tatuaże z henny

W nadmorskich kurortach nie brakuje atrakcji dla dużych i małych. Jedną z nich są stoiska, z tatuażami. Tatuaże z henny okazują się być niebezpieczne, szczególnie dla alergików. Dlaczego warto ich unikać?

Tatuaże z henny

Kto chociaż raz był nad morzem, ten z pewnością dostrzegł liczne stoiska, również te, oferujące malowanie tatuaży z henny. Wzorki są wykonywane na ciele specjalnym, czarnym tuszem. Efekt tatuażu utrzymuje się przez około 2 tygodnie, stopniowo blednąc i zmywając się. To ciekawa forma ozdoby na wakacyjny czas, kiedy odsłaniamy swoje ciała. Zmywalne tatuaże to dobry biznes, ponieważ turyści chętnie decydują się na tego typu, chwilową pamiątkę z wakacji. Dla dzieci to bardzo atrakcyjna usługa, więc przebywając na koloniach, często oddają się w ręce osób,malujących wszelkie wzorki na skórze.

Niebezpieczne tatuaże z henny

Wraz z kolejnymi dniami wakacji, w mediach pojawiły się informacje, na temat szkodliwości tatuaży z henny. Chodzi dokładnie o tatuaże z czarnej henny, z której korzystają firmy, oferujące swoje usługi w nadmorskich miejscowościach. Hit wakacji jest niebezpieczny ze względu na barwniki, które mogą wywołać na skórze reakcje alergiczne. Sztuczny barwnik, znajdujący się w składzie henny, niesie ryzyko powstania zmian skórnych, takich jak przebarwienia czy blizny. Sanepid skontrolował nadmorskie stoiska. Badania wykazały, że niebezpieczne substancje znajdują się w czarnej hennie. Tajemniczym składnikiem i jednocześnie sprawcą alergii jest PPD, czyli paryfenylenodiamina. Ten związek chemiczny znajduje się w składzie farb drukarskich, tkanin, farb do włosów czy nawet kremów do opalania.

Alergia na czarną hennę

czarna hennaNaturalna henna jest po wyschnięciu brązowa. Proces ten zwykle trwa dłużej niż kwadrans. Na stoiskach z tatuażami używa się czarnej henny, a wie sztucznych barwników. Alergia na czarną hennę może objawić się nawet kilka godzin po wykonaniu tatuażu. Do najczęściej występujących reakcji zaliczamy wyprysk, zaczerwienienie skóry, obrzęk oraz swędzące pęcherze. Barwnik może wywołać także silne objawy, takie jak owrzodzenia, blizny czy duszności. Mimo interwencji sanepidu, stoiska z tatuażami wciąż można spotkać nad polskim morzem. W wielu z nich, nie uzyskamy informacji, na temat składu henny, dlatego takie miejsca omijajmy szerokim łukiem. Musimy pamiętać, że alergie skórne mogą pojawić się także po kontakcie z henną naturalna, dlatego osoby ze skłonnością do alergii, powinny całkowicie zrezygnować z tatuażu. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na wzór z henny, obserwujmy dokładnie nasze ciało i zachodzące zmiany. W przypadku niepokojących objawów udajmy się do lekarza,ponieważ mogą być one niepożądanymi reakcjami alergii na substancje obecne w hennie.

Katarzyna Antos