ABC alergii

Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła a alergia

Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła a alergia

Skąd się bierze wydzielina?

Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, czyli Post Nasal Drip Syndrome (PNDS) to zespół objawów niektórych chorób górnych dróg oddechowych. Towarzyszy takim schorzeniom, jak:

 • alergiczny nieżyt nosa,
 • przewlekły niealergiczny nieżyt nosa,
 • choroby zatok,
 • przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych,
 • nieprawidłowości w budowie nosa, które upośledzają jego drożność,
 • polipy nosa,
 • mukowiscydoza,
 • refluks żołądkowo-przełykowy.

Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła a alergia

Najczęstszą przyczyną PNDS jest nawracające wirusowe lub bakteryjne zakażenie górnych dróg oddechowych.

Jak rozpoznać PNDS?

Przewlekłe spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła jest jedną z głównych przyczyn występowania przewlekłego lub napadowego kaszlu oraz świszczącego oddechu (znacznie częściej, niż astma oskrzelowa).

Do objawów należy także ciągłe połykanie wydzieliny zalegającej w gardle, przewlekły nieżyt gardła, cuchnący oddech, obrzęk błony śluzowej nosa i trudności w oddychaniu oraz nudności wynikające z zalegania śluzu w żołądku. Diagnozowanie choroby polega przede wszystkim na wykluczeniu innych chorób, zwłaszcza nowotworowych. Dopiero diagnostyka różnicowa może pokazać na jakim tle pojawia się w gardle wydzielina.

Leczenie zespołu przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła

Prawidłowe leczenie jest uzależnione od przyczyny wystąpienia choroby. Jeśli spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła występuje z powodu wad budowy (np. krzywej przegrody nosowej), które sprawiają problemy z oddychanie i powodują rozrost bakterii w górnych drogach oddechowych, leczenie obejmuje usunięcie niedrożności nosa.

W przypadku przewlekłego zapalenia zatok, najpierw należy zastosować antybiotykoterapię. Z kolei jeśli winowajcą jest alergia, do leczenia wprowadza się wziewne leki przeciwalergiczne i zaleca przeprowadzenie odczulania. Ostatecznie PNDS może zostać wywołane przez refluks żołądkowo-przełykowy i zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. W tym wypadku konieczne jest przyjmowanie inhibitorów pompy protonowej i środków na zgagę.

Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła to dolegliwość kłopotliwa i utrudniająca życie chorego. Lepiej znaleźć przyczynę choroby, zanim wydzielina zacznie w nadmiarze zalegać żołądku i doprowadzi do nieprzyjemnych wymiotów.

M.Witczak

Komentarze (13)

Beata

4 lata temu

Ja za radą znajomej lekarki odstawiłam nabiał (przede wszystkim żółte sery, serki homogenizowane itp) i pomogło!! Wypróbujcie na kilka tygodni i sprawdźcie. Nie wyobrażałam sobie życia bez nabiału, ale teraz czuję się bardzo dobrze i przy okazji schudłam.
Czasem obserwuję, że jak zjem ostre potrawy np czosnek, objawy się nasilają.

Aaa

4 lata temu

Kasza jaglana-moze dla kogoś głupie ale poczytajcie o tym. I obowizkowo czystek 3 razy dziennie.

Adamus

4 lata temu

Ja już miałam tomograf zatok, wymaz z gardła, badanie na chlamydie, na tarczyce, badania alergiczne, spirometrie, CRP, a śluz i kaszel jak był tak jest. Moi lekarze rozkładają ręce. Pomocy. Co jeszcze można zrobić?

Doktor Anna

5 lat temu

Wystarczy przeswietlenie Zatok , i się dowiemy

  Ewa

  3 lata temu

  nie wystarczy. mialam robione juz dwa razy i nic nie wykazalo, a wydzielina nadal mi splywa, zatoki nadal bola…

MojeAlergie.pl

6 lat temu

Czasem warto zasięgnąć opinii innego specjalisty. Lekarze to też ludzie i czasem umykają im pewne kwestie. Inny specjalista może spojrzeć na problem z szerszej perspektywy.

  Kaja

  5 lat temu

  Ja już byłam z tym u ok. 40 różnych lekarzy. I jak z tym żyłam tak żyje. Mam 20lat, Zachorowalam w wieku 17 i powoli tracę wiarę w pozbycie się tej uprzykrzajacej życie dolegliwości, Mam z tego powodu głęboka depresję i nie wyobrażam sobie ze mam tak pluć całe życie. Wydaje każdy swój grosz na bezowocne leczenie, tymczasem idac do kolejnego lekarza (teraz w anglii) dowiaduje sie ze nic się ne da z tym zrobić, samo przejdzie. Jesli ktos kiedys mnie wyleczy, uratuje mi życie..

   Kamol

   3 lata temu

   hmm borykam się chyba z czymś podobnym, spróbuj zrobić porządnie wszystkie testy alergiczne, serologiczne na ige z krwii + antyhistamina obowiązkowo (cetryzyna, lorantadyna) mi przerwały kaszek i chociaz mogę spać na leząco, spać w ogole. Poczytaj o Dr Czerniaku i oleju cbd, mi troszkę pomógł. Również jeżeli masz posiewy plwociny z płuc, oskrzeli, wymazy z zatok zarażone czy to wirusem czy bakterią czy oboma, terapia CDS (dwutlenek chloru) zabija te wszystkie gówna. Pokochaj cebule i czosnek, kurkumę, pieprz, liść lipy, oregano, pokrzywę, skrzyp, mają swoje działanie pomocne w tej kwestii.

   kmazliv

   5 lat temu

   Ja też tak mam od dziecka i żyje to tu splune to tam napluje ale zwykle łagodnie mi to doskwiera,jednak mi lekarz zalecił jeść cebule i czosnek.

MojeAlergie.pl

6 lat temu

Jeśli istnieją niepokojące symptomy, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista w pierwszej kolejności wykluczy inne choroby, w tym nowotwory. Od wyników badań zależy dalszy przebieg diagnostyki.

Zostaw komentarz