dlaczego nie masz męża
Zdjęcie autorstwa Elina Sazonova z Pexels

Przed nami wiele rodzinnych spotkań, niestety, tego typu wydarzenia często rodzą niewygodne pytania. Nasi krewni, ale też znajomi czy sąsiedzi lubią zbyt głęboko wchodzić w nasze życie. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że pewnych pytań nie wypada zadawać. Są rzeczy, o których się nie rozmawia, chyba że sam zainteresowany wykaże taką wolę.  W naszym artykule zdradzamy, o co chodzi osobom, które zadają pytanie: dlaczego nie masz męża?

Spis treści:

  1. Dlaczego nie masz męża? To jedno z najbardziej złośliwych pytań!
  2. Niska samoocena i podwyższanie jej cudzym kosztem
  3. Czego można zazdrościć singielce?
  4. Chęć zemsty a wytykanie kobiece stanu cywilnego
  5. Świadome przeżywanie emocji uczyni twoje życie lepszym

Dlaczego nie masz męża? To jedno z najbardziej złośliwych pytań!

Mogłoby się wydawać, że pytanie: dlaczego nie masz męża?, wyraża troskę. Nic bardziej mylnego. Bardzo często stoi za nim coś dużo bardziej mrocznego, co źle świadczy o osobie zadającej pytanie. Nie pozwól sobie wmówić, że ktoś zadaje tak intymne pytania z troski o twój dobrostan. Zazwyczaj robi to ze zgoła odmiennych pobudek.  Za owym pytaniem może stać niska samoocena, zazdrość lub chęć zemsty.

Niska samoocena i podwyższanie jej cudzym kosztem

Zapewne masz w swoim otoczeniu kobiety, które dość szybko straciły zainteresowanie karierą zawodową i samorozwojem. W młodym wieku wyszły za mąż i uważają to za swoje największe życiowe osiągnięcie. Oczywiście, to ich wybór. Nie chodzi o to, aby w jakikolwiek sposób go krytykować. Jednak zwrócenie uwagi na ten problem rzuca nowe światło na niewygodne pytania, które otrzymujesz od tego typu osób. Ktoś, kto jedynie ma męża, ale nigdzie nie pracuje, nie posiada żadnej pasji czy prawdziwych przyjaciół, często ma niską samoocenę. Próbuje ją jakoś zamaskować, podnieść własne poczucie wartości. Jednak wybiera do tego niewłaściwe narzędzia. Zamiast sięgnąć w głąb siebie, taka osoba woli obniżać wartość innym.  Np. pyta swoją utalentowaną kuzynkę o to, dlaczego nie ma męża. Dzięki temu jej wartość we własnych oczach wzrasta, a tamtej maleje.

Czego można zazdrościć singielce?

Niektóre kobiety chwalą życie małżeńskie, ale czy rzeczywiście odnajdują w nim szczęście? Gdyby tak było, nie zaprzątałyby sobie głowy stanem cywilnym innych osób. Zwyczajnie skupiałyby się na własnym szczęściu. Osoby, które odnajdują je w życiu, nie żywią się negatywnymi emocjami. Jednak gdy ktoś wie, że sam dokonał niewłaściwego wyboru, mąż okazał się nudny, autorytarny lub zaborczy, to chcą to samo piekło zapewnić innym. Ogarnia je nieuświadomiona zazdrość, gdy widzą swoją niezamężną przyjaciółkę, która właśnie dostała awans, a za miesiąc wyjeżdża do Nepalu wraz z siostrą. One bardzo chciałyby się znaleźć na miejscu tej singielki. Mieć czas, pieniądze i wolność pozwalającą realizować własne marzenia.

Chęć zemsty a wytykanie kobiece stanu cywilnego

Dlaczego nie masz męża? To pytanie, które przypomina wbicie szpili w drugiego człowieka. Bardzo często jest podyktowane chęcią zemsty. Np. nasza kuzynka zawsze cieszyła się uwagą babci, przez co teraz chętnie jej dopieczemy, pokazując, że wcale nie jest tak idealna, jak uważa. Do bycia w pełni kobietą brakuje jej męża u boku. Na dodatek liczymy, że w ten sposób przypodobamy się konserwatywnej babci, o której miłość bezskutecznie zabiegałyśmy przez lata.

Świadome przeżywanie emocji uczyni twoje życie lepszym

Pamiętajmy o tym, że świadome przeżywanie emocji pozwala nam zmienić swoje życie na lepsze. W praktyce wygląda to tak, iż dostrzegając źródło złośliwych pytań, możemy coś zrobić. Np. odejść od męża, który nas ogranicza i unieszczęśliwia. Przestać zabiegać o miłość babci, bo ta najwidoczniej nigdy nas nie doceniała. To jej problem, a nie nasz. Wreszcie możemy też zbudować stabilną samoocenę, nie raniąc przy tym innych. Pomóc może w tym psychoterapia.