Grafika: Venosa.pl

Czy wiesz, że herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie? O ile nie wszyscy preferują aromat kawy i jej specyficzny mniej lub bardziej gorzki posmak, o tyle większość osób jest w stanie znaleźć taki rodzaj herbaty, który w pełni im odpowiada. Ta nie tylko stanowi ucztę dla zmysłów, ale też wykazuje właściwości prozdrowotne. Poznaj różne rodzaje herbaty i dowiedz się, czym wyróżniają się na tle pozostałych.

Spis treści:

  1. Czy herbata pobudza?
  2. W jaki sposób herbata wspomaga odchudzanie?
  3. Wykorzystanie herbaty przy produkcji kosmetyków
  4. Jak działają antyoksydanty w herbacie?
  5. Różne sposoby parzenia herbaty – zwróć uwagę na temperaturę wody!
  6. Jak powstaje herbata czarna?
  7. Poznaj właściwości prozdrowotne herbaty zielonej!
  8. Czerwona herbata, czyli produkt niecałkowitej fermentacji liści herbaty
  9. Skomplikowane pozyskiwanie herbaty niebieskiej
  10. Biała herbata i jej delikatny posmak
  11. Czy rooibos to herbata?
  12. Z czego powstają herbaty owocowe?
  13. Herbaty ziołowe, czyli napary funkcjonalne
  14. Sprawdzony sposób na problemy z koncentracją i zmęczenie – yerba matte
  15. Venosa – jedno miejsce, różne rodzaje herbaty

Czy herbata pobudza?

Herbata stanowi nie tylko istotny element spotkań towarzyskich, który pobudza zmysły, ale też zawiera szereg dobroczynnych związków chemicznych. Czy wiesz, że pobudza ona równie mocno jak kawa? To zasługa alkaloidu, teiny, który wykazuje zbliżone działanie do kofeiny. Jeśli obudziłaś się i wciąż doskwiera ci zmęczenie, filiżanka aromatycznej herbaty może postawić cię na nogi. To doskonałe rozwiązanie dla tych z nas, które nie przepadają za smakiem i/lub zapachem kawy. Woń małej czarnej bywa szczególnie dokuczliwa dla osób o wysokiej wrażliwości sensorycznej. W związku z tym warto postawić na herbatę, która ma delikatniejszy zapach.

W jaki sposób herbata wspomaga odchudzanie?

Teina, podobnie jak kofeina przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej aż o 20%. Jeśli zatem próbujesz zrzucić parę kilogramów, warto włączyć herbatę do swojego menu. Ta wspomoże twoje wysiłki zmierzające do uzyskania smukłej sylwetki. Oczywiście nie zastąpi redukcji kaloryczności posiłków czy aktywności fizycznej, niemniej można ją stosować dodatkowo, aby uzyskać lepsze rezultaty.

Wykorzystanie herbaty przy produkcji kosmetyków

Herbata stanowi także ważny surowiec w branży kosmetycznej, ponieważ zwiększa napięcie skóry, jednocześnie zapewniając jej efekt anti aging. Okłady z herbaty sprawdzą się też po nieprzespanej nocy, gdy mamy sińce i obrzęki wokół oczu. Ten prosty i naturalny sposób pozwala zmniejszyć ich widoczność. Trzeba jednak zaczekać, aż napar nieco ostygnie, aby się nie poparzyć.

Jak działają antyoksydanty w herbacie?

Antyoksydanty w herbacie stanowią przedmiot badań naukowych. Rolę przeciwutleniaczy pełnią tutaj polifenole, wśród których przeważają katechiny (zielona herbata) oraz teaflawiny (czarna herbata). Związki te zwalczają wolne rodniki, które uszkadzają struktury komórkowe, w tym białka i kwasy nukleinowe. Wiążą też jony metali ciężkich. To bardzo ważne, ponieważ wyżej wspomniane cząstki przyspieszają proces starzenia się oraz zwiększają ryzyko rozwoju zmian nowotworowych. Co ciekawe, katechiny są znacznie silniejszymi przeciwutleniaczami niż powszechnie znane witaminy. Pod względem działania antyoksydacyjnego są 25-krotnie bardziej skuteczne niż witamina E (znana też jako witamina młodości) oraz 100-krotnie bardziej efektywne od witaminy C, którą znajdziemy m.in. w owocach cytrusowych, malinach, truskawkach, aronii czy pietruszce.

herbata czarna

Grafika: Venosa.pl

Różne sposoby parzenia herbaty – zwróć uwagę na temperaturę wody!

