ALERGIE SEZONOWE - PYŁKI Rodzaje alergii i Uczulenia

Z pamiętnika alergika – jak przetrwać okres pyleń?

alergie-sezonowe

Szacuje się, że w 40-milionowej Polsce 15 milionów rodaków zmaga się z jakimś schorzeniem alergicznym.  Specjaliści biją na alarm! W centrach największych miast problem uczulenia dotyczy nawet 70% dzieci!

W miastach kumulują się alergeny!

Naukowcy uważają, że wszystkiemu winna jest zabudowa miast. Dlaczego mieszkańcy wsi rzadziej chorują na alergię? Otóż w dużych metropoliach pyłki roślin opadają na betonowe drogi i znikają z nich dopiero wraz z opadami deszczu. Na wsi sytuacja wygląda zgoła inaczej, potencjalne alergeny trafiają do rzeki, stawu lub jeziora i przestają stanowić potencjalne zagrożenie.

Alergolodzy uważają, że epidemię uczuleń można opanować,  stawiając na rozwój terenów zielonych i wodnych. Te ostatnie odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu astmy i alergii wziewnych, ponieważ duża wilgotność powietrza wyraźnie redukuje ilość pyłów zawieszonych, czyli potencjalnych alergenów.

Alergia – epidemia XXI wieku

Alergia to plaga XXI wieku, z tą chorobą borykają się miliony ludzi na całym świecie. Najszybciej przybywa osób uczulonych w krajach wysoko rozwiniętych, w których nastąpiła wysoka higienizacja życia codziennego.   Zdiagnozowano u ciebie alergię?  Na szczęście można z nią skutecznie walczyć i zredukować do minimum dokuczliwe dolegliwości, które jej towarzyszą.

alergia-na-pylki

Leczenie objawowe – preparaty antyhistaminowe

Dużą popularnością cieszą się leki antyhistaminowe. Wprawdzie przynoszą one szybkie rezultaty i pozwalają zapomnieć o uciążliwych objawach takich jak katar sienny, kaszel czy zapalenie spojówek, ale nie usuwają źródła dolegliwości.

W leczeniu alergii kluczową rolę odgrywa eliminacja alergenu. Nie zawsze jest to jednak łatwe, np. wiatr może przenosić pyłki roślin na znaczne odległości.  Jeśli zmagasz się z alergią sezonową, w miarę możliwości staraj się śledzić w Internecie komunikaty dotyczące pyleń.

Jak przetrwać okres pyleń? Pozbądź się fikusów

Niewskazane jest również przebywanie w mieszkaniu, w którym znajdują się fikusy. W skład soku tych niepozornych roślin wchodzi lateks, czyli potencjalny alergen.  Mogłoby się wydawać, że wystarczy poprosić o pomoc w opiece nad fikusem któregoś z domowników. To jednak nie rozwiązuje problemu całkowicie, ponieważ lateks wysycha i następnie  w postaci stałej unosi się w powietrzu jako składnik pyłu.

Mokre zasłony – „filtr” antyalergiczny

W okresie silnego pylenia warto zawiesić w oknach wilgotne zasłonki. Pełnią one rolę swoistego filtra, do którego przyczepiają się potencjalne alergeny.  Uczula cię pyłek brzozy? Na czas, gdy  jest on obecny w powietrzu, staraj się nie otwierać okien i drzwi mieszkania.  Pobyt na świeżym powietrzu ogranicz do minimum.

Po powrocie do domu zdejmij odzież, weź prysznic i załóż  czyste ubrania.  To bardzo ważne, ponieważ podkoszulka, spodnie czy włosy stanowią rezerwuar alergenów.  Dzięki kilku prostym czynnościom pozbędziesz się pyłków, które osiadły na twoim ciele i ubraniach.

alergie-sezonowe

W okresie pyleń nie wieszaj prania na świeżym powietrzu!

W okresie pyleń nie należy suszyć prania na świeżym powietrzu, ponieważ mokre ubrania działają jak magnes na alergeny unoszące się w powietrzu.

Na etapie projektowania i urządzania ogrodu staraj się unikać potencjalnych alergenów. Jeśli borykasz się z uczuleniem, postaw na rośliny dwupienne, a dokładniej na te z żeńskimi kwiatami, ponieważ nie wytwarzają one pyłku. Do roślin dwupiennych zaliczamy cis, wierzbę i topole.  Drzewa  i krzewy owocowe z punktu widzenia alergika stanowią mniejsze zagrożenia. Wynika to ze specyfiki wytwarzanych przez nie pyłków, które ze względu na obecność substancji woskowych są stosunkowo ciężkie.

Alergia to nie wyrok! Przestrzegając powyższych zasad, można znacząco zredukować objawy alergii.  W sytuacji, gdy symptomy uczulenia nabierają na sile, leki antyhistaminowe są nieocenione.

Marlena

Komentarze

Joanna Szczepanik

9 lat temu

Bardzo ciekawe to spostrzeżenie dotyczące miast i kumulacji alergenów:)

Komentarze są wyłączone.