alergia na kota

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kota. Ten mruczący zwierzak pozytywnie działa na nasze zdrowie i psychikę. Jego obecność w domu wpływa na obniżenie ciśnienia krwi u właściciela, a także jakość snu. Niestety, kocie białka są jednymi z najsilniejszych alergenów zwierzęcych. Z tego powodu alergia na kota wcale nie jest rzadkością. Kontakt z czworonogiem może wywołać u alergika napad astmy, wodnisty katar i łzawienie oczu. Czy wszystkie mruczki uczulają tak samo?

Alergia na kota nie jest wywoływana przez jego sierść, jak zwykło się sądzić. Przyczyną uczulenia są białka obecne w ślinie, moczu czy naskórku zwierzaka. Szczególnie uczulające właściwości u kotów ma białko Fel D1, które wytwarzane jest w gruczołach ślinowych. Pupil rozprowadza je po całej sierści podczas codziennej toalety. Gubiony włos obecny jest w domu właściciela oraz na jego ubraniach. To dlatego objawy alergii wywołuje nie tylko kontakt ze zwierzakiem, ale nawet samo wejście do mieszkania jego opiekuna.

Alergia na kota – co nas uczula?

Alergia na zwierzęta domowe nie jest wywoływana przez ich sierść. Silnymi alergenami są za to białka obecne w naskórku, moczu, kale, wydzielinach gruczołów łojowych i ślinie naszych pupili. Koty znacznie częściej są przyczyną uczulenia niż psy czy chomiki. Podczas lizania sierści rozprowadzają one po całym ciele ślinę zawierającą białko Fel D1. Związek ten obecny jest również w naskórku i łoju zwierzaka. To właśnie on odpowiedzialny jest za większość alergii na koty. Zwierzęce alergeny z łatwością przyczepiają się do sierści, która staje się ich nośnikiem. To dlatego objawy uczulenia może wywołać nawet kontakt z właścicielem kota, który na ubraniu ma włosy swojego pupila.

Jakie objawy daje alergia na kota?

Zwierzęce białka są dla nas alergenami wziewnymi. Oznacza to, że dostają się do naszego organizmu poprzez drogi oddechowe. Dlatego to właśnie ich dotyczy większość objawów alergii. U uczulonej osoby kontakt z kotem może wywołać kaszel, wodnisty katar lub napad kichania. Kocie alergeny dostają się też do oczu, wywołując ich łzawienie, a nawet zapalenie spojówek. Częsty kontakt ze zwierzakiem może prowadzić do rozwoju przewlekłego zapalenia zatok. Silna alergia może stać się przyczyną ataku astmy, objawiającego się dusznościami i świszczącym oddechem. Rzadziej pogłaskanie zwierzęcia może przyczynić się do wystąpienia wysypki czy świądu. Obecność kota w domu może nasilać również symptomy atopowego zapalenia skóry.

Czy wszystkie mruczki uczulają tak samo?

Białko Fel D1 jest obecne u wszystkich kotów, dlatego nie ma ras zupełnie bezpiecznych dla alergików. Niektóre mruczki jednak uczulają nas nieco mniej. Samce kotów mają większą liczbę gruczołów łojowych, dlatego są bardziej alergizujące niż kotki. Te właściwości można zmniejszyć jednak poprzez kastrację. U kocurów następuje po niej zmniejszenie produkcji łoju. Silniej uczulają również koty o ciemnym umaszczeniu, dlatego alergik powinien wybierać raczej białe lub beżowe zwierzaki. Uznaje się, że koty syberyjskie, syjamskie i abisyńskie nie wywołują tak silnych objawów alergii. Jednak teoria ta nie została jednoznacznie potwierdzona przez środowiska medyczne. Niektórzy uważają za hipoalergiczne bezwłose rasy kotów, takie jak devon rex czy sfinks. Niestety, prawdopodobnie zwierzaki te mogą uczulać nawet silniej. Nie mają sierści, która stałaby się barierą dla gubionego naskórka.

Alergia na kota – co robić?

uczulenie na kota

Jeżeli kontakt z kotem wywołuje u nas katar czy napad kichania, konieczna będzie wizyta u alergologa. Lekarz skieruje nas na testy na alergię, które pozwolą potwierdzić uczulenie. Stwierdzona alergia na kota stanowi przeciwwskazanie do wzięcia zwierzaka. Jeśli jednak marzymy o mruczącym przyjacielu, możemy zapytać lekarza o odczulanie. Immunoterapia swoista polega na podawaniu alergikowi coraz większych dawek uczulającego białka w formie iniekcji. Zmniejsza się w ten sposób wrażliwość naszego układu odpornościowego na alergen. Niestety, terapia ta jest długotrwała – może zająć od 3 do 5 lat. Nie daje też stuprocentowej szansy na wyleczenie uczulenia. Gdy mamy kontakt z kotem znajomych, przykre objawy alergii mogą znieść leki przeciwalergiczne: środki antyhistaminowe, glikokortykosteroidy czy leukotrieny.

Alergia na kota – czy musimy oddać pupila?

U niektórych osób alergia na kota ma bardzo silny przebieg. Napady astmy, atopowe zapalenie skóry czy przewlekłe zapalenie zatok mogą zmusić nas do poszukania pupilowi nowego domu. Jednakże słabe uczulenie na kocie białka nie oznacza konieczności oddania zwierzaka. Musimy jednak przestrzegać pewnych zasad. Kot nie powinien spać w naszym łóżku. Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie mu dostępu do sypialni. Warto pozbyć się z domu dywanów, zasłon czy tapicerowanych mebli, do których z łatwością przyczepia się sierść. Konieczne jest częste wietrzenie mieszkania oraz jego sprzątanie za pomocą odkurzacza ze specjalnym filtrem. Samego zwierzaka powinno się często czesać i przecierać zwilżoną ścierką z irchy. Tych czynności nie powinien jednak wykonywać sam alergik – najlepiej poprosić o pomoc kogoś z rodziny. Po kontakcie z kotem musimy umyć ręce i twarz. Takie środki ostrożności sprawią, że objawy alergii będą dla nas o wiele mniej dokuczliwe.

Karolina Solga