosowaniu przez tatuatora żółtego lub czerwonego pigmentu. Do ich produkcji wykorzystuje się nierzadko związki siarki, które są odpowiedzialne za wiele reakcji alergicznych. Obecnie unika się stosowania tych substancji. Za uczulenie odpowiedzialne są także metale, takie jak nikiel, chrom i kadm. Intensywne dolegliwości występują szczególnie u osób, które cierpią na łuszczycę lub bielactwo. Po wykonaniu tatuażu pojawić się może świąd, obrzęk i wysypka. Niekiedy występuje także martwica, nadmierna pigmentacja skóry lub blizny przerostowe. Niestety, nie zawsze alergia na tatuaż rozwija się od razu, przez co trudno ją przewidzieć. Czasem dopiero po kilku tygodniach, miesiącach, a nawet latach alergicy cierpią z powodu ziarniniaka, powiększenia węzłów chłonnych czy sarkoidozy.

Co zrobić, gdy dziara uczula?

uczulenie na tatuaż

Szacuje się, że alergia na tatuaż dotyka jedynie 0,5% klientów salonów. Jednak nie warto lekceważyć tej dolegliwości, szczególnie, jeśli cierpieliśmy już wcześniej na uczulenie kontaktowe. Jeżeli wyprysk pojawia się u nas po noszeniu biżuterii z niklu czy chromu, prawdopodobnie zareagujemy alergią także na niektóre pigmenty. Dobrym pomysłem jest poproszenie tatuatora o wykonanie prostego testu skórnego. Naniesienie niewielkiej ilości tuszu na skórę tydzień przed planowanym wykonaniem dziary może pozwolić na wykrycie uczulenia. Możemy również wytatuować sobie malutką kropkę z użyciem wybranego barwnika i obserwować reakcje skóry. Jeżeli mimo zachowania ostrożności wystąpiły u nas objawy alergii po wykonaniu dziary, konieczne będzie zastosowanie leków. Zwykle zapisywane są sterydy, antybiotyki czy maści z aloesem i witaminą E. Bardzo silne objawy będą wymagały usunięcia tatuażu.

Alergia na tatuaż z henny

Uczulenie mogą wywołać nie tylko tatuaże permanentne. Także wzory wykonane ze sztucznej henny często stają się przyczyną przykrych dolegliwości. Henna zawiera PPD, czyli parafenylenodiaminę. Związek ten znajduje się między innymi w farbach do włosów, barwnikach do tkanin czy w farbach drukarskich. Wykorzystuje się go do tworzenia tymczasowych tatuaży w kolorze czarnym. PPD to silny alergen kontaktowy. Najczęściej uczulenie na niego ma charakter opóźniony. U alergika pojawiają się wypryski, obrzęk, swędzenie, pęcherze na skórze, a nawet owrzodzenia i nadżerki. W rzadkich przypadkach kontakt z parafenylodiaminą może wywołać reakcję natychmiastową: duszności i groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny.

Karolina Solga