alergie-sezonowe

Jak przetrwać okres pyleń? Pozbądź się fikusów

Niewskazane jest również przebywanie w mieszkaniu, w którym znajdują się fikusy. W skład soku tych niepozornych roślin wchodzi lateks, czyli potencjalny alergen.  Mogłoby się wydawać, że wystarczy poprosić o pomoc w opiece nad fikusem któregoś z domowników. To jednak nie rozwiązuje problemu całkowicie, ponieważ lateks wysycha i następnie  w postaci stałej unosi się w powietrzu jako składnik pyłu.

Mokre zasłony – „filtr” antyalergiczny

W okresie silnego pylenia warto zawiesić w oknach wilgotne zasłonki. Pełnią one rolę swoistego filtra, do którego przyczepiają się potencjalne alergeny.  Uczula cię pyłek brzozy? Na czas, gdy  jest on obecny w powietrzu, staraj się nie otwierać okien i drzwi mieszkania.  Pobyt na świeżym powietrzu ogranicz do minimum.

Po powrocie do domu zdejmij odzież, weź prysznic i załóż  czyste ubrania.  To bardzo ważne, ponieważ podkoszulka, spodnie czy włosy stanowią rezerwuar alergenów.  Dzięki kilku prostym czynnościom pozbędziesz się pyłków, które osiadły na twoim ciele i ubraniach.

alergie-sezonowe

W okresie pyleń nie wieszaj prania na świeżym powietrzu!

W okresie pyleń nie należy suszyć prania na świeżym powietrzu, ponieważ mokre ubrania działają jak magnes na alergeny unoszące się w powietrzu.

Na etapie projektowania i urządzania ogrodu staraj się unikać potencjalnych alergenów. Jeśli borykasz się z uczuleniem, postaw na rośliny dwupienne, a dokładniej na te z żeńskimi kwiatami, ponieważ nie wytwarzają one pyłku. Do roślin dwupiennych zaliczamy cis, wierzbę i topole.  Drzewa  i krzewy owocowe z punktu widzenia alergika stanowią mniejsze zagrożenia. Wynika to ze specyfiki wytwarzanych przez nie pyłków, które ze względu na obecność substancji woskowych są stosunkowo ciężkie.

Alergia to nie wyrok! Przestrzegając powyższych zasad, można znacząco zredukować objawy alergii.  W sytuacji, gdy symptomy uczulenia nabierają na sile, leki antyhistaminowe są nieocenione.

Marlena