Walka z AZS u dzieci może być zabawą

Jak wytłumaczyć dziecku chorobę?

Przede wszystkim nie można ukrywać przed dzieckiem faktu, że jest chore. Malec i tak czuje i widzi, że coś jest nie tak. Najlepiej rozmawiać z nim szczerze, ale dostosować zakres wiedzy do jego poziomu. Dziecko w wieku 2-7 lat potrafi łączyć ze sobą wydarzenia i odnosić je do konkretnej przyczyny. Myśli, że choroba może być wywołana jakimś zachowaniem, np. złym uczynkiem.

Walka z AZS u dzieci może być zabawą

Warto mu wytłumaczyć, że objawy choroby nie są związane ze złym zachowaniem. Nigdy nie wolno łączyć choroby z karą i straszyć malucha, że swędząca wysypka i złe samopoczucie zaostrzą się, jeśli będzie niegrzeczne. Na tym etapie można wyjaśnić dziecku, że jego choroba to walka złych komórek z dobrymi, a leczenie to pomoc dobrym komórkom. Dla zobrazowania choroby warto posłużyć się zabawką albo rysunkiem.

Co to jest bajkoterapia?

Bajki wypełnione baśniowymi stworzeniami, księżniczkami, rycerzami i wróżkami to świat, w którym dziecko odnajduje się szybciej, niż w obcej dla niego realnej sytuacji. Na gruncie bajki maluch może bezpiecznie poznawać świat, testować różne sytuacje i uczyć się właściwego postępowania. Bajka pomaga regulować napięcie, oswajać lęk, zrozumieć ból czy objawy choroby. W leczeniu AZS, radzeniu sobie z emocjami i uczeniu dziecka codziennej pielęgnacji warto sięgnąć po magiczną opowieść – nawet wymyśloną przez siebie na potrzebę chwili.