Atopowe Zapalenie Skóry LECZENIE ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY
Walka z AZS u dzieci może być zabawą

Jak wytłumaczyć dziecku chorobę?
Przede wszystkim nie można ukrywać przed dzieckiem faktu, że jest chore. Malec i tak czuje i widzi, że coś jest nie tak. Najlepiej rozmawiać z nim szczerze, ale dostosować zakres wiedzy do jego poziomu. Dziecko w wieku 2-7 lat potrafi łączyć ze sobą wydarzenia i odnosić je do konkretnej przyczyny. Myśli, że choroba może być wywołana jakimś zachowaniem, np. złym uczynkiem.
Warto mu wytłumaczyć, że objawy choroby nie są związane ze złym zachowaniem. Nigdy nie wolno łączyć choroby z karą i straszyć malucha, że swędząca wysypka i złe samopoczucie zaostrzą się, jeśli będzie niegrzeczne. Na tym etapie można wyjaśnić dziecku, że jego choroba to walka złych komórek z dobrymi, a leczenie to pomoc dobrym komórkom. Dla zobrazowania choroby warto posłużyć się zabawką albo rysunkiem.
Co to jest bajkoterapia?
Bajki wypełnione baśniowymi stworzeniami, księżniczkami, rycerzami i wróżkami to świat, w którym dziecko odnajduje się szybciej, niż w obcej dla niego realnej sytuacji. Na gruncie bajki maluch może bezpiecznie poznawać świat, testować różne sytuacje i uczyć się właściwego postępowania. Bajka pomaga regulować napięcie, oswajać lęk, zrozumieć ból czy objawy choroby. W leczeniu AZS, radzeniu sobie z emocjami i uczeniu dziecka codziennej pielęgnacji warto sięgnąć po magiczną opowieść – nawet wymyśloną przez siebie na potrzebę chwili.
Dzięki prostemu słownictwu i magicznej sytuacji dziecko identyfikuje się z bohaterem i może później samodzielnie powtarzać to, czego się nauczyło. Ważne, by bohater bajki nie był zbyt podobny do dziecka, ale może przeżywać podobne trudności (np. problem ze swędzącą skórą, pękającymi pęcherzami i drapaniem). Ważne, aby bohater w bajce znalazł odpowiedni sposób, by poradzić sobie z problemem (np. zażywanie leków i unikanie alergenów zmniejsza dolegliwości, wizyta u doktora pomaga dobrać odpowiednie leki itp.). Historia zawsze musi się dobrze kończyć. W bajkach można zawrzeć wszystkie elementy leczenia, dzięki czemu dziecko oswoi się z wykonywanymi zabiegami, a nawet samo będzie pamiętało o właściwej pielęgnacji.
Jak zamienić leczenie AZS u dzieci w dobrą zabawę?
Oprócz opowiadania bajek można wykorzystać chorobę do zabawy, poprzez którą dziecko będzie się uczyło jak samodzielnie dbać o swoją skórę, jak aplikować leki i jakich alergenów unikać. Do zabawy można wykorzystać lalki, zabawki i rysowanki. Podczas nakładania leków dziecko może naśladować rodzica i w ten sam sposób podawać leki ulubionej zabawce. Można też wykorzystać maskotki czy pacynki do opowiadania o AZS i sposobach radzenia sobie z dolegliwościami.
Każdy sposób, który pozwoli dziecku oswoić się z atopowym zapaleniem skóry jest dobry. Nie bójmy się zamienić choroby w zabawę – niekiedy to pomaga bardziej, niż najlepsze leki.
(M. Witczak)
« Fistaszki źródłem zdrowia i przyczyną alergii