ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Botoks nadzieją dla astmatyków

leczenie astmy

Toksynę botulinową zazwyczaj kojarzymy z programów poświęconych medycynie estetycznej. Zastrzyki, które zawierają tę substancję, wygładzają zmarszczki, toteż cieszą się ogromną popularnością wśród artystów i celebrytów. Nie każdy wie, że botulina posiada również zastosowanie prozdrowotne.

Zastosowanie botoksu

Toksynę coraz częściej wykorzystuje się w leczeniu bruksizmu czy nadpotliwości. W związku z tym, iż botoks trwale wiąże się z płytką nerwowo-mięśniową i prowadzi do porażenia skurczu mięśnia, skutecznie zwalcza wyżej wspomniane dolegliwości.

leczenie astmy

Częściowy paraliż mięśni oddechowych

Badania naukowe, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „Respirology”, ukazują nowe zastosowanie toksyny botulinowej. Udowodniono, że botoks pomaga osobom, które skarżą się na problemy z krtanią. W związku z tym, iż częściowo paraliżuje mięśnie, chory może swobodnie oddychać.

Nadzieja dla astmatyków

Sensacyjne doniesienia z „Respirology” stały się inspiracją dla australijskich naukowców. Do programu badawczego zakwalifikowano kilkunastu astmatyków, którzy zmagają się z ciężką postacią choroby. W związku z tym, iż pojawiły się u nich problemy z krtanią, naukowcy postanowili sprawdzić, czy toksyna botulinowa przyniesie im ulgę.

Sposób iniekcji

Okazało się, iż w przypadku łagodzenia objawów towarzyszących dławicy niezwykle istotną rolę odgrywa sposób iniekcji. Największą precyzją charakteryzuje się metoda, w której wykorzystuje się bronchoskop. W celu określenia skuteczności zastrzyku, wykonano tomografię komputerową i spirometrię.

Botoks – skutki uboczne

Kurację przeprowadzono z myślą o rozluźnieniu strun głosowych i zlikwidowaniu uczucia duszności. Pożądany efekt utrzymuje się przez 2 miesiące. Niestety, botoks niesie ze sobą skutki uboczne. Niektórzy uczestnicy badania skarżyli się na zmianę głosu.

Poprawa jakości życia

Przeprowadzone badania wskazują, iż botoks może okazać się niezwykle pomocny u osób, które borykają się ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, w tym astmy. W związku z tym, iż poprawiają jakość życia pacjentów ze zdiagnozowaną dławicą, chorzy mniej czasu spędzają w szpitalach.

Jeśli dobroczynne działanie toksyny botulinowej zostanie potwierdzone w kolejnych fazach badań, botoks odmieni życie milionów ludzi zmagających się z astmą. Nie należy jednak ulegać hurraoptymizmowi, ponieważ nie wiemy, jak regularne wstrzykiwanie substancji wpłynie na organizm chorych.