Zachowanie narcyza
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Zachowanie narcyza na ogół kojarzy nam się z przesadną dbałością o wygląd. Tymczasem w wielu przypadkach tego typu symptomy w ogóle nie występują, ewentualnie stanowią wierzchołek góry lodowej. Przedstawiamy objawy narcystycznego zaburzenia osobowości. Jeśli dostrzeżesz je u swojego partnera, to może być znak, że lepiej od niego odejść, aby nie cierpieć.

Spis treści:

  1. Obwinianie innych o własne błędy
  2. Brak empatii, koncentracja wyłącznie na sobie
  3. Wrażliwość na krytykę
  4. Nagłe wybuchy złości
  5. Agresja wobec bliskich
  6. Narzucanie bliskim własnego zdania
  7. Przekonanie o własnej nieomylności
  8. Kontrolowanie bliskich
  9. Objawy narcystycznego zaburzenia osobowości. Tendencja do zdrady i niemoralnych zachowań
  10. Zachowanie narcyza. Miły dla innych, tyran dla rodziny
  11. Walka o uwagę z dziećmi i zwierzętami domowymi

Obwinianie innych o własne błędy

Narcyz ma to do siebie, że nie potrafi przepraszać i przyznawać się do winy. Obwinianie innych o własne błędy jest u niego na porządku dziennym. Jego zachowanie często wydaje się irracjonalne. Ty byłaś na zakupach, a on ma pretensje do ciebie o to, że w tym czasie wylał farbę, ponieważ rzekomo coś przestawiłaś przed swoim wyjściem z domu. Narcyz często uprawia gaslighting. Tam manipuluje bliskimi, że ci zaczynają wątpić w swoją poczytalność oraz to, co robią i widzą. Bliska relacja z narcyzem może kosztować nas utratę zdrowia psychicznego. W związku z tym warto się zastanowić, czy gra jest warta świeczki.

Brak empatii, koncentracja wyłącznie na sobie

Zachowanie narcyza zaskakuje zdrowe osoby, ponieważ większość z nas ma mniej lub bardziej rozwiniętą empatię. Potrafi wczuć się w położenie drugiego człowieka i unikać postaw, które mogą kogoś zranić. Narcyz nie interesuje się dobrostanem innych osób. Dla niego liczy się wyłącznie jego dobre samopoczucie. Jeśli powiesz mu, że rani cię, wypytując ciągle o eks, on nie zrozumie, z czym masz problem. Nie będzie ci też współczuł, gdy stracisz ukochanego psa czy zostaniesz niesprawiedliwie osądzona przez koleżankę z pracy.

Wrażliwość na krytykę

Narcyz nie znosi krytyki, nawet merytorycznej. Czasem bierze za nią wypowiedzi, które nie mają na celu wykazać jego braków, mają charakter neutralny. Wynika to z faktu, iż narcyz w gruncie rzeczy ma niską samoocenę, którą ukrywa za fasadą pewności siebie. Jest bardzo wyczulony na krytykę i czasem wystarczy, że lekko skrzywisz się w jego obecności, by uznał, że się go czepiasz i masz do niego nieuzasadnione pretensje.

Nagłe wybuchy złości

Krytyka narcyza może zakończyć się silnym i niekontrolowanym wybuchem złości. On nie potrafi zarządzać emocjami. Czasem wystarczy, że powiesz mu, aby zamykał drzwi na oba zamki, by wybuchł nie tylko złością, ale też agresją. Bliscy narcyza często się go boją. Nie jest to bowiem człowiek stabilny emocjonalnie. Wybuchy furii nie są mu obce. Sprawcy przemocy domowej często cierpią na narcystyczne zaburzenie osobowości. Wyładowują swoją złość i frustrację na słabszych.

Agresja wobec bliskich

Zachowanie narcyza często znosi znamiona agresji, a w skrajnych przypadkach może przerodzić się w sadyzm. Psychoterapeuci znają przypadki dzieci bitych pasem za to, że otrzymały tylko piątkę zamiast szóstki. Narcyz może też gwałcić swoją żonę, okaleczać jej miejsca intymne, stosować wobec niej środki przymusu.

