Dlaczego nadzieja jest ważna
Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Życie jest bardzo nieprzewidywalne, o czym przekonujemy się każdego dnia. Dobitnie pokazuje to pandemia, która pojawiła się nagle i zmieniła nasze realia nie do poznania. W kryzysowych sytuacjach najlepiej radzą sobie ci, którym nadzieja nie jest obca. To ona pozwala przetrwać trudne chwile i cieszyć się życiem, mimo przeciwności losu. W naszym artykule zdradzamy, dlaczego nadzieja jest ważna.

Spis treści:

  1. Dlaczego nadzieja jest utożsamiana z naiwnością?
  2. Aby osiągnąć sukces, nadzieja musi iść w parze z działaniem
  3. Dlaczego nadzieja jest ważna?
  4. Rola nadziei w życiu
  5. Co daje nam nadzieja?
  6. Nadzieja motywacją do działania
  7. Od czego zależy to, czy mamy nadzieję?

Dlaczego nadzieja jest utożsamiana z naiwnością?

Nadzieja w Polsce nie cieszy się zbyt dobrą reputację. Traktujemy ją jako synonim naiwności lub bycia lekkoduchem. W pierwszym przypadku zakładamy, że nadzieja kłóci się z nauką, logiką oraz twardymi danymi. Traktujemy ją wręcz jako wiarę w zabobony. Przedstawiamy ją jako przeciwieństwo logicznego myślenia. Tymczasem nadzieja nie ma nic wspólnego z wiarą we wróżki czy czary. Czym jest upieranie się, że nasz mąż nie umarł, kiedy lekarze stwierdzili zgon, a czym innym wiara, że po rozstaniu z partnerem jakoś sobie poradzę. Nadzieja nie towarzyszy sytuacjom nieodwracalnym, ale tym, na które mamy wpływ. Pojawia się zawsze tam, gdzie istnieje moc sprawcza.

Aby osiągnąć sukces, nadzieja musi iść w parze z działaniem

Nadzieja nie ma też nic wspólnego z byciem lekkoduchem, który wszystko sobie lekceważy, zakładając, że jakoś to będzie. Aby osiągnąć cel, musisz działać. Inaczej sama wiara w sukces na niewiele się zda. Np. nie można mieć nadziei, że zda się egzamin, skoro w ogóle nie otworzyło się notatek z wykładów. Jednak osoba, która się uczy, ale nie wszystko rozumie, może mieć nadzieję, że trafi na łatwiejsze pytania i jakimś sposobem załapie się na trójkę. Ewentualnie, że ktoś wyjaśni jej niezrozumiałe kwestie, dzięki czemu w przyszłości sobie z nimi poradzi.

Dlaczego nadzieja jest ważna?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego nadzieja jest ważna. Okazuje się, iż stanowi motor zmian, jakich dokonujemy w swoim życiu. Bez niej nie podejmowalibyśmy żadnych aktywności. Odchodzimy od narcystycznego partnera, ponieważ wierzymy, że same będziemy szczęśliwsze niż z nim. Wyprowadzamy się z domu rodzinnego, w którym panowała przemoc, bo mamy nadzieję, że jakoś sobie poradzimy i same się utrzymamy. Zmieniamy pracę, bo wierzymy, że w nowym miejscu czekają na nas większe możliwości rozwoju.

Rola nadziei w życiu

Osoby, które mają nadzieję, łatwiej radzą sobie w trudnych sytuacjach. Np. gdy jako dzieci doświadczają przemocy domowej, wierzą, że dzięki swojej nauce znajdą dobrą pracę i będą mogły wyprowadzić się z domu.  Albo ktoś przeżywa w pracy trudne chwile. Stara się rozwijać swoją firmę najlepiej, jak potrafi, ale nie widzi klientów. Wierzy jednak, że ci w końcu się pojawią, a jego starania nie pójdą na marne.

Co daje nam nadzieja?

Nadzieja stanowi gwarancję dobrostanu. To jej zawdzięczamy wiarę w to, że świat jest przyjaznym miejsce, większość ludzi ma dobre zamiary i mnie nie skrzywdzi. Dzięki nadziei jesteśmy też przekonani, że nasze życie ma sens, a światem rządzi jakiś porządek, pewne niezmienne prawa. Np. jesień to dla wielu z nas trudny czas, ponieważ szybko zapadający zmrok oraz nagie drzewa mogą potęgować stany depresyjne. Jednak powtarzając sobie, że po jesieni i zimie nadchodzi wiosna, a wraz z nią nowe życie, zyskujemy siłę, która pozwala nam przetrwać.

Nadzieja motywacją do działania

Każda aktywność, na jaką się decydujemy, jest związana z nadzieją. Kontaktuję się z potencjalnymi klientami, wierząc, że ktoś wyrazi zainteresowanie współpracą. Zapisuję się na kurs angielskiego, bo wierzę, że jego znajomość pozwoli mi znaleźć lepiej płatną pracę.  W tym miejscu warto podkreślić, że osoby, które nie doświadczają w swoim życiu nadziei, łatwiej popadają w depresję.

Od czego zależy to, czy mamy nadzieję?

To, czy doświadczamy nadziei, zależy od naszych indywidualnych uwarunkowań genetycznych oraz relacji z matką. Jeśli mama była ciepła i wspierająca, dużo łatwiej nam uwierzyć, że na swojej drodze spotkamy życzliwych ludzi, którzy nam pomogą w trudnej sytuacji.