astma u dziecka

Astma to jedna z chorób cywilizacyjnych. Problem dotyka coraz większej liczby najmłodszych. Astma u dziecka – czy pociecha musi rezygnować ze sportu?

Astma u dziecka

Choroby układu oddechowego bywają bardzo uciążliwe, zwłaszcza u najmłodszych. U większości dzieci astma ma podłoże alergiczne. Objawy choroby zwykle pojawiają się po wysiłku fizycznym lub kontakcie z alergenem. Dokuczają najbardziej rano, po przebudzeniu lub w nocy. Do typowych objawów astmy zaliczamy świszczący oddech, suchy kaszel oraz duszności. Napady astmy mogą pojawić się pod wpływem takich czynników jak stres czy nadmierny wysiłek organizmu. Zwykle ustępują samoistnie, ale niekiedy potrzebna jest pomoc środków farmakologicznych, dlatego chorzy na astmę muszą mieć przy sobie właściwe leki.

Czy pociecha musi rezygnować ze sportu?

W przypadku astmy pojawia się wiele pytań, dotyczących ograniczeń. A jak doskonale wiemy, choroba nie powinna ograniczać człowieka, nawet aktywnego. Rodzicom dzieci chorych na astmę często wydaje się, że wysiłek fizyczny nie jest wskazany. Unikają go, w obawie przez zaostrzeniem choroby. Owszem, wysiłek może spowodować nasilenie objawów astmy, ale ten regularny, wręcz przyczynia się do poprawy zdrowia pacjentów, także tych najmłodszych.

Nasza pociecha wcale nie musi rezygnować ze sportu, tym bardziej jeśli uprawia go regularnie. Pływanie, bieganie czy nawet wspinaczki górskie to propozycje, także dla małych astmatyków. Systematyczny wysiłek ma duże znaczenie dla chorych na astmę. Regularne uprawianie sportu polepsza kondycję i zwiększa wydolność oddechową. Lepsza wentylacja podczas wysiłku może wpływać na zmniejszenie ryzyka zaostrzeń astmy. Wzmacniają się mięśnie oddechowe, przez co rzadziej dochodzi do uciążliwych duszności.

Regularny wysiłek fizyczny

Regularne ćwiczenia poprawiają nie tylko system oddechowy, ale także układ krążenia. Dziecko sprawniej oddycha i nie boryka się z problemem świszczącego oddechu. Wysiłek fizyczny nie oddziałuje niekorzystnie na prace płuc, więc śmiało może być wykonywany u małych astmatyków. Stąd nie ma żadnych przeciwwskazań, by dziecko chore na astmę nie uczestniczyło aktywnie w zajęciach wychowania fizycznego, czy nie uprawiało żadnego sportu. Tylko w niektórych odmianach astmy, nie każda dyscyplina jest wskazana.

wysiłekLekarze wręcz uczulają rodziców, by nie zabraniali dzieciom uprawiać sportu, ze względu na chorobę. Systematycy wysiłek fizyczny może bowiem dać dziecku zdecydowanie więcej korzyści, niż strat. W trosce o zdrowie naszych pociech nie należy zaniedbywać aktywności ruchowej, która dostarcza wiele zdrowia, także w przypadku chorób układu oddechowego.

Katarzyna Antos