Dlaczego osoby wysoko wrażliwe wchodzą w związek z narcyzem
Yoann Boyer z Unsplash

Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego została odkryta przez Elaine Aron, która sama zdradzała jej objawy. Przeprowadzone badania wskazują, że ta cecha występuje u ok. 15-20% populacji. Co ciekawe, można ją spotkać również w świecie zwierząt. Nie zniknęła w toku ewolucji, gdyż pełni użyteczną rolę. Społeczeństwo potrzebuje ludzi, którzy czują mocniej, bo dostrzegają oni zagrożenie z dużym wyprzedzeniem. Zwiększa to szanse gatunku na przetrwanie. Dlaczego osoby wysoko wrażliwe wchodzą w związek z narcyzem?

 

Silnie rozwinięta empatia – zaleta osób wysoko wrażliwych, która czasem okazuje się przekleństwem

Osoby wysoko wrażliwe posiadają ogromną empatię, która sprawia, że współodczuwają emocje innych. Potrafią okazywać im zainteresowanie oraz troskę. Zwracają uwagę na to, co dzieje się w życiu ich rozmówcy. Próbują się do niego dostroić emocjonalnie. W naturalny sposób dążą do budowania bliskościowych relacji. Potrafią poświęcać się w imię relacji lub dobra drugiego człowieka.

 

Dlaczego osoby wysoko wrażliwe wchodzą w związek z narcyzem?

Niestety dobre serce, jakie mają osoby wysoko wrażliwe, często spotyka się z nadużyciami. Postawa narcyza jest komplementarna względem ich życzliwości. On pragnie brać, a one chętnie dają. Osoby wysoko wrażliwe rzadko czują potrzebę, aby znajdować się w centrum zainteresowania. Jednocześnie chętnie okazują je innym, wsłuchując się w ich potrzeby i wypowiedzi. Bycie dobrym słuchaczem nie popłaca jednak w przypadku narcyza. Ludzie, którzy cierpią na to zaburzenie osobowości, nie potrafią bowiem odpłacić się tym samym. Cieszą się, że wysoko wrażliwy partner ich słucha, ale nigdy nie rewanżują się.

 

Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego a toksyczne związki

Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego idzie w parze ze świetnie rozwiniętą empatią, która umożliwia lepsze zrozumienie innych. Niestety, ta zdolność może odbić się rykoszetem. Związek z narcyzem wciąga niczym bagno. Osobie wysoko wrażliwej trudno z niego wyjść, bo jednak współczuje mu z powodu trudności, jakich doświadczył w dzieciństwie. Wierzy, że partner zmieni się pod wpływem okazanego zrozumienia i troski. Niestety, problemy wciąż powracają, a wręcz narastają. 

 

Czy narcystyczne zaburzenie osobowości można wyleczyć?

Narcystyczne zaburzenie osobowości stanowi ogromne wyzwanie dla doświadczonych psychoterapeutów. Człowiekowi, który boryka się z tą przypadłością, trudno pomóc, bo zazwyczaj nie chce się zmienić. Już sama sugestia, że potrzebuje wsparcia, uderza w jego narcystyczne ego i uruchamia reakcję obronną. Zmuszanie do terapii zazwyczaj czyni ją bezowocną. Narcyz nie angażuje się w nią, a w najgorszym przypadku wykorzystuje ją do tego, aby do perfekcji opanować techniki manipulacji.

 

Jak osoby wysoko wrażliwe zaspokajają potrzeby narcyza?

Dlaczego osoby wysoko wrażliwe wchodzą w związek z narcyzem? Bardzo często wynika to z faktu, że postawy tych dwojga zazębiają się. Są względem siebie komplementarne. Narcyz szuka podziwu i uznania. Osoba wysoko wrażliwa mu je zapewnia, bo ma świetnie rozwiniętą empatię. Ludzie, którzy cierpią na narcystyczne zaburzenie osobowości, błyszczą i rozkwitają w takiej relacji.

 

Gaslighting – dlaczego osoby wysoko wrażliwe częściej padają jego ofiarami?

Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego często staje się źródłem szykan i dyskryminacji. Osoby, które czują mocniej, od dziecka są uczone, że są coś z nimi nie tak. Rodzic uważa, że jego pociecha przesadza, narzekając na drapiący sweter. Lekarz twierdzi, że przepisany przez niego szampon leczniczy nie może podrażniać skóry. Nic dziwnego, że skoro nikt nie wierzy osobie wysoko wrażliwej, ona również podważa to, co czuje, myśli, widzi i słyszy. Narcyz znajduje się w niezwykle korzystnym położeniu, bo może uprawiać gaslighting. Wspomniana technika manipulacji opiera się na podważaniu percepcji drugiej osoby. Może prowadzić nawet do zaburzeń psychicznych.

 

Związek z narcyzem początkowo wydaje się całkiem udany. Ludzie, u których stwierdza się to zaburzenie osobowości, mają w sobie sporo uroku i inteligencji. Potrafią przyciągać innych swoją charyzmą i zdecydowaniem. Często odnoszą sukcesy zawodowe, przez co jawią się jako niezwykle atrakcyjni partnerzy. Problem polega na tym, że w tej relacji narcyz zaspokaja swoje potrzeby, a osoba wysoko wrażliwa służy jako narzędzie do ich realizacji. W ich związku brakuje symetrii i równouprawnienia.