Narzucanie bliskim własnego zdania

Narcyz uważa, że zawsze ma rację. Nie potrafi zrozumieć, że ktoś może wyrazić zdanie odrębne. Jeśli się z nim nie zgadzasz, to znaczy, że jesteś przeciwko niemu. Z automatu stajesz się jego wrogiem, którego należy pokonać. Niestety, taka postawa nie jest zdrowa.  Narcyz może karać cię za zdanie odrębne przemocą fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną. Np. jeśli jesteś na macierzyńskim i masz niższe wynagrodzenie, może nie dawać ci pieniędzy tylko dlatego, że postanowiłaś zaszczepić córeczkę, a przecież on jest antyszczepionkowcem.

Objawy narcystycznego zaburzenia osobowości

Zdjęcie autorstwa Royal Anwar z Pexels

Przekonanie o własnej nieomylności

Narcyz nigdy nie przyzna się do błędu. Niektórzy odbierają go jako gbura, drudzy widzą w nim zarozumiałą jednostkę. Przekonanie o własnej nieomylności jest bardzo szkodliwe dla samego narcyza i jego otoczenia. Nie da się żyć z kimś, kto samego siebie postrzega jako chodzący ideał. Nigdy nie przyzna się do błędu, bo nie stać go na autorefleksję. W rezultacie też nie zmieni swojego zachowania.

Kontrolowanie bliskich

Objawy narcystycznego zaburzenia osobowości niektórzy mylą z zazdrością, która wynika z miłości. Psycholodzy przestrzegają jednak przed takimi skrótami myślowymi, gdyż są one błędne. Po pierwsze, miłość nie polega na kontrolowaniu bliskich. Po drugie, zazdrość wynika z niskiej samooceny osoby, która ją odczuwa. Niekoniecznie stanowi wyraz płomiennego uczucia. Dla niektórych to skaza na wizerunku, że żona mogłaby ich porzucić dla kogoś innego. Stąd kontrolowanie bliskich. Narcyz dba o swój wizerunek, dlatego może zainstalować ci program szpiegowski, aby kontrolować to, co robisz w danej chwili.

Objawy narcystycznego zaburzenia osobowości. Tendencja do zdrady i niemoralnych zachowań

Narcyz to często jednostka pozbawiona moralności. Aby kierować się w życiu zasadami etycznymi, trzeba wykształcić w sobie empatię. Tej brakuje narcyzowi. Przy czym psycholodzy wyróżniają różne odmiany empatii. Ta racjonalna może być dana narcyzowi. On dobrze wie, że w takiej sytuacji należy wyrazić słowa współczucia, aby dobrze wypaść. Jednak w rzeczywistości nie towarzyszą temu realne emocje i wczuwanie się w położenie drugiego człowieka. Objawy narcystycznego zaburzenia osobowości to także tendencja do zdrady i niemoralnych zachowań.

Zachowanie narcyza. Miły dla innych, tyran dla rodziny

Dlaczego ofiary przemocy domowej często nie mogą liczyć na wsparcie innych, w tym członków własnej rodziny? Wynika to z teatru, jaki odgrywa narcyz. Jak wcześniej wspominaliśmy, dba on o swój wizerunek, dlatego też na zewnątrz prezentuje się jako nieskazitelny mąż i ojciec. Niestety, jest tyranem dla swoich bliskich. Potrafi ich bić w domowym zaciszu.

Walka o uwagę z dziećmi i zwierzętami domowymi

Objawy narcystycznego zaburzenia osobowości obejmują także chęć bycia w centrum uwagi. Każdy, kto odbiera atencję narcyzowi, traktowany jest jako jego wróg wymagający spacyfikowania. Niestety, taki człowiek może rywalizować o uwagę z własnym dzieckiem, nawet niemowlakiem, domowym pupilem, vide papuga czy pies. W sytuacji, gdy narcyzem jest mąż, a jego żona ma dziecko i papugi, będzie on reagował agresją lub próbą zwrócenia uwagi na własną osobę za każdym razem, gdy zacznie ona bawić się z maluchem lub ukochanymi ptaszkami.  Ktoś taki nie rozumie, że nie traci nic na uczuciu żony tylko dlatego, że kocha ona innych ludzi i zwierzęta.