alergia na sushi

Tradycyjne sushi to japońska potrawa, która ma swoich zwolenników na całym świecie. W Polsce także nie brakuje restauracji, gdzie podawane są różne rodzaje sushi. Składniki tego dania mogą uczulać. Czym charakteryzuje się alergia na sushi? Na jakie składniki powinni uważać alergicy?

Sushi

Sushi to danie, przygotowywane z ryżu, ryb, warzyw, liści wodorostów nori oraz innych dodatków. Bambusową matą zawijamy sushi, które pokrojone, podaje się z sosem sojowym, imbirem i wasabi, ostrym chrzanem, w zielonym kolorze. Do zrobienia sushi zwykle wykorzystuje się surowe ryby oraz warzywa. Popularny jest łosoś, tuńczyk, krewetki oraz ogórki. Sushi można jeść za pomocą pałeczek lub palcami. Macza się je w sosie sojowym, który podkreśla smak potrawy. Zwolenników sushi jest tyle samo, co przeciwników. Ze względu na składniki sushi, mogą wystąpić objawy alergii pokarmowej. Co takiego uczula w tym niezwykle popularnym i lubianym daniu pochodzącym z Japonii?

Ryby

Najczęściej uczulają surowe ryby, które wykorzystywane są do przygotowania sushi. Nawet po obróbce termicznej, alergeny mięsa rybiego zachowują swoje właściwości. Krewetki, przegrzebki czy kraby również uczulają. Do robienia sushi często używa się paluszków surimi, które choć z prawdziwym mięsem kraba nie mają zbyt wiele wspólnego, zawierają dużo konserwantów i barwników, które mogą uczulić. Prawdopodobne są także reakcje krzyżowe między różnymi gatunkami ryb, więc uczuleni na jeden rodzaj, muszą ostrożnie podchodzić do innych gatunków.

Wasabi

Wasabi to chrzan japoński, który ma jasnozielony kolor. Jest bardzo charakterystyczny w smaku, ostry o wiele bardziej, niż chrzan, który znamy z polskiej kuchni. Najlepiej smakuje świeżo starty czy też zmielony korzeń chrzanu wasabi. Jego silny smak, może być zbyt mocny dla osób, które mają wrażliwe podniebienie czy problemy z układem oddechowym. W sklepach jest wiele podrobionych produktów, które tylko przypominają zielony chrzan. Mogą być mieszaniną barwników, musztardy i tradycyjnego chrzanu. Składniki takich produktów są niebezpieczne dla alergika, więc lepiej uważnie czytać etykiety przed zakupem.

Sos sojowy

Kolejnym, bardzo ważnym dodatkiem do sushi jest sos sojowy. Ciemny, klarowny sos, w wyglądzie i smaku przypomina naszą przyprawę do zup w płynie. Jest przygotowywany z ziaren soi, więc uczuleni na soję, powinni go unikać. Może zawierać także alkohol lub inne składniki chemiczne. Osoby uczulone mogą spróbować sushi z innymi sosami.

Imbir

sushiImbir jest składnikiem sushi, ponieważ dobrze oczyszcza kubki smakowe. Sięgając po różne gatunki sushi, możemy w ten sposób cieszyć się ich pełnią smaku. Choć korzeń imbiru ma wiele właściwości zdrowotnych, chociażby przeciwzapalnych, jest także alergenem. Należy do przypraw, które często wykorzystuje się w kuchni azjatyckiej, więc przed zamówieniem sushi, warto upewnić się, że nie dostaniemy w pakiecie uczulającego dodatku.

Katarzyna Antos