Wewnętrzne Dziecko
Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Wewnętrzne Dziecko to termin, który trafił do powszechnego użytku. Nawet w języku potocznym często słyszymy od kogoś, że musi zaopiekować się swoim Wewnętrznym Dzieckiem. Nie zawsze jednak wiemy, co to oznacza. Kim jest Wewnętrzne Dziecko?

Spis treści:

  1. Czy każdy posiada Wewnętrzne Dziecko?
  2. Analiza transakcyjna i Wewnętrzne Dziecko
  3. Jak rozstrzygnąć konflikt wewnętrzny?
  4. Kim jest Wewnętrzne Dziecko?
  5. Czego potrzebuje dziecko do prawidłowego rozwoju?
  6. Nieszczęśliwe dzieciństwo – jak uleczyć rany?

Czy każdy posiada Wewnętrzne Dziecko?

Wewnętrzne Dziecko to konstrukt psychologiczny, pod którym kryje się wewnętrzny głos, który obrazuje nasze potrzeby, życie i siły witalne. Co ciekawe, każdy z nas posiada je, ale nie każdy potrafi wsłuchać się w jego potrzeby, co skutkuje różnymi trudnościami.

Analiza transakcyjna i Wewnętrzne Dziecko

Wewnętrzne Dziecko to termin zaczerpnięty z analizy transakcyjnej. Obok niego występuje jeszcze Wewnętrzny Rodzic i Wewnętrzny Dorosły. Jeśli rozpoznamy poszczególne głosy, nauczymy się podejmować lepsze decyzje.  Nasze życie stanie się bardziej satysfakcjonujące. Trzeba tylko otworzyć się na swoje emocje, które nie zawsze należą do łatwych. Kluczową rolę odgrywa tutaj uważność i samoświadomość.

Jak rozstrzygnąć konflikt wewnętrzny?

Nie zawsze Wewnętrzne Dziecko zgadza się z Wewnętrznym Rodzicem i Wewnętrznym Dorosłym. Często między tymi trzema konstruktami psychologicznymi występuje pewien konflikt. Jego rozpoznanie pozwala dostrzec istotne kwestie. Np. Wewnętrzne Dziecko czuje się zmęczona, a Wewnętrzny Rodzic zagania je do dalszej katorżniczej pracy. Tak naprawdę tylko Wewnętrzny Dorosły może rozstrzygnąć ten konflikt. Ważne, aby zrobił to we właściwy sposób. Powinien on kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli rzeczywiście praca może chwilę poczekać, a jesteśmy zmęczeni, to Wewnętrzny Dorosły przyzna rację Wewnętrznemu Dziecku. Jeśli natomiast kolejny dzień z rzędu nie chce nam się zajmować obowiązkami zawodowymi, to Wewnętrzny Dorosły zgodzi się z Wewnętrznym Rodzicem i zmobilizuje nas do pracy.

Kim jest Wewnętrzne Dziecko?

Wewnętrzne Dziecko odzwierciedla nasze potrzeby oraz odczucia. Np. to mi się nie podoba i mi nie pasuje. A to jest takie nudne. Natomiast tego nie chce mi się robić po słowach mojej przełożonej. Wewnętrzny Rodzic to ten głos, który przypomina nam o wszystkich nakazach i zakazach. To taki strażnik niepisanych reguł. Np. trzeba zawsze być miłą i kulturalną dla innych. Nie wolno się złościć, kobiecie to nie wypada. Może to też być strażnik dobrych wartości. Powinnaś powiedzieć mu prawdę, bo sama nie lubisz być oszukiwana. Wewnętrzny Dorosły to konstrukt odpowiedzialny za podejmowanie decyzji na bazie racjonalnych przesłanek. Np. Wewnętrzny Rodzic nie ma racji, masz prawo się złościć, psycholodzy dają nam prawo do wszystkich emocji. Może też przyznać mu rację – rzeczywiście powinnaś powiedzieć mu prawdę, bo sama nie lubisz, gdy ktoś się z nią mija.

Czego potrzebuje dziecko do prawidłowego rozwoju?

Dziecko powinno czuć się szczęśliwe, pogodne, kochane i chciane. Rodzice powinni okazywać mu zainteresowanie. Dziecko powinno czuć się ważne dla bliskich sobie osób. Nie zawsze jednak wszystko układa się zgodnie z planem. Rodzice popełniają błędy wychowawcze, ponieważ sami zostali wychowani w wadliwy sposób. Pewne rzeczy robią całkowicie nieświadomie, np. nie poświęcają emocjom dziecka zbyt wiele uwagi, wierząc, że to samo się wyciszy. Świadomość, że dla przyjaciółki lub mamy jestem kimś wyjątkowym, sprawia, że jestem pogodna i twórcza.

Nieszczęśliwe dzieciństwo – jak uleczyć rany?

Czasem jednak niektóre dzieci są długo nieszczęśliwe. Jeden z rodziców nadużywa alkoholu, a drugi cały czas poświęca mu uwagę, ponieważ zmaga się ze współuzależnieniem. Wówczas dziecko czuje się niekochane, niechciane i nieakceptowane.  Trzeba jednak odnaleźć w sobie to dziecko. To ważne, bo często bardzo silnie reagujemy na niepozorną sytuację z naszego życia, a tak naprawdę ona tylko nakłada się na złe doświadczenia z naszego dzieciństwa.  Takie osoby często czują, że coś jest z nimi nie tak, gubią się. Nawet jeśli otrzymują od otoczenia pozytywną informację zwrotną, to coś im nie pasuje.  Tutaj trzeba odszukać Wewnętrzne Dziecko, rozpoznać jego potrzeby, a nawet zapisać się na psychoterapię, by uporać się z bagażem trudnych doświadczeń.