Starczowzroczność - jak sobie z nią poradzić
gettyimages.com, grafika przekazana przez partnera

Wraz z naturalnymi procesami starzenia się organizmu, zmianie ulegają poszczególne procesy w nim zachodzące, a także zmienia się charakterystyka konkretnych organów. Starość dotyka także aparat wzroku, co najczęściej wiąże się ze znacznym pogorszeniem widzenia oraz innymi objawami. Najpopularniejszym problemem osób w wieku seniorskim jest starczowzroczność. Czym się ona objawia i jam można sobie z nią poradzić?

Czym jest starczowzroczność?

Choroby oczu mają to do siebie, że można jest wyleczyć lub poddać odpowiedniej terapii. Jednak w przypadku wad wzroku, które wynikają z naturalnych procesów starzenia się organizmu, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Problemem pojawiającym się u osób już po 45 roku życia jest prezbiopia, czyli starczowzroczność. Jest to schorzenie inne niż wszystkie choroby oczu, gdyż praktycznie nie da się go uniknąć. Prezbiopia to nic innego jak stopniowe zanikanie ostrości widzenia. Starczowzroczność i jej objawy można bardzo łatwo przegapić, a w efekcie doprowadzić do ciągłego pogłębiania się wady. Warto pamiętać, że choroby oczu można leczyć, a wady powinno się korygować. Jednak w przypadku starczowzroczności, możliwości są ograniczone.

Jakie symptomy wskazują na istnienie starczowzroczności?

Starczowzroczność – objawy to sprecyzowana lista symptomów, które towarzyszą znacznemu pogorszeniu się wzroku. Wynikają one z faktu zaniku zdolności oka do akomodacji, a także naturalnej utraty elastyczności przez soczewkę. Starczowzroczność – objawy zazwyczaj mogą wskazywać także na szereg innych wad wzroku. Jednak z uwagi na zaawansowany wiek pacjenta, można interpretować je jednoznacznie. Do najczęstszych objawów starczowzroczności zalicza się:

  • problemy z rozczytaniem drobnego druku;
  • problemy z dostrzeganiem detali graficznych np. na ilustracji w gazecie;
  • problemy z rozpoznawaniem kształtów przedmiotów.

Dodatkowo do objawów starczowzroczności mogą dołączyć inne dolegliwości fizyczne jak np. bóle głowy, podwojony obraz czy nawet nagłe i nieoczekiwane zaburzenia równowagi.

Jak można leczyć starczowzroczność?

Zauważając u siebie objawy starczowzroczności, pacjenci powinni natychmiast zgłosić się do okulisty. Faktem jest, że choroby oczu można leczyć, jednak prezbiopia nie jest stanem chorobowym, a jedynie wadą wynikająca z procesów starzenia. Jedynym sposobem na doraźną korekcję i zniwelowanie problemu jest wykorzystanie soczewek progresywnych. Są one podzielone na strefy, które umożliwiają ostre widzenie zarówno z bliska jak i z daleka. W szczególnych przypadkach pacjentom zalecana jest także operacja laserowa przeprowadzana na aparacie wzorku.

Jak zapobiegać pogłębianiu się wady?

Choroby oczu, a raczej wady wzroku wynikające z utraty elastyczności przez soczewkę, można korygować także przy wykorzystaniu „domowych” sposobów. Profilaktyka starczowzroczności to chociażby regularne ćwiczenie mięśni oka. Co więcej, w trosce o ostre widzenie, warto spoglądać w dal przez co najmniej kilka minut dziennie, by zredukować napięcie aparatu wzroku.