Na rynku znajdziemy różne odmiany liści herbacianych. Te wykazują odmienne właściwości smakowe i zapachowe. Wybierając dany rodzaj herbaty, należy upewnić się, w jakiej temperaturze przeprowadza się proces parzenia. W przypadku czarnej herbaty, która cieszy się w Polsce największą popularnością, wystarczy zalać liście wrzątkiem (czysta woda wrze w 100 stopniach Celsjusza). Pozostałe rodzaje wymagają jednak użycia wody o temperaturze 60-85 stopni Celsjusza. W jaki sposób możemy określić ten parametr? Oczywiście można wykorzystać do tego celu termometr o szerokim zakresie pomiaru. Niemniej dużo bardziej praktycznym rozwiązaniem dla miłośników herbaty może okazać się czajnik z regulacją temperatury.

Jak powstaje herbata czarna?

Największą popularnością w Polsce i na świecie cieszy się herbata czarna. Ta powstaje w wyniku całkowitego przefermentowania liści. Proces ten przebiega w pełni naturalnie, kluczową rolę odgrywają w nim enzymy naturalnie występujące w herbacie. Aby uzyskać odpowiedni susz, zbiera się liście. Te ulegają procesowi więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia. Czarna herbata charakteryzuje się mocnym, wyrazistym, a zarazem gorzkim posmakiem. Wbrew obiegowej opinii posiada właściwości antyoksydacyjne. W jej przypadku mamy jednak do czynienia z konglomeratami polifenoli, czyli teaflawinami. Te skutecznie zwalczają wolne rodniki i chronią LDL, czyli cząstki cholesterolu o niskiej gęstości, przed utlenieniem, przez co zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę. Ze względu na wielkość cząsteczek ich wchłanialność z przewodu pokarmowego jest nieco niższa niż katechin, czyli podstawowych jednostek budulcowych.

herbata czarna

Grafika: Venosa.pl

Poznaj właściwości prozdrowotne herbaty zielonej!

Herbata zielona uchodzi za najbardziej pożądaną. Często możemy też usłyszeć, iż wykazuje ona najsilniejsze właściwości prozdrowotne. Tutaj także zbiera się liście Camellia sinensis, jednak od razu poddaje się je działaniu wysokiej temperatury, aby inaktywować enzym, oksydazę polifenolową, która odpowiada za utlenianie katechin i łączenie ich w większe konglomeraty. Przez inaktywację enzymów zahamowany zostaje także proces fermentacji. Zielona herbata wyróżnia się cierpkim, trawiastym posmakiem. Wykorzystuje się ją przy produkcji kosmetyków anti-aging, ponieważ zawiera sporo antyoksydantów, które pełnią rolę filtrów biologicznych.

Czerwona herbata, czyli produkt niecałkowitej fermentacji liści herbaty

Czerwona herbata, znana też jako pu-erh uzyskiwana jest również z liści Camellia sinensis. Tutaj jednak przeprowadza się przyspieszoną fermentację, wykorzystując do tego celu promienie słoneczne. Te stanowią źródło ciepła, a w wyższych temperaturach procesy biochemiczne zachodzą z większą wydajnością. Warto jednak podkreślić, iż czerwona herbata nie jest w pełni przefermentowana. W procesie parzenia silniej barwi wodę na czerwono niż herbata czarna. Ponadto ma ziemisty posmak.

Czerwona herbata

Grafika: Venosa.pl

Skomplikowane pozyskiwanie herbaty niebieskiej

Herbata niebieska (oolong) zachwyca swoim turkusowym zabarwieniem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że jej pozyskiwanie należy do najbardziej skomplikowanych. Proces przetwarzania liści z Camellia sinensis składa się z kilku etapów przeprowadzanych w ściśle określonych warunkach. Pozyskiwanie niebieskiej herbaty wymaga też największego nakładu czasu, co wpływa na jej cenę. Warto podkreślić, iż mamy tutaj do czynienia z herbatą częściowo sfermentowaną. Wcześniej do tego grona zaliczyliśmy także herbatę czerwoną. Pokazuje to, iż uzyskanie różnych rodzajów tego napoju, nawet przy niecałkowitej fermentacji wymaga podjęcia odmiennych kroków.

Biała herbata i jej delikatny posmak

Różne rodzaje herbaty zazwyczaj pozyskuje się, wykorzystując do tego celu liście Camellia sinensis. Jednak w przypadku herbaty białej zbiera się pąki ww. krzewu. To stanowi sporą odmianę. Nic dziwnego, że sposób pozyskiwania tak bardzo wpływa na odmienne właściwości przygotowywanego naparu. Nie każdy lubi gorzko-cierpki posmak herbaty. Jeśli ty również należysz do tego grona, sięgnij po białą herbatę. Ma ona najdelikatniejszy smak i aromat, pozbawiona została goryczy oraz cierpkości. Nie znajdziemy tutaj także trawiastych akordów, w których nie wszyscy gustują.

Biała herbata

Grafika: Venosa.pl

Czy rooibos to herbata?

