metale

Metale towarzyszą nam w postaci różnych przedmiotów, nawet codziennego użytku. Mogą wywoływać reakcje alergiczne. Czym charakteryzuje się alergia na metale?

Uczulenie na metale

Alergia na metale to zwykle alergia kontaktowa. Gdy mamy kontakt z danym metalem, następuje reakcja alergiczna w postaci wysypki, zaczerwienionej i podrażnionej skóry. Substancje metalowe zostają rozpoznane przez układ odpornościowy jako obce, dlatego dochodzi do alergii. U osób uczulonych na metale, każda następna styczność z nimi może wywoływać coraz szybsze reakcje alergiczne. Choć alergia na metale kojarzy się najczęściej z niklem, istnieją także inne substancje które są równie alergizujące.

Nikiel

Wspomniany nikiel to najczęściej występujący w przedmiotach metal. Wywołuje alergie skórne.Główną ich przyczyną jest biżuteria. Nikiel znajdziemy również w oprawkach okularów. W związku z licznymi uczuleniami, produkuje się coraz więcej przedmiotów, które nie zawierają szkodliwego niklu i są bezpieczne dla alergików.

Chrom

Z uczuleniem na chrom mają do czynienia głównie mężczyźni pracujący w budownictwie, ponieważ ten metal jest składnikiem cementu. Chromowane przedmioty mogą wywoływać ogniska zapalne na skórze. Niewielka ilość tego pierwiastka może uczulać, dlatego ustalenie przyczyn reakcji alergicznej może być trudne.

Kobalt

Kobalt także bywa przyczyną alergii kontaktowej, powodując wyprysk, pokrzywkę, astmę a nawet wstrząs anafilaktyczny. Ten rodzaj alergii zazwyczaj występuje u osób z uczuleniem na nikiel i chrom. Największym źródłem kobaltu jest przemysł metali twardych. Wykorzystuje się go w produkcji katalizatorów, farb, szkła, porcelany i pasz.

Rtęć

Rtęć to znany pierwiastek, stosowany w wielu gałęziach przemysłu, także w medycynie. Znajdziemy ją w szczepionkach, ale nie wywołuje alergii zbyt często.

Złoto

zloto

Metal taki jak złoto może wywoływać reakcje skórne, które najczęściej występują u kobiet. To właśnie panie jak nikt innych uwielbiają złotą biżuterię. Na objawy alergii narażone są więc uszy, szyja czy dłonie. Noszenie złotych dodatków zwiększa także ryzyko uczulenia na nikiel.

Pallad

Pallad to metal uczulający dość często. Objawy alergii dotyczą błony śluzowej, ponieważ pierwiastek ten jest wykorzystywany w branży stomatologicznej. To składnik stopów dentystycznych. Znajdziemy go także w przemyśle samolotowym, telekomunikacyjnym i jubilerskim. Podobnie jak w przypadku złota, może wywoływać podrażnienia skórne.

Katarzyna Antos