Psychologia

Po czym rozpoznać maniaka kontroli?

Po czym rozpoznać maniaka kontroli

Wiele kobiet cieszy się, gdy mężczyzna okazuje zazdrość i kontroluje je na każdym kroku. Jednak to, co na początku wydaje się przejawem zauroczenia, na dłuższą metę jest męczące. Po czym rozpoznać maniaka kontroli? Dlaczego tacy mężczyźni są toksyczni i nie nadają się do związku?

Okazywanie zazdrości

Jeśli mężczyzna okazuje zazdrość, to ma problem z niską samooceną. Nie wierzy w wartość własnej osoby, dlatego boi się, że inni okażą się dla nas ciekawsi i bardziej atrakcyjni. W rezultacie maniak kontroli jest zazdrosny. Dopytuje się o to, gdzie byłaś i z kim. O której wróciłaś do domu. Ilu miałaś kochanków, czy w każdym byłaś w związku, w jakim wieku straciłaś dziewictwo. Chce wiedzieć o tobie wszystko i mieć cię na oku, aby zapobiec hipotetycznej zdradzie. Życie z tak nieufną osobą przypomina drogę przez mękę. Zazdrość nigdy nie jest urocza, z jej przejawów nie należy się cieszyć, bo świadczy ona tylko o tym, że trafiliśmy na kogoś z zaniżoną samooceną.

Konieczność tłumaczenia się ze spotkań ze znajomymi

Jeśli on chce wiedzieć, gdzie, po co i z kim wychodzisz, możesz uznać, że się o ciebie troszczy. Jednak takie dopytywanie na dłuższą metę świadczy o zazdrości, zwłaszcza gdy on zaczyna narzekać, że znowu wychodzisz lub zbyt długo rozmawiasz z koleżanką przez telefon. Nie daj się zapędzić w kozi róg i wmówić sobie, że poświęcasz przyjaciołom zbyt wiele czasu.

Chęć ograniczania relacji z bliskimi

Czasem maniak kontroli posuwa się jeszcze dalej. Postanawia ograniczyć relacje swojej drugiej połowy z bliskimi. W tym celu może symulować chorobę, gdy ukochana chce wyjść do mamy na obiad. Może też zasugerować przeprowadzkę do innego miasta, aby odciąć cię od bliskich i zyskać nad tobą kontrolę. Dlatego nie pozwól na to. Nie zmieniaj dla faceta miejsca zamieszkania, nie rezygnuj dla niego ze znajomych. To zawsze obróci się przeciwko tobie.

Chęć spędzania razem każdej chwili

Jeśli on jest jak bluszcz i chce spędzać z tobą każdą wolną chwilę, ma pretensje o to, że nie masz dla niego czasu, bo idziesz na jogging, do kina czy ze znajomymi na pizzę, to znak, że relacja jest toksyczna. On chce cię kontrolować, dlatego musi mieć na ciebie oko. Twoja niezależność nie jest tutaj mile widziana.

Próby dyktowania stroju i makijażu

Maniak kontroli lubi też decydować o tym, jak ubiera się i maluje jego partnerka. Jeśli on sugeruje ci zmianę fryzury, koloru paznokci czy elementów garderoby, wiedz, że próbuje sprawdzić, na ile sobie może pozwolić. Jeśli wytyczysz jasne granice i zadbasz o ich nieprzekraczanie, on tego nie zrobi.

Instalowanie oprogramowań szpiegowskich na telefonie

Maniak kontroli musi wiedzieć, gdzie jesteś o każdej porze dnia i nocy. Obsesyjnie boi się zdrady, może to wynikać z niskiej samooceny lub byciem świadkiem zdrady w rodzinie. Ewentualnie on sam zdradza, więc wszystkich podejrzewa o niewierność. Jeśli zauważysz, że on narusza twoją prywatność, uciekaj od niego.

Przeglądanie wiadomości prywatnych

Jeśli przyłapiesz go na przeglądaniu twoich prywatnych wiadomości, nie powinnaś mu tego puszczać płazem. Ten facet jest chory, a jego zachowanie nie jest normalne. Nie daj się wplątać w tę toksyczną relację, ucieknij, póki możesz.