Czy tatuaż może uczulać?

Uczulenie na detergent a tatuaż

Osoby uczulone na detergenty niekoniecznie muszą zrezygnować z dodatkowych znaków na swojej skórze. W profesjonalnych salonach najpierw dokonuje się maleńkiej próby w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić działanie tuszu na ciało. Niestety, czasami uczulenie może pojawić się dopiero po dłuższym czasie.

Uczulenie na biżuterię a tatuaż

Raczej odradza się tatuowanie osobom, które mają uczulenie na biżuterię. Zarówno w biżuterii (szczególnie tej tańszej), jak i w niektórych barwnikach, często znajdują się elementy niklu czy kadmu, które wywołują reakcję skórną. Możemy również być uczuleni na kobalt, który także bywa składnikiem barwników.

Czy tatuaż może uczulać?

Niepokojące objawy po zrobieniu tatuażu

Jeśli zdecydowałeś się na upiększenie swojej skóry, to obserwuj ją pod kątem objawów, takich jak świąd, zaczerwienienie, wysypka, swędzenie, obrzęk, pęcherze i wypryski. Wszystkie mogą świadczyć o uczuleniu na barwnik znajdujący się już w ciele.

Najczęściej uczulają tatuaże w kolorze czerwonym, a także zielonym, żółtym i niebieskim. Najrzadziej reakcję alergiczną wywoła czarne dzieło na skórze. Zwykle po 2-3 tygodniach reakcja znika samoczynnie. Zadbaj jednak o to, żeby osoba, u której zdecydujesz się wykonać tatuaż, przestrzegała warunków higieny. Lepiej także, aby używała nielateksowych rękawiczek.

Jak się leczyć przed zrobieniem tatuażu?

Rzecz jasna najlepiej zasięgnąć rady w miejscu, w którym wykonałeś dzieło na swoim ciele, albo od razu udać się do lekarza. Alergolog najprawdopodobniej poradzi, by stosować antybiotyki w maści lub kremy na swędzenie i pieczenie.
Ulgę przynoszą zimne okłady oraz środki zawierające witaminę E, aloes czy kwercetynę. Ta ostatnia to flawonoid, czyli przeciwutleniacz, wzmacnia system odpornościowy i poprawia krążenie. Blokuje też wyrzut tak dobrze znanej alergikom histaminy do organizmu.

Jeśli to nie pomoże, będzie trzeba przepisać Ci sterydy.

Czy tatuaż może uczulać?

Zwykle powodem uaktywnienia się alergii dopiero po kilku latach jest kolejny tatuaż, zmiana pogody czy choroba. Jeśli będzie trudna do zniesienia z pomocą tradycyjnych metod, niezbędne może okazać się usunięcie tatuażu. Na szczęście nie trzeba usuwać całej skóry, gdyż dzisiejsza technika pozwala na laserowe usuwanie tatuaży.

Czarny tatuaż jest stosunkowo najłatwiej usunąć spod skóry, ponieważ jego pigment absorbuje wszystkie długości fal lasera. Gorzej ma się sprawa z kolorami podanymi już wcześniej, jednak po prostu wymagają one więcej pracy.

Nigdy nie decyduj się na tatuaż, jeśli jesteś alergikiem, zanim nie zasięgniesz rady alergologa. Zawsze konsultuj się z nim, zanim zaczniesz stosować jakikolwiek środek zaradczy na powstałe już zmiany skórne.