Jak odróżnić AZS od łuszczycy?

W przypadku atopowego zapalenie skóry (AZS) mamy do czynienia z silną reakcją alergiczną skóry. Z kolei łuszczyca pospolita jest najczęściej spotykaną chorobą dermatologiczną. U źródeł wyżej wspomnianych schorzeń znajdują się uwarunkowania genetyczne. Jeśli rodzice zmagali się z łuszczycą lub AZS, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ich potomstwo zapadnie na to schorzenie.

Jak odróżnić atopowe zapalenie skóry od łuszczycy?

Zarówno łuszczyca, jak i AZS może ujawnić się niespodziewanie. Do symptomów, które towarzyszą wyżej wspomnianym chorobom, zalicza się swędzące zmiany skórne zlokalizowane w obrębie łokci i kolan. Osoby, które zmagają się z łuszczycą lub AZS, często pragną ukryć ten fakt przed otoczeniem. W naszym społeczeństwie wciąż funkcjonuje przekonanie, że te choroby są zaraźliwe.

Jak odróżnić AZS od łuszczycy?

Łuszczyca i AZS – choroby nieuleczalne

Łuszczyca i AZS zostały zaliczone przez Międzynarodową Organizację Zdrowia do chorób przewlekłych, którym towarzyszą dłuższe lub krótsze okresy remisji. Niestety, przemysł farmaceutyczny nie opracował leku, który rozprawiłby się z tymi podstępnymi schorzeniami. Zarówno łuszczyca, jak i AZS atakują znienacka. Trudno przewidzieć, kiedy dojdzie do kolejnego rzutu choroby.

Opracowanie skutecznej kuracji utrudnia nieznajomość przyczyny. Medycyna wskazuje na kilka czynników, które sprzyjają rozwojowi łuszczycy i AZS.

Rola naskórka

Naskórek stanowi barierę ochronną. Zapobiega przedostawaniu się szkodliwych substancji, z którymi stykamy się na co dzień. Naskórek zużywa się stosunkowo szybko, toteż musi się regularnie regenerować.

Cykl odbudowy naskórka

W warstwie podstawnej naskórka powstają keratynocyty, które następnie przemieszczają się przez warstwę kolczystą, ziarnistą i rogową. Równolegle komórki dzielą się i odkładają keratynę, czyli białko, które odpowiada za odporność mechaniczną skóry. Do warstwy rogowej docierają martwe keratynocyty, które w miarę upływu czasu ulegają złuszczeniu.

Jak odróżnić AZS od łuszczycy?

Przeprowadzone badania wskazują, iż cykl odbudowy naskórka trwa 4 tygodnie, podczas gdy u chorych na łuszczycę proces rogowacenia zamyka się w 3-4 dniach.

Łuszczyca – przebieg

Piekące i swędzące grudki zalicza się do pierwszego wykwitu typu łuszczycowego. Zmiany dermatologiczne pokrywają srebrzyste łuski, z których po zdrapaniu sączy się krew. Grudki zazwyczaj mierzą kilka milimetrów, aczkolwiek w miarę upływu czasu mogą zlewać się w ogniska plackowate. Stopień zaawansowania choroby przekłada się na zabarwienie grudek. Zmiany skórne mogą przyjąć kolor od różowego do brunatno-czerwonego.

Wyprysk kontaktowy

Nie zawsze czerwone grudki są symptomem łuszczycy. Czasem wskutek podrażnienia skóry silnym detergentem dochodzi do wyprysku kontaktowego.

Jak odróżnić AZS od łuszczycy?

AZS – przebieg

Niepokój powinny budzić wypryski w postaci drobnych grudek, pęcherzyków w okolicy łokci i kolan, które poprzedziły czerwone ogniska na skórze, jej suchość oraz uporczywy świąd. Wyżej wspomniane objawy towarzyszą atopowemu zapaleniu skóry (AZS). Organizm informuje nas, że miał kontakt z czynnikiem, który został rozpoznany jako potencjalne zagrożenie. W przypadku zaostrzonego atopowego zapalenia skóry pojawia się opuchlizna i wysięk z grudek.

Zmian skórnych nie należy lekceważyć. Gdy pojawiają się czerwone, swędzące grudki należy zapisać się na wizytę do specjalisty. Tylko lekarz jest w stanie postawić prawidłową diagnozę.