Atopowe Zapalenie Skóry OBJAWY ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Objawy AZS – dokuczliwy świąd

atopowe zapalenie skóry

AZS na ogół ujawnia się w wieku niemowlęcym. Nie jest to jednak regułą. Zdarza się, iż zmiany skórne pojawiają się niespodziewanie u kilkuletniego dziecka czy osoby dorosłej. Świerzbiączka stanowi synonim atopowego zapalenia skóry. To określenie doskonale odzwierciedla charakter choroby. Dokuczliwy świąd dezorganizuje życie osoby dotkniętej tym schorzeniem. U małego dziecka rozdrażnienie manifestuje się płaczem. Starsze pociechy mogą skarżyć się na problemy z koncentracją.

Dokuczliwy świąd

Z przeprowadzonych badań wynika, iż większość chorych wyrasta z AZS. Niestety, 1/3 pacjentów zmaga się z tą uciążliwą przypadłością do końca życia. Świąd przysparza sporo problemów. W przypadku dolegliwości bólowych z pomocą przychodzą nam medykamenty. Swędząca skóra jest trudniejszym przeciwnikiem.

AZS – objawy

Choroba manifestuje się zaczerwienioną, suchą, spękaną skórą. Jej wygląd nierzadko stanowi źródło kompleksów. Ludzie, którzy zmagają się z tą przypadłością, wstydzą się odkryć miejsca, w których pojawiły się nieestetyczne zmiany. W związku z tym, iż skóra sprawia wrażenie pokrytej liszajami, budzi strach. Niektóre osoby wciąż uważają, że AZS można się zarazić. W rzeczywistości świerzbiączka nie przenosi się na ludzi, z którymi mamy kontakt.

Nadmierna higiena

Do niedawna naukowcy odpowiedzialnością za pojawienie się AZS obarczali nadmierną higienę. Środowiska medyczne łączyły zmiany dermatologiczne z wychowaniem w sterylnych warunkach. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania preparatami do dezynfekcji. Troskliwi rodzice starają się uchronić swoją pociechę przed infekcją, wyjaławiając wszystkie przedmioty, z którymi styka się dziecko. O ile wyparzanie smoczka ma sens, o tyle nie istnieją przesłanki do gotowania ubranek.

Atopowe zapalenie skóry – choroba genetyczna

Obecnie lekarze uważają, że za atopowe zapalenie skóry odpowiadają geny. Układ odpornościowy pacjentów dotkniętych AZS funkcjonuje nieprawidłowo. Z przeprowadzonych badań wynika, iż u dzieci, których rodzice zmagali się z egzemą, prawdopodobieństwo wystąpienia świerzbiączki wynosi 20-40%.

Rola zanieczyszczenia środowiska

Zanieczyszczenie środowiska wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Z niektórymi czynnikami musimy się pogodzić lub zmienić miejsce zamieszkania. Nie jesteśmy w stanie ustrzec się przed spalinami samochodowymi, ale możemy walczyć o założenie nowoczesnych filtrów w pobliskiej cementowni. Osoby, które zmagają się z AZS, powinny zrezygnować z palenia papierosów i unikać zadymionych pomieszczeń.

AZS – leczenie

Niestety, naukowcy nie opracowali leku zwalczającego atopowe zapalenie skóry. Na szczęście istnieją sposoby, które łagodzą uciążliwe objawy. Osoby, które zmagają się ze świerzbiączką, powinny używać odpowiednich kosmetyków. Po krótkiej kąpieli w letniej wodzie należy pokryć skórę warstwą emolientów. W związków z tym, iż skóra atopowa jest szczególnie wrażliwa, stosowane specyfiki nie powinny zawierać komponentów zapachowych. Żele pod prysznic warto zastąpić olejkami myjącymi. Tego typu produkty nie wysuszają skóry.

Światowa Organizacja Zdrowia uważa AZS za jedno z największych wyzwań dla medycyny XXI wieku. Być może w przyszłości zostanie opracowany lek, który pozwoli uporać się z tą dokuczliwą chorobą, tymczasem musimy zadowolić się łagodzeniem objawów.