alergia na kota

Alergia na kota objawia się zazwyczaj dolegliwościami ze strony układu oddechowego. U alergika w wyniku kontaktu ze zwierzęciem wystąpić może wodnisty katar czy łzawienie oczu. Niekiedy pojawia się również wysypka. Przyczyną uczulenia na kota nie jest sierść, ale białko obecne na jego włosie. Wytwarzane jest w gruczołach ślinowych i rozprowadzane po futrze podczas codziennej toalety pupila. Alergia ta jest bardzo uciążliwa, szczególnie dla właścicieli zwierząt. Jak sobie z nią radzić?

Alergia na kota obejmuje nie tyle jego sierść, co ślinę, mocz, odchody, naskórek i wydzielinę gruczołów łojowych. Wraz z gubionym włosem te alergeny są roznoszone po domu. Kot jest jednym z najczęściej uczulających zwierząt domowych. Dorównuje mu jedynie świnka morska. Nie zawsze jednak jesteśmy zmuszeni oddać zwierzę, gdy pojawi się u nas uczulenie. Jak złagodzić objawy alergii na kota?

Alergia na kota – co nas uczula?

Sama sierść zwierząt nie jest zbyt silnym alergenem. W przypadku kota za większość uczuleń odpowiedzialne jest białko FelD1. Jego wytwarzanie następuje w gruczołach łojowych i ślinowych czworonogów. Podczas lizania i czyszczenia futra rozprowadzane jest ono po całej powierzchni sierści. Niestety, kot w domu gubi włos i naskórek, przez co jego alergeny obecne są na podłodze i meblach. Dlatego alergicy mogą odczuwać skutki uczulenia gdy tylko wejdą do domu, w którym mieszka zwierzak. Silniej uczulają samce kotów ze względu na obecność większej ilości gruczołów łojowych. Bardziej alergizujące właściwości mają także zwierzaki o ciemnym kolorze sierści.

Objawy uczulenia na kota

Alergeny kota dostają się do naszego organizmu za pomocą dróg oddechowych. Wywołują najczęściej łzawienie oczu, zapalenie spojówek, napady kichania oraz wodnisty katar. Chory może skarżyć się na drapanie w gardle i obrzęk powiek. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawi, że pojawi się u niego wysypka i świąd. Długotrwałe narażenie na styczność z alergenami może prowadzić do przewlekłego zapalenia zatok. W skrajnym przypadku obecność kota może u alergika wywołać napad astmy. Pojawiają się wtedy u niego duszności, świszczący oddech i kaszel.

Alergia na kota – jak sobie z nią radzić?

Wiele osób rezygnuje z posiadania kota, gdy dowiaduje się o swojej alergii. Oddanie zwierzęcia powinno być jednak ostatecznym rozwiązaniem. Zanim zaczniemy je rozważać, możemy dostosować swój dom tak, by nie gromadził on sierści i naskórka zwierzaka. Pierwszym krokiem powinno być pozbycie się wszelkich zasłon, narzut czy dywanów, na których osiadają alergeny. Ponadto nie należy z kotem spać w jednym pomieszczeniu. Warto często wietrzyć pomieszczenia oraz sprzątać je za pomocą odkurzacza ze specjalnym filtrem. Kota należy regularnie czesać i przecierać zwilżoną ściereczką. Nie powinien tego jednak robić alergik. Posłania i koce, na których śpi nasz zwierzak, powinniśmy często prać.

Kot jako pupil alergika

uczulenie na kota

Nie wszystkie koty uczulają w równym stopniu. Alergik powinien wybrać na swojego pupila kotkę. Samice wydzielają znacznie mniej łoju niż kocury. Pomocne okazuje się również wykastrowanie kota. Także jasne koty nie wywołują tak silnych objawów uczulenia jak te o ciemnym umaszczeniu. Naszego zwierzaka musimy często kąpać. Jego kuwetę zmieniajmy bez pośpiechu i dokładnie. Dzięki temu nie wzniecimy przy sprzątaniu obłoków pyłu zawierających duże ilości kocich alergenów. Możemy wykonywać tę czynność w maseczce na twarzy. Po każdym kontakcie ze zwierzakiem musimy dokładnie umyć ręce. Taka dbałość o higienę powinna uchronić nas przed nasilonymi symptomami uczulenia.

Leczenie alergii na kota

Uczulenie na kota może być bardzo uciążliwe. Nasilone objawy niekiedy nie pozwalają alergikowi normalnie funkcjonować. W takim przypadki warto zastosować leki przeciwalergiczne. Alergolog zapisze nam środki antyhistaminowe, które zmniejszają katar czy łzawienie oczu. Glikokortykosteroidy wziewne są przydatne dla astmatyków, ponieważ redukują miejscowo stan zapalny. Warto również poddać się leczeniu przyczynowemu, czyli immunoterapii. Polega ona na podawaniu choremu uczulającego białka kota w postaci podskórnych zastrzyków. Stopniowo zwiększa się dawkę alergenu tak, by organizm zaczął go tolerować. Odczulanie jest długotrwałe – trwa od 3 do 5 lat. Jest jednak skuteczne w łagodzeniu, a nawet eliminowaniu objawów alergii.

Karolina Solga