katar sienny

Sezonowa alergia na pyłki roślinne określana jest nie rzadko jako gorączka sienna. W Polsce ten rodzaj alergii bardzo często wywoływany jest przez pylące trawy, ale też i drzewa czy kwiaty. Jej charakterystycznym objawem jest katar sienny. Obok niego występują również: łzawienie oczu, zmiany skórne oraz lekkie stany podgorączkowe.

 

Alergia na pyłki

Osoby cierpiące na alergię na pyłki co roku odczuwają od połowy do maja do końca czerwca dokuczliwe objawy uczulenia. Pojawiające się wraz z rozwijającymi się pąkami drzew i ich pyleniem. W efekcie pylenia w powietrzu unoszą się miliony ziaren pyłku, które wdychamy każdego dnia. Warto wspomnieć, iż co dziesiąta osoba mająca styczność z pyłkami roślin cierpi na gorączkę sienną. Objawy alergii na pyłki mogą być różne, zarówno łagodne, jak i o nasilonym przebiegu, przypominające przeziębienie. Gatunki roślin wytwarzających alergeny kwitną co roku mniej więcej o tej samej porze- ponad 60% alergii wywołują pyłki traw. Uczuleniu na pyłki traw towarzyszy również uczulenia na zboża, żyto czy też pyłki kukurydzy.  Alergicy mogą również uczulić się na pyłki drzew.

Katar sienny

Katar sienny, w większości przypadków, wywoływany jest przez pyłki drzew. Katar sienny jest alergicznym nieżytem nosa, stanowiącym reakcję organizmu na alergen wziewny. W wyniku tejże reakcji przeciwciała dróg oddechowych uwalniają histaminę, podrażniającą błonę śluzową nosa. Katar ten określany jest również mianem pyłkowicy. Jest to reakcja alergiczna sezonowana. Najczęstszymi objawami kataru siennego są: kichanie, łzawienie oczu, swędzenie w gardle, swędzenie nosa oraz katar. Mogą im również towarzyszyć: bóle głowy, utrata węchu i smaku, ból twarzy spowodowany zablokowaniem zatok, swędzenie nosa, uszu i gardła.

alergia na pyłki

Sposoby na katar sienny

Proces leczenia kataru siennego zaczynają testy alergiczne umożliwiające ustalenie konkretnych alergenów wywołujących uczulenie u danej osoby. W leczeniu alergicznego zapalenia błon śluzowych stosowane są głównie leki antyhistaminowe i kortykosteroidy w formie areozolu. W leczeniu kataru siennego zastosowanie mają także kromoglikany. Wykorzystywana jest również immunoterapia swoista (SIT) polegają na podawaniu alergikowi dawek szczepionki, zawierających alergen, na które dana osoba jest uczulona. Odczulania nie należy stosować u dzieci poniżej 5-tego roku życia, w przypadku ciężkiej postaci astmy, obecności chorób nowotworowych lub autoimmunologicznych, występowania u danej osoby chorób układu krążenia, kobiet w ciąży, niechęci pacjenta do odczulania oraz w przypadku ciężkiego atopowego zapalenia skóry.

 

Objawy alergii na pyłki

Obok kataru siennego objawami alergii na pyłki są również zmiany skórne i astma oskrzelowa.  Poza wyżej wymienionymi objawami mogą wystąpić również problemy z koncentracją oraz stan podgorączkowy.

Natalia Łukaszewska