Soczewki kontaktowe miesięczne
Image by Freepik

Szkła kontaktowe cieszą się wśród ich użytkowników ogromnym uznaniem. To właśnie dzięki nim możliwe jest dyskretne i precyzyjne korygowanie wad wzroku. Co więcej, jako największą zaletę szkieł wymienia się także wygodę ich noszenia. Warto jednak zwrócić uwagę, że wyróżnia się konkretne typu soczewek, które można dopasować do własnych potrzeb. Kiedy więc warto postawić na szkła miesięczne?

Szkła kontaktowe miesięczne – co je wyróżnia?

Rodzaje soczewek zostały wyodrębnione nie tylko z uwagi na wadę wzroku jaką korygują, ale także z uwagi na długość ich noszenia. W ten sposób powstał rozróżnienie na soczewki kontaktowe dwutygodniowe, jednodniowe, a także soczewki kontaktowe miesięczne. Te ostatnie, cieszą się dość dużym zainteresowaniem wśród użytkowników. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są one przeznaczone do wielokrotnego użytku. Miesięczne soczewki kontaktowe – jak sama nazwa wskazuje – można użytkować przez 30 dni. W tym okresie niezwykle istotna staje się ich odpowiednia pielęgnacja, by zachować ich pełną higienę.

Jakie są największe zalety miesięcznych szkieł kontaktowych?

Rodzaje soczewek mają swoje zalety i wady. Oczywiście mogą być one interpretowane na podstawie indywidualnych wymagań i preferencji. Soczewki kontaktowe, do użytku miesięcznego mają wiele atutów, których nie da się podważyć. Przede wszystkim, jest to rozwiązanie wyjątkowo wygodne. Te soczewki kontaktowe wymienia się jedynie raz na miesiąc. Zwykle są one także nieco grubsze, przez co ich zakładanie staje się o wiele łatwiejsze. Dodatkowo, wraz z postępem technologicznym te soczewki kontaktowe zostały udoskonalone. Obecne modele wyróżniają się:

  • utrzymaniem odpowiedniego poziomu nawilżenia;
  • lekkością;
  • odpornością na uszkodzenia.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że te rodzaje soczewek są znacznie tańsze, co warunkowane jest ich rzadszą wymianą.

Jakie są wady miesięcznych szkieł kontaktowych?

Miesięczne soczewki kontaktowe, mimo wszystko, nie są także pozbawione wad. Przede wszystkim, miesięczne rodzaje soczewek wymagają znacznie dokładniejszej pielęgnacji. Trzeba je regularnie dezynfekować z wykorzystaniem odpowiedniego płynu, a także przechowywać w ochronnym pojemniku. Co ciekawe, te soczewki kontaktowe, w niektórych przypadkach mogą wykluczyć także aktywności fizyczne, co bez wątpienia jest jednym z ich największych mankamentów. Faktem jest jednak to, że w dla niektórych osób, plusy korzystania z soczewek miesięcznych będą znacznie większe, niż drobne niedogodności.

Czy warto zdecydować się na miesięczne szkła kontaktowe?

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, rodzaje soczewek zostały wyodrębnione po to, by móc dopasować je do własnych potrzeb i preferencji. To właśnie tymi wyznacznikami należy się kierować przy ich wyborze. Miesięczne soczewki kontaktowe z pewnością będą idealne dla osób, które cenią sobie wygodę. Jednak nie sprawdzą się one u użytkowników, którzy nie mają wystarczającej ilości czasu na ich pielęgnację. Warto więc mieć w pamięci wady i zalety tego rozwiązania, a następnie dokonać wyboru.