problemy z zajściem w ciążę

Macierzyństwo to dla wielu kobiet wymarzony okres. Posiadanie dziecka, jest niczym spełnienie największego marzenia. Niestety zajście w ciążę nie zawsze okazuje się łatwe, niekiedy pojawiają się problemy z zajściem w ciążę. Co może być ich przyczyną? Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Nie mogę zajść w ciążę – co wtedy?

Przyczyny tego problemy mogą leżeć po stronie obojgu partnerów. Wydawać by się mogło, że kochająca się para, nie powinna mieć kłopotów z zapłodnieniem. Rzeczywistość bywa przewrotna. Pod uwagę bierzemy aspekty medyczne oraz inne czynniki, które mogą wywoływać problemy. Zaburzenia hormonalne, stres i różne choroby mogą oddziaływać na zajście w ciążę. Poważnym problemem jest także niepłodność, o czym partnerzy mogą nie wiedzieć. W tym celu wykonuje się specjalistyczne badania. W dni płodne, przy pełni zdrowych partnerach, w wyniku stosunku może dojść do zapłodnienia. O ile nie jest stosowana żadna antykoncepcja. Nawet po jej przerwaniu, nie jest możliwe natychmiastowe zajście w ciążę. W przypadku zastrzyków hormonalnych, może minąć nawet kilkanaście miesięcy, by kobieta mogła zostać mamą. Przebyte choroby czy infekcje, mogą uszkodzić zdolność narządów płciowych, co także uniemożliwi prokreację. Przykładem jest świnka w młodzieńczym wieku u chłopców. Następstwem nieprawidłowo leczonej choroby może być zapalenie jąder, a stąd prosta droga do bezpłodności. Dlatego wszelkich chorób nie można lekceważyć.

Co można zrobić, gdy pojawią się problemy? Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna muszą zgłosić się na badania, ponieważ nigdy nie wiadomo, po czyjej stronie leży sedno problemu. Lekarz ustali przyczynę i ewentualną formę leczenia. W przypadku niektórych schorzeń wystarczy leczenie farmakologiczne czy operacyjne. Z bezpłodnością sytuacja wygląda inaczej. Formą zajścia w ciążę pozostaje metoda in vitro, czyli sztuczne zapłodnienie komórki jajowej, które odbywa się w warunkach medycznych. Przyczynami bezpłodności może być rodzaj wykonywanej pracy oraz związana z nim pozycja mężczyzn. U kierowców często dochodzi do przegrzania worka mosznowego, co wpływa na plemniki. Po zlikwidowaniu takiej przyczyny, po ok. 80 dniach, mężczyzna może być znowu płodny, więc może dojść do zapłodnienia podczas stosunku. Przez tyle czasu dojrzewają bowiem plemniki u mężczyzn. Wtedy leczenie czy in vitro zupełnie nie jest konieczne.

Niepłodność u kobiet

problemyBezpłodne mogą być kobiety i mężczyźni. Problem częściej utożsamiamy z facetami, jednak dotyczy również pań. Istotną rolę odgrywa wiek. Zdecydowanie łatwiej jest zajść w ciążę w młodym wieku. Panie po 35. roku życia miewają problemy z poczęciem dziecka, co wynika ze zmian, zachodzących w ich organizmie. Po 40. roku życia szanse na zajście w ciążę maleją diametralnie, dlatego kobiety planujące rodzinę, nie powinny odkładać tego momentu do ostatniej chwili. Oczywiście jest możliwość stymulacji owulacji u kobiety, jednak efekty nie zawsze są zadowalające. Późna ciąża to także ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dzieci. Przyczyny niepłodności u kobiet są wykrywane zazwyczaj przez badania hormonalne. Zaburzenia odporności czy nieprawidłowa budowa ciała również przyczyniają się do kłopotów z zajściem w ciążę. Pomóc może leczenie lub operacja.

Ile przypadków, tyle przyczyn zaburzeń związanych z zajściem w ciążę. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji pomóc może jedynie medycyna. Obecne formy leczenia pozwalają wielu parom na posiadanie potomstwa. Dlatego istotne jest dbanie o zdrowie, szczególnie, jeśli w przyszłości pragniemy zostać rodzicami.

Katarzyna Antos