Atopowe Zapalenie Skóry LECZENIE ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Walka z AZS u dzieci może być zabawą

Walka z AZS u dzieci może być zabawą

Jak wytłumaczyć dziecku chorobę?

Przede wszystkim nie można ukrywać przed dzieckiem faktu, że jest chore. Malec i tak czuje i widzi, że coś jest nie tak. Najlepiej rozmawiać z nim szczerze, ale dostosować zakres wiedzy do jego poziomu. Dziecko w wieku 2-7 lat potrafi łączyć ze sobą wydarzenia i odnosić je do konkretnej przyczyny. Myśli, że choroba może być wywołana jakimś zachowaniem, np. złym uczynkiem.

Walka z AZS u dzieci może być zabawą

Warto mu wytłumaczyć, że objawy choroby nie są związane ze złym zachowaniem. Nigdy nie wolno łączyć choroby z karą i straszyć malucha, że swędząca wysypka i złe samopoczucie zaostrzą się, jeśli będzie niegrzeczne. Na tym etapie można wyjaśnić dziecku, że jego choroba to walka złych komórek z dobrymi, a leczenie to pomoc dobrym komórkom. Dla zobrazowania choroby warto posłużyć się zabawką albo rysunkiem.

Co to jest bajkoterapia?

Bajki wypełnione baśniowymi stworzeniami, księżniczkami, rycerzami i wróżkami to świat, w którym dziecko odnajduje się szybciej, niż w obcej dla niego realnej sytuacji. Na gruncie bajki maluch może bezpiecznie poznawać świat, testować różne sytuacje i uczyć się właściwego postępowania. Bajka pomaga regulować napięcie, oswajać lęk, zrozumieć ból czy objawy choroby. W leczeniu AZS, radzeniu sobie z emocjami i uczeniu dziecka codziennej pielęgnacji warto sięgnąć po magiczną opowieść – nawet wymyśloną przez siebie na potrzebę chwili.

Dzięki prostemu słownictwu i magicznej sytuacji dziecko identyfikuje się z bohaterem i może później samodzielnie powtarzać to, czego się nauczyło. Ważne, by bohater bajki nie był zbyt podobny do dziecka, ale może przeżywać podobne trudności (np. problem ze swędzącą skórą, pękającymi pęcherzami i drapaniem). Ważne, aby bohater w bajce znalazł odpowiedni sposób, by poradzić sobie z problemem (np. zażywanie leków i unikanie alergenów zmniejsza dolegliwości, wizyta u doktora pomaga dobrać odpowiednie leki itp.). Historia zawsze musi się dobrze kończyć. W bajkach można zawrzeć wszystkie elementy leczenia, dzięki czemu dziecko oswoi się z wykonywanymi zabiegami, a nawet samo będzie pamiętało o właściwej pielęgnacji.

Walka z AZS u dzieci może być zabawą

Jak zamienić leczenie AZS u dzieci w dobrą zabawę?

Oprócz opowiadania bajek można wykorzystać chorobę do zabawy, poprzez którą dziecko będzie się uczyło jak samodzielnie dbać o swoją skórę, jak aplikować leki i jakich alergenów unikać. Do zabawy można wykorzystać lalki, zabawki i rysowanki. Podczas nakładania leków dziecko może naśladować rodzica i w ten sam sposób podawać leki ulubionej zabawce. Można też wykorzystać maskotki czy pacynki do opowiadania o AZS i sposobach radzenia sobie z dolegliwościami.

Każdy sposób, który pozwoli dziecku oswoić się z atopowym zapaleniem skóry jest dobry. Nie bójmy się zamienić choroby w zabawę – niekiedy to pomaga bardziej, niż najlepsze leki.

(M. Witczak)