alergia-na-formaldehydy

Formaldehyd jest substancją chemiczną, która znajduje się w wielu produktach. Czym charakteryzuje się alergia na formaldehyd?

Formaldehyd – aldehyd mrówkowy

Formaldehyd jest gazem organicznym, który składa się z węgla, tlenu i wodoru. Powstaje podczas reakcji spalania. Jest naturalnie wytwarzany przez ludzki organizm, podczas wdychania powietrza. Rozkłada się w naszym ciele dzięki pracy metabolizmu. Aldehyd mrówkowy jest znanym surowcem, stosowanym do produkcji wielu wyrobów codziennego użytku. Formaldehyd znajdziemy w klejach, tkaninach, szczepionkach, lakierach do paznokci oraz setkach innych produktów, z których korzystamy każdego dnia. Występuje bardzo często pod różnymi nazwami takimi jak Formalin, Methylene oxide, Morbicidacic czy Oxymethylene.

Alergia na formaldehydy

Formaldehydy są znaną substancją chemiczną i alergenami. Przekroczona norma stężenia tego gazu w powietrzu, może wywoływać różne reakcje alergiczne. Kaszel, ucisk w klatce piersiowej, katar czy nudności to niektóre z objawów wdychania oparów formaldehydu. Samodzielnie nie prowadzi on do powstania alergii skórnych, jednak w połączeniu z białkami, może być przyczyną uczulenia kontaktowego, tworząc na skórze wyprysk. Działa drażniąco na układ immunologiczny. Reakcja alergiczna na ten gaz może pojawić się kilka minut po kontakcie a nawet kilka lat. Osoby nadwrażliwe na tę substancję, powinny unikać tkanin zawierających formaldehydy w składzie, ponieważ wydzielany pot uwalnia gaz, tworząc alergiczne zapalenie skóry.

Środki ostrożności dla alergikówformaldehyd

 

Stężenie gazu w powietrzu nie jest na tyle wysokie, aby zagrażało naszemu zdrowiu. Większą ostrożność powinniśmy zachować w kontakcie z niektórymi przedmiotami, zawierającymi formaldehydy. Alergicy powinni nosić ubrania wykonane z bawełny, akrylu lub poliestru, pamiętając aby zawsze wyprać nową odzież, przed założeniem. Należy unikać nielaminowanych mebli z płyt pilśniowych oraz kosmetyków, które zawierają ten szkodliwy gaz. Lista produktów, zawierających formaldehydy jest bardzo długa. Tak duża ilość przedmiotów stanowi przeszkodę  dla osób uczulonych. Alergia na formaldehydy nie występuje jednak często. Dla niektórych osób gaz ten jest zupełnie nieszkodliwy. Pozostaje więc unikanie wytworów zawierających szkodliwy gaz i tym samym reakcji alergicznych, zagrażających naszemu zdrowiu.