Życie z alergią

Epidemia koronawirusa – jak bezpiecznie spotykać się z przyjaciółmi?

Epidemia koronawirusa – jak bezpiecznie spotykać się z przyjaciółmi

Choć przyroda budzi się do życia, wiosna przyszła do Polski szybciej niż zwykle, to nastroje wielu z nas są nie najlepsze. Polacy obawiają się epidemii koronawirusa. Patogen ten zabił już w Europie wiele osób, jednocześnie wciąż się rozprzestrzenia. Jak bezpieczenie spotykać się z przyjaciółmi, gdy panuje epidemia koronawirusa?

Nie panikuj

Po pierwsze, nie każdy jest nosicielem koronawirusa. Patogen ten jest obecnie dużo mniej rozprzestrzeniony od wirusa grypy, HIV czy HCV. Owszem, nie powinniśmy go lekceważyć, ale kierowanie się zdrowym rozsądkiem może nam wiele pomóc. Jeśli będziemy odpowiednio dobierać znajomych, miejsce spotkań i przestrzegać podstawowych zasad higieny, to nie grozi nam nic złego.

Spotykaj się z przyjaciółmi, którzy nie podróżują

Odradzamy spotkania z osobami, które w ostatnim czasie były za granicą, ich partnerzy przebywali za granicą, miały kontakt z osobami z terenów zagrożonych. Jeśli np. twoja przyjaciółka ma męża pracującego w Niemczech, który właśnie zjechał do kraju, to warto się nieco wstrzymać ze spotkaniem. Ale jeśli twoja przyjaciółka nigdzie nie wyjeżdżała, mieszka z facetem, który też nigdzie nie wyjeżdżał. Obydwoje nie spotykali się ze znajomymi, którzy wrócili np. z Włoch, to nie ma większego zagrożenia.

Spotykaj się z osobami, które darzysz zaufaniem

Tak naprawdę musisz sobie odpowiedzieć szczerze na pytanie, kto jest na tyle odpowiedzialny, że zawsze informuje cię o tym, że jest chory i sam odwoła spotkanie, gdy jego dziecko się rozchoruje. Kto zawsze przestrzega zasad higieny. Na pewno masz takich przyjaciół, którzy zawsze przed posiłkiem myją ręce, odwołują spotkanie, gdy coś zacznie ich rozkładać i sami unikają osób chorych. Z kimś takim warto się spotkać, aby nie dać się zwariować. Ale jeśli twoja koleżanka jeździ do wszystkich z katarem, twierdzi, że jej syn nie jest chory, a katar i czerwone gardło ma od idących mu zębów, to nie jest to dobra towarzyszka na piątkowe popołudnie.

Spotykaj się w niewielkim gronie przyjaciół

Nie organizujcie domówek na 20 osób, tylko spotkajcie się w mniejszym gronie. We 3-4 osoby lub po prostu we dwójkę. Przebywając w niewielkim gronie sprawdzonych znajomych, niewiele ryzykujesz.

Spędzajcie czas na spacerze lub w domu

Obecnie najlepiej spotkać się z przyjaciółką w domu jednej z was lub na spacerze. W takich miejscach macie ograniczony kontakt z osobami trzecimi, które mogą wracać z podróży z miejsc podwyższonego ryzyka. Niestety, ludziom brakuje zdrowego rozsądku i po powrocie z Włoch idą do pracy, restauracji etc.

Postaw na zdrowy rozsądek

Jeśli wiesz, że twoja przyjaciółka jest równie rozsądna jak ty, możesz ją przytulić na powitanie. Choć ogólnie należy unikać bliskości fizycznej, to osoby zdrowe, spoza grupy ryzyka, które zachowują się racjonalnie i są nam bliskie, nie stanowią dla nas zagrożenia. Jeśli koleżanka choruje, nie urywaj z nią kontaktu, zawsze możecie porozmawiać wieczorem przez telefon. Irracjonalne jednak byłoby spotkanie przy kawie w kawiarni, bo mogłaby zarazić ciebie i innych. Spore zagrożenie stanowią małe dzieci, które wszystko wkładają do ust. Same mogą się nie rozchorować lub przejść to łagodnie, ale w międzyczasie zarazić innych. Dlatego też unikaj spotkań z osobami mającymi małe dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *