alergiczne zapalenie cewki moczowej

Alergia pokarmowa jest przyczyną wielu chorób. Nie jest łatwo powiązać ból stawów czy głowy z uczuleniem na jakiś składnik spożywczy. Niestety, te niespecyficzne objawy mogą być wywoływane właśnie przez nadwrażliwość na niektóre pokarmy czy pyłki roślin. Alergiczne zapalenie cewki moczowej to jedno ze schorzeń, które dotyka alergików. Co warto o nim wiedzieć?

Alergeny pokarmowe dostają się do naszej krwi. Szczególnie, jeżeli nasze jelita ze względu na stres czy złą dietę są nieszczelne. Cząstki pokarmowe tworzą z przeciwciałami IgG kompleksy immunologiczne, które osiadają w różnych narządach. Tworzy się stan zapalny, który skutkuje przykrymi dolegliwościami. Wraz z krwią przenoszone mogą być również pyłki, które są jednym z częstszych alergenów. Choroby alergiczne układu moczowego nie należą do rzadkości. Jak sobie z nimi poradzić?

Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej objawia się zazwyczaj bólem i pieczeniem przy oddawaniu moczu. Występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Może rozszerzać się na cały układ moczowy i płciowy. Towarzyszy mu często nieprzyjemny zapach, częstomocz, problemy z mikcją i dolegliwości ze strony okolic intymnych. Zakażenie wywołane jest często przez takie choroby jak rzeżączka, rzęsistkowica, chlamydioza czy grzybica. Zdecydowanie częściej pojawia się u pań ze względu na ich budowę anatomiczną. U kobiet cewka moczowa jest położona blisko ujścia pochwy i odbytu. Zapalenie cewki moczowej może być wywołane także przez alergie.

Alergiczne choroby układu moczowego

Choroby układu moczowego mogą być wywoływane przez reakcje autoimmunologiczne organizmu, nadużywanie leków czy zakażenia bakteriami, grzybami lub pierwotniakami. Dopiero od niedawna za ich przyczynę uznaje się także alergie pokarmowe i wziewne. Alergeny przenoszone przez krew mogą osiadać w różnych miejscach, w tym nerkach, wywołując stan zapalny. Jedną z chorób tego typu jest nerczyca, która polega na uszkodzeniu kłębuszków nerkowych. Wtedy w moczu pojawiają się białka, a nawet krew.

Alergiczne zapalenie cewki moczowej

układ moczowy

Alergiczne zapalenie cewki moczowej nie poddaje się leczeniu antybiotykami. Często taka terapia tylko nasila przykre objawy, ponieważ osłabia nasz organizm. Nawracające i utrzymujące się zakażenia stanowią bardzo trudny problem diagnostyczny. Lekarze powinni zawsze wziąć pod uwagę skłonność pacjenta do alergii. W przebiegu alergicznego zapalenia cewki moczowej nie pojawia się zwykle gorączka. Badanie moczu także nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. Niestety, niekiedy proces zapalny wywołany przez uczulenie może prowadzić do nadkażenia patogenami. W tym przypadku postawienie właściwej diagnozy także jest utrudnione. Jeśli jednak współwystępują u nas inne objawy typowe dla alergii, warto pokusić się o wykonanie testów. Dzięki nim sprawdzimy, czy nie jesteśmy na coś uczuleni.

Leczenie alergicznych chorób układu moczowego

Jeśli przyczyną naszych problemów z układem moczowym okaże się alergia, najbardziej skuteczną metodą leczenia jest eliminacja alergenów z otoczenia. W przypadku uczulenia na pokarmy konieczne jest wprowadzenie diety eliminacyjnej. Polega ona na wykluczeniu z jadłospisu produktów, które nas uczulają. Zamiast nich musimy wprowadzić zastępniki, które dostarczą nam podobną ilość minerałów i witamin. Alergia na pyłki roślin jest trudniejsza do opanowania. W czasie pylenia pyłki unoszą się w powietrzu w dużych stężeniach i mogą być przenoszone wraz z wiatrem. W tym przypadku przydatne może być odczulanie. Polega ono na stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do alergenu tak, by nauczył się go tolerować.

Karolina Solga