MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Objawy AZS – dokuczliwy świąd


atopowe zapalenie skóry

Szacuje się, iż co piąte zmaga się z atopowym zapaleniem skóry. Ta choroba dermatologiczna jest niezwykle dokuczliwa. W jaki sposób można złagodzić świąd, który towarzyszy tej przypadłości?

AZS na ogół ujawnia się w wieku niemowlęcym. Nie jest to jednak regułą. Zdarza się, iż zmiany skórne pojawiają się niespodziewanie u kilkuletniego dziecka czy osoby dorosłej. Świerzbiączka stanowi synonim atopowego zapalenia skóry. To określenie doskonale odzwierciedla charakter choroby. Dokuczliwy świąd dezorganizuje życie osoby dotkniętej tym schorzeniem. U małego dziecka rozdrażnienie manifestuje się płaczem. Starsze pociechy mogą skarżyć się na problemy z koncentracją.

Dokuczliwy świąd

Z przeprowadzonych badań wynika, iż większość chorych wyrasta z AZS. Niestety, 1/3 pacjentów zmaga się z tą uciążliwą przypadłością do końca życia. Świąd przysparza sporo problemów. W przypadku dolegliwości bólowych z pomocą przychodzą nam medykamenty. Swędząca skóra jest trudniejszym przeciwnikiem.

Ads code goes here

AZS – objawy

Choroba manifestuje się zaczerwienioną, suchą, spękaną skórą. Jej wygląd nierzadko stanowi źródło kompleksów. Ludzie, którzy zmagają się z tą przypadłością, wstydzą się odkryć miejsca, w których pojawiły się nieestetyczne zmiany. W związku z tym, iż skóra sprawia wrażenie pokrytej liszajami, budzi strach. Niektóre osoby wciąż uważają, że AZS można się zarazić. W rzeczywistości świerzbiączka nie przenosi się na ludzi, z którymi mamy kontakt.

Nadmierna higiena

Do niedawna naukowcy odpowiedzialnością za pojawienie się AZS obarczali nadmierną higienę. Środowiska medyczne łączyły zmiany dermatologiczne z wychowaniem w sterylnych warunkach. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania preparatami do dezynfekcji. Troskliwi rodzice starają się uchronić swoją pociechę przed infekcją, wyjaławiając wszystkie przedmioty, z którymi styka się dziecko. O ile wyparzanie smoczka ma sens, o tyle nie istnieją przesłanki do gotowania ubranek.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij