Testy alergiczne
Grafika dostarczona przez partnera

Masz zdiagnozowaną alergię na dany alergen, ale podobne reakcje alergiczne występują u Ciebie także po kontakcie z innymi czynnikami? To znaczy, że może dochodzić u Ciebie do reakcji krzyżowych. Dowiedz się, jakie testy alergiczne pozwolą wykryć u Ciebie rzeczywiste przyczyny uczulenia.

Czym są alergeny i na czym polega reakcja krzyżowa?

Alergeny to mieszaniny różnych białek (molekuł). Jeśli w organizmie występują przeciwciała dla danego alergenu, wówczas dochodzi do reakcji alergicznych, które mogą mieć charakter miejscowy (np. reakcje skórne, problemy pokarmowe czy w obrębie dróg oddechowych) lub ogólnoustrojowy (np. zagrażająca życiu anafilaksja).

Poszczególne alergeny mogą być podobnie do siebie zbudowane. Dlatego u osób uczulonych np. na pyłek brzozy mogą występować reakcje alergiczne po zjedzeniu jabłka, czy orzechów arachidowych, których alergeny zawierają białko o zbliżonej budowie. W takiej sytuacji mówimy o reakcji krzyżowej.

Diagnostyka molekularna alergii – najskuteczniejsza metoda na sprawdzenie, co nas uczula

Rutynową diagnostyką, jaką przez długi czas wykonywało się w celu zbadania przyczyn alergii, były testy skórne. Jednakże nie są one wystarczająco dokładne, ponieważ dostarczają jedynie informacji o tym, czy pacjent jest uczulony na dany alergen – nie wskazują, które konkretnie białko powoduje reakcję alergiczną. Ponadto istnieją przeciwwskazania do ich wykonania – nie zaleca się wykonywać ich u kobiet w ciąży i dzieci poniżej 5. roku życia, trzeba też zachować szczególną ostrożność u osób zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym. Skuteczniejszym rozwiązaniem są testy z krwi, a szczególnie dokładnej odpowiedzi na pytanie o rzeczywiste przyczyny alergii dostarcza diagnostyka molekularna.

Na czym polega diagnostyka molekularna alergii?

Postępy dokonane w diagnostyce molekularnej pozwoliły odkryć, że reakcje alergiczne bardzo rzadko są wywoływane przez całe alergeny. Najczęściej ich przyczyną może być jedno lub kilka białek, które w alergenach występują. Dzięki temu wiemy, że nie każdy pacjent, u którego występuje uczulenie na dany alergen, ma taki sam profil uczuleniowy. Diagnostyka molekularna dostarcza informacji, które białka danego alergenu są faktyczną przyczyny występowania reakcji alergicznej.

Diagnostyka molekularna alergii – korzyści dla pacjenta

Diagnostyka molekularna pozwala rozróżnić symptomy wywołane reakcją krzyżową od faktycznego uczulenia. Dzięki niej możliwe jest określenie ryzyka wystąpienia reakcji miejscowych oraz ogólnoustrojowych. Umożliwia także określenie prawdopodobieństwa nabycia tolerancji na niektóre alergeny pokarmowe np. białka jajek lub mleka (szczególnie istotna korzyść dla dzieci). Ponadto daje podstawy do klasyfikowania pacjentów do immunoterapii (odczulania).

Diagnostyka molekularna alergii – dla kogo?

Testy molekularne mogą okazać się najskuteczniejszą metodą diagnostyki alergii dla osób, u których zachodzi podejrzenie współistnienia reakcji krzyżowych. Wskazaniem do ich wykonania są między innymi takie choroby alergiczne, jak:

  • astma,
  • pokrzywka,
  • nieżyt nosa,
  • alergie pokarmowe,
  • zapalenie spojówek.

Wykonanie testów molekularnych zaleca się także osobom, u których występują przeciwwskazania do punktowych testów skórnych, czyli m.in. w przypadku chorób skórnych lub dużego ryzyka reakcji anafilaktycznej.

Testy molekularne na alergię – jakie wykonać?

Jeżeli chcesz poznać przyczyny występujących u Ciebie reakcji, wykonaj testy alergiczne molekularne. ALEX 295 to kompleksowy test, który zapewnia kompletną diagnostykę na alergeny:

  • wziewne – takie jak m.in. trawy, roztocza, drzewa, pleśnie;
  • pokarmowe – owoce, warzywa, mleko, jaja, orzechy, ziarna (w tym pszenica), rośliny strączkowe;
  • zwierząt domowych – koty, psy, króliki, chomiki, świnki morskie.

Test obejmuje 295 najczęściej występujących alergenów, w tym 117 ekstraktów i 178 molekuł. Pozwala mierzyć także przeciwciała konopi oraz protein zwierzęcych. Jest to największy panel alergenów na poziomie molekularnym.

Wykonanie testu ALEX 295 nie wymaga od pacjenta przygotowania – nie trzeba przychodzić na niego na czczo, a także nie ma konieczności odstawiania leków sterydowych i przeciwhistaminowych. Badanie może wykonywane już od szóstego miesiąca życia.