uczulenie na słońce
Adobe Stock, grafika partnera

Sezon letni oznacza dla ciebie niekończące się problemy skórne? Nie zawsze przyczyną jest alergia na letnie owoce lub pyłki. Czasem „winowajcą” jest uczulenie na słońce.

Czym jest uczulenie na słońce?

Uczulenie na słońce to termin, który brzmi trochę abstrakcyjnie, jednak osobom borykającym się z tą przypadłością raczej nie jest do śmiechu. Każdy z nas, gdy zbyt długo eksponuje skórę na promienie słoneczne, musi liczyć się z możliwością pojawienia przykrych dolegliwości. Jednak osoby cierpiące na uczulenie na słońce reagują nieproporcjonalnie mocno nawet na niewielką dawkę promieniowania UV.

Uczulenie na słońce nie jest więc wymysłem, przewrażliwieniem ani wymówką dla chodzenia na plażę, chociaż nie jest też klasyczną alergią w medycznym znaczeniu tego słowa.

Jak się objawia uczulenie na słońce?

Chociaż alergia na słońce nie jest typowym uczuleniem, to jego objawy przypominają klasyczne dermatozy. Do najczęściej pojawiających się objawów uczulenia należą:

– Rumień słoneczny, czyli zaczerwienienie, podrażnienie i opuchnięcie skóry po ekspozycji na słońce. Podobne objawy mogą się pojawić po zbyt długim opalaniu się i niedostatecznym zabezpieczeniu skóry kremem z filtrem UV.

– Swędzenie – uporczywe i nieprzyjemne, typowe dla innych uczuleń skórnych, np. na kosmetyki. Świąd skóry ustępuje samoistnie po zaprzestaniu opalania się. Można go złagodzić odpowiednimi kosmetykami.

– Pęcherze – to objaw silniejszy od świądu i rumienia. Pęcherze mogą pękać, a w ich miejscu mogą pojawić się bolesne strupy. Swędzące pęcherze mogą przypominać objawy ospy wietrznej, jednak odróżnienie jednej dolegliwości od drugiej jest bardzo proste – w przypadku ospy pęcherze mogą pojawić się na całym ciele, także w okolicach miejsc intymnych oraz w ustach. Pęcherze związane z uczuleniem na słońce pojawiają się tylko tam, gdzie skóra miała kontakt z promieniowaniem UV.

– Wysypka – w postaci krostek, plam lub grudek to kolejny objaw, który można pomylić z inną alergią, np. pokarmową. Podobnie jak przy pęcherzach rozróżnienie rodzajów alergii jest proste – pęcherze pojawiają się tylko na tych fragmentach skóry, która miała kontakt z promieniowaniem słonecznym.

– Łuszczenie się skóry – silny i nieprzyjemny objaw, połączony ze swędzeniem. W przypadku uczulenia na słońce łuszczenie się skóry może pojawić się nawet po bardzo krótkim kontakcie z promieniami słonecznymi.

Jak radzić sobie z uczuleniem na słońce?

W godzinach największego nasilenia promieniowania słonecznego (10 – 16) najrozsądniej byłoby nie przebywać na powietrzu. Jeśli to możliwe, nie wychodź w tym czasie z domu lub pracy. Jeśli jednak musisz pamiętać o:

– okularach przeciwsłonecznych – dzięki nim ochronisz bardzo wrażliwą skórę wokół oczu. Wybierz duży, mocno zabudowany model, by zadbać o jak największą powierzchnię skóry twarzy;

– kremach z filtrami UVA i UVB – aby dobrze pełniły swoją funkcję, nakładaj je co najmniej kwadrans przed planowanym kontaktem z promieniowaniem słonecznym;

– odpowiednim ubraniu – niestety krótkie szorty i bluzki bez rękawów nie są dla ciebie, zamiast nich wybierz luźne, przewiewne spodnie lub spódnice i takie same koszule. Im dłuższy rękaw, tym mniejsza szansa na choćby przypadkowy kontakt z promieniami słonecznymi.

Jeśli mimo zachowania środków ostrożności objawy nie ustępują, a nawet nasilają się, konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem. W przypadku silnej alergii na słońce niezbędne może się okazać łagodzenie objawów za pomocą kremów i maści antyhistaminowych lub zawierających kortykosteroidy.