Alergia skórna

Alergia skórna, inaczej zwana kontaktową, objawia się wyjątkowo przykrymi dolegliwościami. Swędzenie, stany zapalne, krosty i czerwone plamy na skórze są nie tylko nieprzyjemne, ale też nieestetyczne. Kłopotliwa pokrzywka skutecznie może zepsuć nam dobry nastrój. W jej zwalczaniu istotna jest odpowiednia profilaktyka i używanie właściwych kosmetyków. Czym jest alergia skórna?

Alergia kontaktowa charakteryzuje się reakcjami uczuleniowymi występującymi w wyniku bezpośredniej styczności z alergenem. Silnie uczulać mogą substancje, które same w sobie są drażniące – płyny do mycia naczyń, środki czystości albo kosmetyki. Niekiedy jednak nadwrażliwość u alergika wywołują rzeczy zaskakujące, takie jak żywica wydzielana przez domowe rośliny, okleina mebli albo odzież.

Objawy alergii skórnej

Największą zmorą osób cierpiących na alergię skórną są wypryski, która mają postać zaczerwienionych grudek. Krostki mogą otworzyć się i sączyć, powodując silny świąd i pieczenie. Skóra staje się szorstka i obrzęknięta, a naskórek silnie się łuszczy. Obszar gdzie utrzymuje się egzema, staje się suchy i pogrubiały. Wysypki alergiczne są zazwyczaj wynikiem bezpośredniego kontaktu z alergenem, lecz czasem pojawiają się w wyniku zażywania leków lub spożywania pewnych pokarmów. Objawy alergii kontaktowej najczęściej pojawiają się na dłoniach, skórze między palcami, na szyi, nosie i uszami. Dzieje się tak ze względu na większe narażenie tych obszarów na kontakt z alergenami. Ale wysypka pojawić się może wszędzie, gdzie nasza skóra zetknie się z drażniącą substancją, a nawet rozprzestrzenić się na całe ciało.

Czym jest alergia skórna?

Bezpośrednią przyczyną wszelkich alergii jest nadwrażliwość naszego układu immunologicznego na neutralne czynniki środowiskowe. Kontakt z alergenem powoduje wydzielenie mediatorów stanu zapalnego, co prowadzi do pojawienia się szeregu objawów typowych dla uczulenia. Alergików jest coraz więcej. Specjaliści wiążą ten fakt z zanieczyszczeniami środowiska, przetworzoną żywnością, nadmierną higieną i stresem, które są obecne w naszym codziennym życiu. Organizm próbuje zwalczać wszelkie substancje, które wydają mu się groźne. W przypadku alergii skórnej, silną reakcję wywołują detergenty, leki i kosmetyki. Uczulające mogą być także mniej oczywiste substancje: metale, tworzywa sztuczne, rośliny, produkty spożywcze i elementy odzieży. Bardzo silnym alergenem jest formaldehyd, który ulatniać się może z mebli, ubrań czy płyt okleinowych. Często dojście do tego, co nas uczula, jest bardzo trudne, dlatego najlepiej z problemem udać się do lekarza, który zleci odpowiednie testy na alergię.

Leczenie alergii kontaktowejAlergia kontaktowa

Najprostsze, ale i najskuteczniejsze, jest unikanie kontaktu z substancjami, które wywołują u nas reakcję uczuleniową. Im dłużej jesteśmy narażeni na działanie alergenu, tym trudniejsze będzie leczenie. Lekarz alergolog może zapisać nam także leki steroidowe, mające zatrzymać stan zapalny. Występują one w postaci maści, kremów, płynów lub aerozoli. Często jednocześnie stosuje się leki odkażające, antybiotyki oraz działające miejscowo preparaty antyalergiczne. Najlepsze działanie przy alergii kontaktowej mają leki przeciwhistaminowe nowej generacji. Doświadczony specjalista dobierze dla nas odpowiednią terapię, która szybko przyniesie nam ulgę i uwolni od uporczywej wysypki.

Pielęgnacja skóry alergicznej

Alergia skórna może skutecznie uprzykrzyć nam życie. Odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka jest więc niezbędna, by móc sprawnie wykonywać codzienne obowiązki. Warto wymienić wszystkie tradycyjne środki czystości na naturalne i hipoalergiczne. Lepiej także nie nosić sztucznej biżuterii ani ubrań z włókien syntetycznych i wełny. Starajmy się wybierać jasną odzież, ponieważ ciemne barwniki mają działanie drażniące. Istotna jest ochrona skóry przed czynnikami takimi jak wiatr, mroźne powietrze, silne słońce czy substancje chemiczne zawarte w roślinach. Bluszcz, poinsecja, tulipany, geranium czy chryzantemy pięknie prezentują się w naszych ogródkach czy na balkonie, ale to one mogą być odpowiedzialne za swędzącą wysypkę! Ostrożnie wybierajmy także kosmetyki. Lepiej sięgnąć po preparaty o lekko kwaśnym lub obojętnym pH oraz po specyfiki przeznaczone dla skóry wrażliwej i uczuleniowej. Odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka pozwolą nam zapomnieć o alergicznych wypryskach na długi czas.

Karolina Solga