Lifestyle

Jak rozpoznać alergię? Jak odróżnić ją od przeziębienia?

Jak rozpoznać alergię? Jak odróżnić ją od przeziębienia?

AdobeStock, grafika przekazana przez partnera

Alergia czy przeziębienie? Uczulenie na pyłki czy początek infekcji wirusowej? Obu tym przypadłościom mogą towarzyszyć podobne objawy w postaci kataru, łzawienia oczu czy kichania. W niektórych sytuacjach trudno jest więc jednoznacznie wskazać konkretną przyczynę opisanych symptomów. Na szczęście istnieją pewne kryteria oraz okoliczności, dzięki obecności których możemy rozpoznać powód dolegliwości.

 

Oczywiście w części sytuacji niezbędna będzie wizyta u lekarza (zwłaszcza, jeśli objawy nasilają się i trwają przez wiele dni, utrudniając pacjentowi funkcjonowanie). Jak zidentyfikować taką sytuację i kiedy zgłosić się do specjalisty? Czym różni się katar alergiczny od kataru spowodowanego infekcją – grypą, przeziębieniem, COVID-19? W jaki sposób niwelować dokuczliwe symptomy alergii i przeziębienia? Poznaj najważniejsze informacje związane z rodzajami objawów w różnych dolegliwościach i sprawdź, jak rozpoznać ich charakterystyczne cechy!

 

Jak odróżnić alergię od przeziębienia? Zwróć uwagę na objawy ogólne

 

Mimo że zarówno w odpowiedzi na styczność z alergenem, jak i w odpowiedzi na kontakt z wirusem w organizmie uruchamiana jest odpowiedź układu immunologicznego, to w obu tych przypadkach przebiega ona inaczej:

 

  • u osób cierpiących na alergię odpowiedź układu immunologicznego jest często bardzo gwałtowna: objawy ze strony górnych dróg oddechowych, symptomy obejmujące narząd wzroku, a także objawy skórne (pokrzywka) czy te ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty) pojawiają się nawet do kilkunastu minut po kontakcie z alergenem. Towarzyszy im także złe samopoczucie, nierzadko – ból głowy oraz najczęściej mylony z początkiem przeziębienia lub innej infekcji wirusowej – wodnisty katar. Oprócz szybkiej reakcji układu immunologicznego, objawy również szybko przybierają na sile;
  • u pacjentów przeziębionych, z rozwijającą się infekcją wirusową, objawy zazwyczaj narastają stopniowo – zarówno pod względem liczby symptomów, jak i ich intensywności. Oprócz oznak wymienionych powyżej (katar, złe samopoczucie, ból głowy) pojawiają się także stan podgorączkowy lub gorączka, bóle mięśni, stawów, kaszel, ból gardła, pogorszenia apetytu.

 

Co ważne – objawy przeziębienia lub innej, powszechnej infekcji wirusowej powinny ustąpić same po kilku dniach. Z kolei ustanie symptomów alergii uzależnione jest od kontaktu danego pacjenta z alergenem lub od przyjęcia leków, blokujących reakcję alergiczną w organizmie i powodującą nieprzyjemne objawy.

 

Jak odróżnić alergię od kataru spowodowanego innymi czynnikami?

 

Najwięcej problemów, jeśli chodzi o rozróżnienie objawów przeziębienia i alergii, sprawia oczywiście katar. Niemniej, już pora pojawienia się tego symptomu może jasno wskazywać na przyczynę dolegliwości. W praktyce katar alergiczny, wynikający z kontaktu z pyłkami i innymi alergenami wziewnymi, daje o sobie znać zazwyczaj wiosną, natomiast katar wywołany przeziębieniem i skorelowany z infekcjami sezonowymi będzie charakterystyczny dla okresu jesienno-zimowego. Warto tu jednak zaznaczyć, że katar alergiczny występujący w odpowiedzi na uczulenie na roztocza czy kurz może pojawić się tak naprawdę w każdym okresie roku. W takiej sytuacji dla zidentyfikowania konkretnych przyczyn nieżytu nosa istotna będzie obserwacja objawów towarzyszących, wymienionych powyżej, a w razie wątpliwości – udanie się do lekarza.

 

Oprócz powyższego rozróżnienia, katar alergiczny oraz nieżyt nosa w przebiegu infekcji wirusowej prezentują inny wygląd i inne objawy towarzyszące. Katar przy przeziębieniu na początku jest rzadki (mowa wówczas o tak zwanym katarze surowiczym), a dopiero później przekształca się w wydzielinę ropną – nieprzezroczystą, o zielono-żółtym kolorze. W infekcji wirusowej pojawia się także uczucie zatkanego nosa czy pogorszenie węchu. Nieżyt nosa przy alergii objawia się z kolei katarem wodnistym i „cieknącym”. Towarzyszy mu także świąd, zaczerwienienie a niekiedy nawet obrzęk nosa, uporczywe kichanie, uczucie, jakby coś stale drażniło nozdrza. Dodatkowo zauważyć można łzawienie i podrażnienie spojówek oczu. Możliwe jest pogorszenie węchu i uczucie zapchanego nosa.

 

Rozróżnienie kataru alergicznego oraz spowodowanego infekcją jest kluczowe dla wdrożenia leczenia. W przeziębieniu będzie to terapia krótkofalowa, ukierunkowana na zniwelowanie dokuczliwych objawów. Przy alergii z kolei również stosuje się leki łagodzące symptomy, natomiast oprócz nich można zaproponować pacjentowi także terapię w postaci odczulania.

 

Więcej informacji o objawach, diagnostyce i leczeniu różnego rodzaju alergii znajdziesz tutaj: https://www.adamed.expert/pacjent/choroby-i-objawy/alergie

 

  1. Lipiec i P. Rapiejko, Alergia czy przeziębienie – temat wciąż aktualny [w:] Alergoprofil, t. 17, nr 3, s. 27-33, maj 2021
  2. Dr n. Med. G. Durska, Jak odróżnić katar i przeziębienie od alergii? [w:] Medycyna Praktyczna, 11.09.2012
  3. Świerczyńska-Krępa, B. Rogala, J. Brożek, A. Emeryk, M. Arcimowicz, Alergiczny nieżyt nosa [w:] Interna – Mały Podręcznik Medycyny Praktycznej – dostęp online, aktualizacja: 10.08.2022
  4. Rey, M. Chełmińska, Ogólne zasady postępowania w chorobach alergicznych w praktyce lekarza rodzinnego [w:] Forum Medycyny Rodzinnej 2019, tom 13, nr 4

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *