związek dwóch osób wysoko wrażliwych
Zdjęcie autorstwa Marcelo Chagas z Pexels

Wysoka wrażliwość to cecha wrodzona, która jest uwarunkowana genetycznie, dlatego nie możemy jej zmienić. U takich osób ośrodkowy układ nerwowy jest niezwykle wrażliwy na bodźce zewnętrzne. Tacy ludzie często czują się przytłoczeni nadmiarem wrażeń. Jak wygląda związek dwóch osób wysoko wrażliwych?

Jak wygląda związek dwóch osób wysoko wrażliwych?

Paradoksalnie, mogłoby się wydawać, że gdy spotykają się dwie takie same osobowości, to żyje im się łatwiej.  W końcu doskonale rozumieją swoje oczekiwania i trudności, z którymi borykają się na co dzień. Ponadto lubią spędzać czas w zbliżony sposób. Praktyka jednak pokazuje, że związek dwóch osób wysoko wrażliwych bywa bardzo trudny. Dlaczego tak się dzieje?

Mężczyzna wysoko wrażliwy – jak tłumi swoją osobowość?

Mężczyźni są tak samo wysoko wrażliwi jak kobiety. Szacuje się, że co piąty pan rodzi się z wysoką wrażliwością. Niestety, od mężczyzn wymagamy siły, odwagi i przebojowości. Ich emocjonalność często dusi się w zarodku. Same matki mówią do płaczącego synka, aby przestał się mazać, przecież chłopaki nie płaczą.  Niestety, taki przekaz społeczny sprawia, że mężczyzna wysoko wrażliwy nie chce zyskać etykietki geja czy dziwoląga, przez co tłumi w sobie naturalne reakcje. W praktyce tacy panowie często ukrywają ogromne emocje za fasadą agresji, wizerunku macho, bad boya etc.  To utrudnia nawiązanie z nim bliskiej relacji.

Wysoka wrażliwość. Trudności w rozwiązywaniu problemów życia codziennego

Gdy obie strony są wysoko wrażliwe, bardzo często trudno im zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie codzienność. Nawet złożenie reklamacji na kiepską obsługę hotelową zdaje się przerastać partnerów. Żadne z nich nie chce bowiem wdawać się w sytuacje konfliktowe. Na dodatek często zdarza się, że kobieta obwinia mężczyznę o to, że nie załatwił jakiejś sprawy, np. nie porozumiał się ze spółdzielnią w sprawie remontu. W końcu kulturowo przyjęło się, że to facet załatwia problematyczne kwestie, bo jest bardziej przebojowy i odważny.  Często może to też rodzić sytuacje, kiedy kobieta zaczyna oglądać się za silniejszym mężczyzną, aby samej nie borykać się z trudnymi sytuacjami, ponieważ te ją przerastają.

Wysoka wrażliwość prowadzi do unikania konfliktów

Osoby wysoko wrażliwe często dokładają wszelkich starań, aby uniknąć konfliktu. Każda sprzeczka kojarzy im się z czymś bolesnym. Tacy ludzie unikają sytuacji obciążających psychicznie. Warto jednak nauczyć się rozmawiać o problemach. Może to bowiem pomóc w ich rozwiązaniu i oczyszczeniu atmosfery. Gdy jakieś sprawy się nawarstwiają, a my udajemy, że tego nie widzimy, to w pewnym momencie i tak wychodzą na światło dzienne, nierzadko niszcząc wieloletni związek.  W końcu nie możemy dłużej przymykać oczu na coś,  co nas irytuje.

Czasem jeden z partnerów potrzebuje silniejszej stymulacji

Wysoka wrażliwość to nie jest cecha jednorodna. Jeden partner może uwielbiać spędzanie wolnego czasu na obrzeżach miasta, z dala od zgiełku. Tymczasem jego druga połówka potrzebuje ciszy wyłącznie w pracy oraz wtedy, gdy nad czymś intensywnie myśli. Jednak po wyjściu z biura uwielbia spotykać się z ludźmi i z nimi rozmawiać. To pozwala jej naładować akumulatory, ponieważ jest wysoko wrażliwym ekstrawertykiem.