tatuaż

Tatuaże stają się coraz bardziej popularne. Są sposobami na wyrażenie siebie, upamiętnienie ważnej dla nas osoby czy wydarzenia. Dzięki nim stajemy się intrygujący i unikalni. Słowo „tatuaż” pochodzi od polinezyjskiego „tatau”, które oznacza zostawianie śladu. Ten sposób ozdabiania ciała staje się coraz bardziej popularny. Niestety, nie zawsze jest on dla nas odpowiedni. Skutkiem ubocznym mogą być choroby skóry, infekcje, a nawet nowotwory. Uważać powinny w szczególności osoby cierpiące na uczulenie. Czy tatuaż może wywołać alergię?

Podczas wykonywania tatuażu tusz jest wstrzykiwany pod powierzchnię skóry. Dlatego zabieg musi być przeprowadzony sterylnymi i profesjonalnymi narzędziami, a pigment musi mieć wyjątkowo wysoką jakość. Powikłania po zrobieniu tatuażu mogą być poważne. Tusze mogą mieć też właściwości alergizujące. Co warto wiedzieć przed wizytą w studiu tatuażu?

Jak wykonuje się tatuaż?

Metody tatuowania ciała są różne i zmieniały się na przestrzeni lat. Najczęściej wykorzystuje się specjalną maszynkę z igłą, która dzierga malunek na skórze. Niekiedy zaznacza się zarys tatuażu, a następnie na ranie rozprowadza się barwnik. Można również zanurzać nici w pigmencie i za pomocą igły wprowadzić je pod skórę. Sprzęt do wykonywania tatuaży musi być sprawdzony i profesjonalny, a warunki powinny być sterylne. Każdy salon powinien być wyposażony w autoklaw, który służy do sterylizacji igieł i innych narzędzi. Mniej inwazyjne są popularne tatuaże z henny, które nanosi się na skórę. Utrzymują się przez około 2 tygodnie. Często wykonywane są przez ulicznych artystów, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych.

Co wchodzi w skład pigmentów do tatuażu?

alergia na tatuaż

Większość pigmentów potrzebnych do wykonania tatuażu jest importowana z Indii. W ich skład, zależnie od barwy, wchodzą węglowodory, siarczyn kadmu, siarczek rtęci, wodzian żelaza, rtęć, sole metaliczne, kobalt, ołów, chrom, miedź i nikiel. Skład pigmentu jest więc czystą chemią. Aby go wprowadzić pod skórę, potrzebny jest nośnik, który zawierać może szkodliwe związki: denaturat, płyny alkoholowe, detergenty, formaldehyd. Choć mniej niebezpieczne wydają się tatuaże z henny, substancja ta także może być groźna dla naszego zdrowia. Czarna henna zawiera związek zwany PDD, czyli para-fenylenodiaminę. Jest ona toksyczna i silnie uczulająca.

Czy tatuaż może wywołać alergię?

Ze względu na chemiczny, różnorodny skład, tatuaże także mogą uczulać. Najsilniejsze działanie alergizujące mają tusze o kolorze czerwonym i żółtym. Znajdujący się w nich siarczek rtęci często przyczynia się do rozwoju przykrych objawów. Obecnie ogranicza się stosowanie tej substancji, ale nadal uczulenie mogą wywołać metale wchodzące w skład pigmentów. Szczególną ostrożność z tego względu powinny zachować osoby, które już wykazują alergię na detergenty czy biżuterię. W przypadku tatuaży z henny najsilniejszym alergenem kontaktowym jest PDD. Objawy mogą pojawić się również po farbowaniu włosów czy brwi.

Objawy alergii na tatuaż

Alergia na tatuaż opiera się na mechanizmie opóźnionym. Oznacza to, że objawy uczulenia nie pojawią się natychmiast po kontakcie tuszu z naszą skórą, ale dopiero po jakimś czasie. Niekiedy rozwijają się nawet po kilku latach! Skóra w miejscu aplikacji pigmentu swędzi i jest podrażniona. Może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Sam tatuaż ma nierówną powierzchnię. Zdarza się jednak, że reakcja na pigment jest silniejsza. U alergika pojawiają się pęcherze, wypryski i wysypka. Objawy nasilają się podczas upałów. Niekiedy symptomy uczulenia znikają same po kilku tygodniach. Warto stosować maści łagodzące pieczenie i swędzenia, a także środki z witaminą E czy aloesem. Czasem potrzebne są nawet preparaty zawierające sterydy. Jeśli symptomy alergii nie znikną lub będą się nasilać, konieczne może być usunięcie tatuażu.

Alergia na hennę

henna

Para-fenylenoodiamina to jeden z najsilniejszych alergenów kontaktowych. Może wywołać obrzęk czy świąd skóry. W ciężkich przypadkach jest przyczyną wyprysku lub uszkodzenia rogówki oka. Uczulenie na PDD w większości przypadków także jest opóźnione. Zdarza się jednak, że wywołuje natychmiastową reakcję alergiczną, w tym nawet wstrząs anafilaktyczny. Osoba, która poddała się zabiegowi z użyciem henny, cierpi wtedy na napad kaszlu, duszności, zaburzenia rytmu serca czy spadek ciśnienia krwi. Także naturalna henna może uczulać. Jest ona sporządzana z liści i kwiatów lawsonii bezbronnej. Alergia ta występuje jednak rzadko, najczęściej współwystępuje z uczuleniem na PDD.

Alergia na tatuaż – czy wystąpi?

Osoby, które mają alergię na biżuterię czy środki czystości, powinny bardzo ostrożnie podchodzić do robienia sobie tatuażu. Jednak uczulenie może dotknąć także osoby, które dotąd nie wykazywały podatności na alergie. Z tego powodu każdy, kto planuje zrobić sobie pierwszy tatuaż, powinien szczególnie zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo. Warto poprosić tatuatora o pokazanie składu tuszu, którym zamierza zrobić nasz tatuaż. Jeśli będą w nim substancje uczulające, lepiej poprośmy o zmianę pigmentu. Koniecznie powinniśmy także wykonać test skórny kilka dni przed planowanym zabiegiem. Osoba wykonująca tatuaże naniesie na naszą skórę odrobinę barwnika. Jeśli pojawi się wokół niego zaczerwienienie czy opuchnięcie, możemy podejrzewać alergię kontaktową.

Karolina Solga