Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Witamina B12 u kobiet ciąży

witamina B12

Witaminy są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W okresie ciąży ich obecność jest wręcz niezbędna, dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jednym ze składników zdrowia jest witamina B12. Jaką rolę odgrywa u kobiet w ciąży?

Witamina i jej rola w organizmie człowieka

Bez witamin i minerałów nasz organizm nie mógłby w pełni prawidłowo funkcjonować. Gdy zaczyna brakować witamin, organizm od razu o tym informuje. Pojawiają się objawy, które sygnalizują, że czegoś brakuje. Mogą wypadać włosy, łamią się paznokcie, człowiek gorzej się czuje, brakuje mu energii. Dolegliwości może być wiele. Witaminy uczestniczą w istotnych reakcjach zachodzących w organizmie. Dzięki nim poszczególne układy mogą prawidłowo funkcjonować. Wtedy my czujemy się zdrowo i mamy więcej energii do działania.

Witamina B12

Witamina B12 jest złożony związkiem organicznym. Uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek. Ten rodzaj witaminy jest rozpuszczalny w wodzie. Odznacza się w funkcjonowaniu układu nerwowego. To właśnie ta witamina jest odpowiedzialna za odczuwanie dobrego nastroju. Zbyt duża dawka witaminy B12 może okazać się dla osoby alergizująca, ale jej niedobór też niesie za sobą pewne konsekwencje. W przypadku kobiet wyczekujących na poród, ilość witaminy B12 w organizmie także nie pozostaje bez znaczenia.

Witamina B12 w ciąży

w ciążyCenną witaminę B12 znajdziemy w wielu produktach spożywczych, które bardzo dobrze znamy. Jest obecna w takich produktach, jak mleko, sery, jajka, drób czy ryby. Witamina B12 jest dostępna w formie suplementów diety, dostępnych w aptekach i różnych sklepach. Kobiety w ciąży powinny zażywać większą dawkę witaminy B12. Inaczej sytuacja wygląda w czasie karmienia piersią, wtedy podaż witaminy z grupy B będzie najwyższa. Kobiety z niedoborem witaminy B12, będące w ciąży, są narażone na urodzenie dzieci o niskiej masie urodzeniowej. Dzieci z niską masą urodzeniową są bardziej podatne na rozwój chorych, takich jak cukrzyca typu 2 i inne choroby metaboliczne.

Każda kobieta w ciąży powinna zadbać o zdrową dietę, ze względu na przyszłość swojego dziecka. Poprzez regularne wizyty u lekarza, badania i odpowiednie odżywianie, można monitorować przebieg ciąży i zdrowie nienarodzonego jeszcze dziecka. Niedobór witamin i innych składników odżywczych może skutkować poważnymi powikłaniami, dlatego w ciąży należy dbać o zdrowie.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *