ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Czy skłonność do alergii jest dziedziczna?

genetyczna-sklonnosc-do-alergii

Udowodniono, iż dzieci, których rodzice zmagają się z uczuleniem, są bardziej narażone na rozwój alergii niż ich rówieśnicy, których krewni nigdy nie borykali  się z tą przypadłością.  Jeśli jedno z rodziców choruje na alergię, prawdopodobieństwo, iż dziecko odziedziczy skłonność do uczuleń, wynosi 30-40%. W sytuacji, gdy obydwoje rodzice cierpią na tę przypadłość, ryzyko wzrasta do 60-70%.  W tym miejscu warto zaznaczyć, iż tym, co otrzymujemy w genach po przodkach, jest skłonność do alergii. W praktyce oznacza to, iż dziecko, których rodzice chorują na AZS, samo nie musi się zmagać z atopowym zapaleniem skóry, ale może zachorować na alergię na roztocza.

Jak ustrzec dziecko przed alergią?

Jako rodzic pragniesz dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze, chciałbyś uchronić je przed rozwojem alergii. Czy jest to możliwe? Wprawdzie nie istnieją sposoby, które dałyby nam 100-procentową gwarancję, że dziecko nigdy nie będzie zmagało się z uczuleniem, ale ryzyko można skutecznie obniżyć, wcielając w życie kilka zasad.

genetyczna-sklonnosc-do-alergii

Lista zakazów dla kobiet w ciąży często bywa naprawdę długa.  Warto jednak pamiętać, iż nie wszystkie dobre rady przekazywane z ust do ust znajdują potwierdzenie w rzeczywistości.  Jednym z absurdalnych zakazów jest ten, który nawołuje ciężarne do odstawienia pokarmów, które stanowią źródło potencjalnych alergenów. Wbrew obiegowej opinii kobiety spodziewające się dziecka mogą jeść bez żadnych ograniczeń truskawki, cytrusy, chleb czy jaja.  Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przyszła mama sama jest uczulona na któryś z wyżej wymienionych pokarmów.

W ludowych mądrościach często można jednak znaleźć ziarnko prawdy. Jeśli spodziewasz się dziecka, powinnaś unikać artykułów spożywczych naszpikowanych  chemią, czyli słodyczy z dodatkiem sztucznych  barwników, serów zawierających syntetyczne konserwanty (nie musisz unikać lizozymu, to składnik uzyskiwany z jaj, który ogranicza namnażanie mikroorganizmów) i nikotyny.  Ta ostatnia znacząco zwiększa ryzyko alergii u dziecka.  Na czas ciąży należy zrezygnować z palenia papierosów i unikać zadymionych pomieszczeń.

Wyeliminuj pleśń z pokoju malucha

Wiele osób tak bardzo skupia się na wyeliminowaniu potencjalnych alergenów pokarmowych z diety ciężarnej, że zapomina o znacznie poważniejszych zagrożeniach. Zanim dziecko przyjdzie na świat, warto dołożyć wszelkich starań, aby wyeliminować pleśń z naszego mieszkania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pod warstwą tapety, sufitem podwieszanym itp., znajdują się grzyby pleśniowe. Zarówno wytwarzane przez nie zarodniki, jak i mikotoksyny zwiększają ryzyko wystąpienia alergii u malucha.

sklonnosc-do-alergii

Kurz – zmora alergików

Bibeloty, suszone kwiaty, obrazy – to elementy, które nadają charakter wnętrzom, ale jednocześnie stanowią rezerwuar kurzu.  W związku z tym przed porodem warto dołożyć wszelkich starań, aby zredukować ich liczbę do minimum. Niezwykle istotną rolę odgrywa również regularne sprzątanie, w walce z roztoczami niezastąpione są preparaty do czyszczenia mebli, które jednocześnie zapobiegają osadzaniu się kurzu. Z pokoju dziecka warto usunąć również rośliny doniczkowe.

Karmienie piersią chroni przed alergią

Przed alergią chroni również mleko matki, toteż jeśli tylko masz taką możliwość, nie rezygnuj z karmienia piersią.  Układ pokarmowy dziecka poniżej 2. roku życia nie jest jeszcze dojrzały, w związku z tym nie należy podawać maluchowi mieszanek na bazie mleka krowiego. Jeśli już musisz karmić dziecko mlekiem innym niż własne, sięgnij po kozie lub owcze. Mleko krowie zawiera kazeinę, która swoją budową strukturalną znacząco różni się od kazeiny występującym w pokarmie matki, toteż często uczula maluszka.

Czy skłonność do alergii jest dziedziczna?

Choć skłonność do alergii bywa przekazywana wraz z DNA, odziedziczenie „wadliwych” genów nie oznacza, że w przyszłości zachorujemy na uczulenie.  Równie istotne są czynniki zewnętrzne, które choć mogą wydawać się niepozorne, mogą uruchomić ekspresję wadliwych genów lub ją wyciszyć.

Irmina