Jak rozpoznać alergię? Jak odróżnić ją od przeziębienia?
AdobeStock, grafika przekazana przez partnera

Alergia czy przeziębienie? Uczulenie na pyłki czy początek infekcji wirusowej? Obu tym przypadłościom mogą towarzyszyć podobne objawy w postaci kataru, łzawienia oczu czy kichania. W niektórych sytuacjach trudno jest więc jednoznacznie wskazać konkretną przyczynę opisanych symptomów. Na szczęście istnieją pewne kryteria oraz okoliczności, dzięki obecności których możemy rozpoznać powód dolegliwości.

 

Oczywiście w części sytuacji niezbędna będzie wizyta u lekarza (zwłaszcza, jeśli objawy nasilają się i trwają przez wiele dni, utrudniając pacjentowi funkcjonowanie). Jak zidentyfikować taką sytuację i kiedy zgłosić się do specjalisty? Czym różni się katar alergiczny od kataru spowodowanego infekcją – grypą, przeziębieniem, COVID-19? W jaki sposób niwelować dokuczliwe symptomy alergii i przeziębienia? Poznaj najważniejsze informacje związane z rodzajami objawów w różnych dolegliwościach i sprawdź, jak rozpoznać ich charakterystyczne cechy!

 

Jak odróżnić alergię od przeziębienia? Zwróć uwagę na objawy ogólne

 

Mimo że zarówno w odpowiedzi na styczność z alergenem, jak i w odpowiedzi na kontakt z wirusem w organizmie uruchamiana jest odpowiedź układu immunologicznego, to w obu tych przypadkach przebiega ona inaczej:

 

  • u osób cierpiących na alergię odpowiedź układu immunologicznego jest często bardzo gwałtowna: objawy ze strony górnych dróg oddechowych, symptomy obejmujące narząd wzroku, a także objawy skórne (pokrzywka) czy te ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty) pojawiają się nawet do kilkunastu minut po kontakcie z alergenem. Towarzyszy im także złe samopoczucie, nierzadko – ból głowy oraz najczęściej mylony z początkiem przeziębienia lub innej infekcji wirusowej – wodnisty katar. Oprócz szybkiej reakcji układu immunologicznego, objawy również szybko przybierają na sile;
  • u pacjentów przeziębionych, z rozwijającą się infekcją wirusową, objawy zazwyczaj narastają stopniowo – zarówno pod względem liczby symptomów, jak i ich intensywności. Oprócz oznak wymienionych powyżej (katar, złe samopoczucie, ból głowy) pojawiają się także stan podgorączkowy lub gorączka, bóle mięśni, stawów, kaszel, ból gardła, pogorszenia apetytu.

 

Co ważne – objawy przeziębienia lub innej, powszechnej infekcji wirusowej powinny ustąpić same po kilku dniach. Z kolei ustanie symptomów alergii uzależnione jest od kontaktu danego pacjenta z alergenem lub od przyjęcia leków, blokujących reakcję alergiczną w organizmie i powodującą nieprzyjemne objawy.

 

Jak odróżnić alergię od kataru spowodowanego innymi czynnikami?

 

Najwięcej problemów, jeśli chodzi o rozróżnienie objawów przeziębienia i alergii, sprawia oczywiście katar. Niemniej, już pora pojawienia się tego symptomu może jasno wskazywać na przyczynę dolegliwości. W praktyce katar alergiczny, wynikający z kontaktu z pyłkami i innymi alergenami wziewnymi, daje o sobie znać zazwyczaj wiosną, natomiast katar wywołany przeziębieniem i skorelowany z infekcjami sezonowymi będzie charakterystyczny dla okresu jesienno-zimowego. Warto tu jednak zaznaczyć, że katar alergiczny występujący w odpowiedzi na uczulenie na roztocza czy kurz może pojawić się tak naprawdę w każdym okresie roku. W takiej sytuacji dla zidentyfikowania konkretnych przyczyn nieżytu nosa istotna będzie obserwacja objawów towarzyszących, wymienionych powyżej, a w razie wątpliwości – udanie się do lekarza.

 

Oprócz powyższego rozróżnienia, katar alergiczny oraz nieżyt nosa w przebiegu infekcji wirusowej prezentują inny wygląd i inne objawy towarzyszące. Katar przy przeziębieniu na początku jest rzadki (mowa wówczas o tak zwanym katarze surowiczym), a dopiero później przekształca się w wydzielinę ropną – nieprzezroczystą, o zielono-żółtym kolorze. W infekcji wirusowej pojawia się także uczucie zatkanego nosa czy pogorszenie węchu. Nieżyt nosa przy alergii objawia się z kolei katarem wodnistym i „cieknącym”. Towarzyszy mu także świąd, zaczerwienienie a niekiedy nawet obrzęk nosa, uporczywe kichanie, uczucie, jakby coś stale drażniło nozdrza. Dodatkowo zauważyć można łzawienie i podrażnienie spojówek oczu. Możliwe jest pogorszenie węchu i uczucie zapchanego nosa.

 

Rozróżnienie kataru alergicznego oraz spowodowanego infekcją jest kluczowe dla wdrożenia leczenia. W przeziębieniu będzie to terapia krótkofalowa, ukierunkowana na zniwelowanie dokuczliwych objawów. Przy alergii z kolei również stosuje się leki łagodzące symptomy, natomiast oprócz nich można zaproponować pacjentowi także terapię w postaci odczulania.

 

Więcej informacji o objawach, diagnostyce i leczeniu różnego rodzaju alergii znajdziesz tutaj: https://www.adamed.expert/pacjent/choroby-i-objawy/alergie

 

  1. Lipiec i P. Rapiejko, Alergia czy przeziębienie – temat wciąż aktualny [w:] Alergoprofil, t. 17, nr 3, s. 27-33, maj 2021
  2. Dr n. Med. G. Durska, Jak odróżnić katar i przeziębienie od alergii? [w:] Medycyna Praktyczna, 11.09.2012
  3. Świerczyńska-Krępa, B. Rogala, J. Brożek, A. Emeryk, M. Arcimowicz, Alergiczny nieżyt nosa [w:] Interna – Mały Podręcznik Medycyny Praktycznej – dostęp online, aktualizacja: 10.08.2022
  4. Rey, M. Chełmińska, Ogólne zasady postępowania w chorobach alergicznych w praktyce lekarza rodzinnego [w:] Forum Medycyny Rodzinnej 2019, tom 13, nr 4

Artykuł sponsorowany