Wbrew obiegowej opinii rooibos nie należy do herbat. Jednak w sklepach internetowych i kawiarniach często bywa wymieniany wraz z nimi w jednej kategorii. Rooibos pozyskuje się z liści oraz kory czerwonokrzewu, który wyglądem przypomina drzewo iglaste. Jego pochodzenie wywiera ogromny wpływ na smak i właściwości. W związku z tym, iż czerwonokrzew nie zawiera garbników, w naparze na próżno szukać charakterystycznej goryczki. To także doskonały napój dla osób o wysokiej wrażliwości sensorycznej. Brak kofeiny w suszu sprawia, iż napar nie pobudza, a tym samym nie utrudnia zasypiania. Jeśli zatem wybrałaś się na kolację ze znajomymi, do popicia posiłku możesz wybrać rooibos.

Z czego powstają herbaty owocowe?

Herbaty owocowe także nie mają nic wspólnego z tradycyjną herbatą pozyskiwaną z krzewów Camellia sinensis. W ich przypadku nazwa stanowi kwestię umowną. Tutaj do produkcji suszu wykorzystuje się suszone owoce, płatki kwiatów, skórki owoców oraz inne elementy roślin.  Warto podkreślić, iż herbaty owocowe wysokiej jakości najlepiej rozpoznać, przeprowadzając analizę ich składu. Najlepsze nie zawierają sztucznych barwników, substancji aromatyzujących czy słodzących. W związku z tym, iż do ich przygotowywania wykorzystuje  się suszone jabłka, maliny, wiśnie, porzeczki, płatki hibiskusa czy skórki owoców cytrusowych, stanowią one bogate źródło antyoksydantów. Ich aktywność nie jest jednak tak silna jak katechin czy teaflawin. Niemniej mogą stanowić one ważny element w walce ze stresem oksydacyjnym.

herbaty owocowe

Grafika: Venosa.pl

Herbaty ziołowe, czyli napary funkcjonalne

Herbaty ziołowe uchodzą za funkcjonalne. W zależności od tego, jaką roślinę i który z jej elementów wykorzystamy do produkcji suszu, wykazuje ona odmienne właściwości. Np. dodatek szyszek chmielu ułatwia zasypianie. Natomiast koper włoski usprawnia trawienie i polecany jest przy wzdęciach oraz gazach. Z kolei liście szałwii, podobnie jak tymianek, wykazują silne działanie przeciwbakteryjne, dlatego wspomniane zioła stosuje się przy infekcjach gardła.

cytryna w syropie z malinami

Grafika: Venosa.pl

Sprawdzony sposób na problemy z koncentracją i zmęczenie – yerba matte

Zapewne nie raz masz gorący okres w pracy, który pozbawia cię sił witalnych. Pod koniec tygodnia pełnego intensywnego wysiłku intelektualnego doskwiera ci zmęczenie. W takiej sytuacji sprawdzić może się napar yerba matte, który poleca się również studentom podczas sesji. Wspiera on wzmożony wysiłek intelektualny oraz silnie pobudza, pozbawiając nas uczucia zmęczenia. Yerba matte również nie jest stricte herbatą. Mamy tutaj do czynienia z naparem z ostrokrzewu paragwajskiego. Nic dziwnego, że ten napój cieszy się największą popularnością wśród mieszkańców Ameryki Południowej.

Venosa – jedno miejsce, różne rodzaje herbaty 

Różne rodzaje herbaty sprawiają, że każda z nas może znaleźć rozwiązanie skrojone na miarę swoich potrzeb. Jeśli potrzebujesz czegoś, co usprawni trawienie, postaw na herbatę ziołową. Zależy ci na aromacie owoców i bogactwie zawartych w nich składników aktywnych? Właściwym wyborem może okazać się herbata owocowa. Osoby potrzebujące pobudzenia w pochmurny poranek powinny sięgnąć po tradycyjną herbatę lub yerba matte. Nie lubisz cierpkiego lub gorzkiego posmaku? Postaw na białą herbatę pozyskiwaną z pąków Camellia sinensis. Szukasz napoju idealnego do wypicia przed snem? Rooibos, który de facto nie jest herbatą, świetnie się sprawdzi, gdyż nie zawiera pobudzającej kofeiny. Wszystkie ww. susze zamówisz w sklepie internetowym Venosa.pl. To Mekka dla wszystkich kawoszy i miłośników herbaty.  Venosa.pl stawia na produkty pozyskane z surowców pochodzących z różnych zakątków świata. Zwraca przy tym uwagę na ich jakość. Aby zapewnić konsumentowi maksymalny poziom zadowolenia, starannie selekcjonuje produkty, wybierając tylko te od sprawdzonych, polskich dystrybutorów. W związku z tym, iż wiele z nas do herbaty dodaje miód lub owoce w syropie, Venosa.pl poszerzyła swoją ofertę o słodkości. To miejsce, w którym każdy miłośnik kawy i herbaty zrobi kompleksowe zakupy, zamawiając zaparzacze oraz kubki i filiżanki. Dostępne słodkości oprócz ww. miodu oraz owoców w syropie, które można dodać bezpośrednio do naparu, obejmują również orzechy w czekoladzie i czekolady, które można podać gościom jako deser.