Czym jest dobrostan
Zdjęcie autorstwa Adrienn z Pexels

Dobrostan to niezwykle przyjemny stan, którego każdy z nas pragnie nieustannie doświadczać. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak można go uzyskać? Czym jest dobrostan i co należy o nim wiedzieć?

Spis treści:

  1. Czym jest dobrostan i jak różni się od szczęścia?
  2. Co zapewnia nam dobrostan?
  3. Jak nie popaść w uzależnienie?
  4. Jak osiągnąć przyjemność z nauki?
  5. Stan przyjemności doświadczany podczas spotkania z przyjaciółmi
  6. Przyjemność czerpana z pomagania innym

Czym jest dobrostan i jak różni się od szczęścia?

Dobrostan często bywa mylony ze szczęściem. Niektórzy traktują te dwa pojęcia jako synonimy. W rzeczywistości jednak różnią się znaczeniem. Szczęście to stan, który wynika z naszego wnętrza. Możemy go sami kształtować, np. ciesząc się tym, co mamy, zamiast skupiać się na brakach. Dobrostan natomiast to stan przyjemności, której chcemy doświadczać. Możemy nie umieć cieszyć się tym, co mamy i mieć problem z osiąganiem szczęścia. Niemniej dobrostan umiemy odczuwać. Ten pojawia się, gdy nasza głowa jest wolna od problemów, czujemy się bezpiecznie, a nasze elementarne potrzeby takie jak sen czy głód zostały zaspokojone.

Co zapewnia nam dobrostan?

Dobrostan może wynikać z różnych czynników. Niektórzy osiągają go wówczas, gdy wreszcie upolują wymarzone, a zarazem wygodne buty. Przyjemność możemy odczuwać także podczas masażu relaksacyjnego w ulubionym SPA. Tę zapewnia nam również smaczne jedzenie, np. dobrze przyprawiona zupa krem. Dobrostan możemy osiągać także wówczas, gdy sięgniemy po ulubione perfumy, założymy ulubione kolczyki, pójdziemy do kina lub umówimy się z koleżanką na babski wieczór.

Jak nie popaść w uzależnienie?

Dobrostan niejedno ma imię, trzeba jednak uważać na to, by nie popaść w uzależnienie. Przyjemność uruchamia bowiem układ nagrody sterowany dopaminą. Niestety, z czasem staje się on coraz mniej wrażliwy, w związku z tym potrzebuje mocniejszych bodźców i stymulacji. Krótko mówiąc, musimy zwiększyć dawkę przyjemności. To z kolei może spowodować uzależnienie. Aby tego uniknąć trzeba nauczyć się czerpać przyjemność z odraczania przyjemności. Tutaj kluczową rolę odgrywa samokontrola.

Jak osiągnąć przyjemność z nauki?

Co ciekawe, stan przyjemności można osiągnąć także poprzez rozwój zawodowy i intelektualny. Niektórzy odczuwają ogromną satysfakcję, gdy nauczą się obsługiwać nowy program, poradzą sobie z wyzwaniem w pracy. Sporą przyjemność może też sprawiać pochwała wypowiedziana pod naszym adresem przez klienta. Niektórzy z nas lubią na własną rękę zgłębiać wiedzę z zakresu psychologii czy biologii. Wszystko to może powodować dobrostan, ponieważ dostarcza nam duchowej przyjemności.

Stan przyjemności doświadczany podczas spotkania z przyjaciółmi

Także spotkania z przyjaciółmi stanowią przyjemność. Często zapominamy, ile dobrego dla naszego zdrowia oraz samopoczucia może zdziałać obiad zjedzony w towarzystwie koleżanki ze studiów. Wspólna rozmowa, żarty, wymiana doświadczeń – wszystko to sprawia, że odczuwamy przyjemność z obcowania z drugim człowiekiem. Na dodatek jest to taka forma dobrostanu, która nam nie zagraża, ale wnosi do naszego życia sporo dobrego.

Przyjemność czerpana z pomagania innym

Co ciekawe, także altruizm bywa opłacalny. Pomaganie innym również wprowadza nas w stan przyjemności. Gdy założymy komuś konto na Instagramie, wyjaśnimy działanie jakiejś funkcji w programie, zrobimy zakupy, to czujemy się lepiej. Pomaganie bywa przyjemne, przynosi obopólne korzyści, o czym warto pamiętać.