Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła a alergia

Skąd się bierze wydzielina?

Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, czyli Post Nasal Drip Syndrome (PNDS) to zespół objawów niektórych chorób górnych dróg oddechowych. Towarzyszy takim schorzeniom, jak:

 • alergiczny nieżyt nosa,
 • przewlekły niealergiczny nieżyt nosa,
 • choroby zatok,
 • przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych,
 • nieprawidłowości w budowie nosa, które upośledzają jego drożność,
 • polipy nosa,
 • mukowiscydoza,
 • refluks żołądkowo-przełykowy.

Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła a alergia

Najczęstszą przyczyną PNDS jest nawracające wirusowe lub bakteryjne zakażenie górnych dróg oddechowych.

Jak rozpoznać PNDS?

Przewlekłe spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła jest jedną z głównych przyczyn występowania przewlekłego lub napadowego kaszlu oraz świszczącego oddechu (znacznie częściej, niż astma oskrzelowa).

Do objawów należy także ciągłe połykanie wydzieliny zalegającej w gardle, przewlekły nieżyt gardła, cuchnący oddech, obrzęk błony śluzowej nosa i trudności w oddychaniu oraz nudności wynikające z zalegania śluzu w żołądku. Diagnozowanie choroby polega przede wszystkim na wykluczeniu innych chorób, zwłaszcza nowotworowych. Dopiero diagnostyka różnicowa może pokazać na jakim tle pojawia się w gardle wydzielina.

13 KOMENTARZE

 1. Jeśli istnieją niepokojące symptomy, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista w pierwszej kolejności wykluczy inne choroby, w tym nowotwory. Od wyników badań zależy dalszy przebieg diagnostyki.

  • Ja już byłam z tym u ok. 40 różnych lekarzy. I jak z tym żyłam tak żyje. Mam 20lat, Zachorowalam w wieku 17 i powoli tracę wiarę w pozbycie się tej uprzykrzajacej życie dolegliwości, Mam z tego powodu głęboka depresję i nie wyobrażam sobie ze mam tak pluć całe życie. Wydaje każdy swój grosz na bezowocne leczenie, tymczasem idac do kolejnego lekarza (teraz w anglii) dowiaduje sie ze nic się ne da z tym zrobić, samo przejdzie. Jesli ktos kiedys mnie wyleczy, uratuje mi życie..

   • Ja też tak mam od dziecka i żyje to tu splune to tam napluje ale zwykle łagodnie mi to doskwiera,jednak mi lekarz zalecił jeść cebule i czosnek.

   • hmm borykam się chyba z czymś podobnym, spróbuj zrobić porządnie wszystkie testy alergiczne, serologiczne na ige z krwii + antyhistamina obowiązkowo (cetryzyna, lorantadyna) mi przerwały kaszek i chociaz mogę spać na leząco, spać w ogole. Poczytaj o Dr Czerniaku i oleju cbd, mi troszkę pomógł. Również jeżeli masz posiewy plwociny z płuc, oskrzeli, wymazy z zatok zarażone czy to wirusem czy bakterią czy oboma, terapia CDS (dwutlenek chloru) zabija te wszystkie gówna. Pokochaj cebule i czosnek, kurkumę, pieprz, liść lipy, oregano, pokrzywę, skrzyp, mają swoje działanie pomocne w tej kwestii.

 2. Ja już miałam tomograf zatok, wymaz z gardła, badanie na chlamydie, na tarczyce, badania alergiczne, spirometrie, CRP, a śluz i kaszel jak był tak jest. Moi lekarze rozkładają ręce. Pomocy. Co jeszcze można zrobić?

 3. Ja za radą znajomej lekarki odstawiłam nabiał (przede wszystkim żółte sery, serki homogenizowane itp) i pomogło!! Wypróbujcie na kilka tygodni i sprawdźcie. Nie wyobrażałam sobie życia bez nabiału, ale teraz czuję się bardzo dobrze i przy okazji schudłam.
  Czasem obserwuję, że jak zjem ostre potrawy np czosnek, objawy się nasilają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here