alergia na psa

Pies to najlepszy przyjaciel dziecka. Uwielbia zabawy i długie spacery, co wymaga od naszej pociechy wychodzenia na świeże powietrze. Uczy także odpowiedzialności – regularne wyprowadzanie czworonoga, karmienie i czesanie mogą należeć do obowiązków dziecka. Co więcej, dzięki psu stanie się ono bardziej towarzyskie i empatyczne. Niestety, nasze plany sprezentowania zwierzaka dziecku może pokrzyżować uczulenie. Alergia na psa występuje u wielu maluchów i objawia się katarem siennym, pokrzywką, a nawet napadem astmy. Jak wybrać rasę dla małego alergika?

Alergia to nadmierna reakcja naszego układu odpornościowego na nieszkodliwy czynnik pochodzący ze środowiska. Kontakt z alergenem wywołuje jego reakcję obronną, która objawia się katarem, łzawieniem oczu, pokrzywką lub nawet napadem duszności. W przypadku psów najsilniej uczula nie sama sierść, ale naskórek, ślina, mocz i odchody. Czy istnieją rasy, które nie wywołują uczulenia?

Alergia na psa – co jest jej przyczyną?

Alergia nie jest chorobą, lecz nadgorliwą reakcją naszego organizmu na kontakt z pewnymi substancjami. Najczęściej uczulają nas białka, które mogą być obecne w pyłkach roślin, zarodnikach grzybów, pewnych pokarmach, a nawet sierści i naskórku zwierząt. Choć często mówi się o alergii na sierść, wbrew pozorom nie ona jest głównym alergenem u psów. Najsilniej uczula naskórek tych zwierząt, który zawiera aż 29 białek mogących wywołać u nas przykre objawy. Uczulające związki obecne są też w moczu, ślinie i kale czworonogów. Co więcej, sierść psa chłonie kurz i pyłki z powietrza. Dlatego kontakt ze zwierzakiem może stać się przyczyną bardzo silnych dolegliwości alergicznych.

Objawy alergii na psa

pies a dziecko

Białka obecne w naskórku, sierści i wydalinach zwierząt są dla nas alergenami wziewnymi. Oznacza to, że do naszego organizmu dostają się w głównej mierze poprzez drogi oddechowe. Obecne są zwłaszcza w kurzu domowym, który w dużym stopniu składa się ze złuszczonego naskórka ludzi i zwierząt. Alergia na psa objawia się podobnie do uczulenia na inne substancje wziewne. U chorego pojawia się wodnisty katar, kichanie i łzawienie oczu. Może rozwinąć się również zapalenie spojówek oraz obrzęk naczynioruchowy. Niebezpieczne są zwłaszcza napady astmy, które wiążą się ze zwężeniem oskrzeli i dusznościami. Zdarza się również wysypka lub pokrzywka w miejscu polizania skóry przez psa. W przypadku wystąpienia takich objawów u dziecka po kontakcie ze zwierzakiem, warto zrobić testy na alergię. Potwierdzą one, czy symptomy u malucha faktycznie wynikają z uczulenia na psie białka.

Czy wszystkie psy uczulają?

Wbrew temu, co twierdzą hodowcy popularnych ras psów z włosem, nie istnieją psy całkowicie bezpieczne dla alergików. Alergia na psa nie obejmuje jedynie jego sierści, ale także naskórek i wydaliny. O ile istnieją rasy, które nie gubią futra, nie możemy wyeliminować pozostałych czynników uczulających. Faktycznie, zwierzaki z typem włosa nieco odmiennym od standardowego, mogą nie wywoływać tak silnych objawów alergii. Wynika to z faktu, że ich sierść wypada w mniejszym stopniu niż u innych ras. Jednocześnie gubią też mniej naskórka, który jest odpowiedzialny za większość uczuleń. Niestety, bezpośredni kontakt z psem, taki jak przytulanie czy głaskanie, nadal będzie dla uczuleniowca nieprzyjemny.

Czy alergia wyklucza posiadanie psa?

Alergia na psa nie wyklucza posiadania tego zwierzaka, jeżeli będziemy stosować się do pewnych zasad. Najważniejsze jest zachowanie właściwej higieny. Czworonóg często powinien być czesany i kąpany, przy czym czynności tych nie powinien wykonywać alergik. Zwierzak musi być również nauczony załatwiania wszelkich potrzeb fizjologicznych na dworze. Nie może też spać z nami w łóżku ani wchodzić na meble. Powinniśmy koniecznie wyrzucić z domu wszelkie dywany, zasłony czy tapicerowane kanapy. Gromadzą one kurz i złuszczony naskórek. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad rasą psa, która będzie w jak najmniejszym stopniu uczulała dziecko.

Jak wybrać rasę dla małego alergika?

alergia na sierść

Wśród ras, których właściwości uczulające są słabsze niż u innych, znajdziemy zarówno duże, jak i całkiem małe typy psów. Najpopularniejszy ostatnimi czasy jest yorkshire terrier – niewielki, uparty i energiczny piesek. Niestety, moda sprawiła, że na rynku pojawiło się dużo szczeniąt z niezarejestrowanych hodowli. Takie szczenięta są tańsze, ale nie możemy mieć pewności co do ich pochodzenia i zdrowia. Także ich typ włosa może okazać się bardziej uczulający. Podobnie rzecz ma się z równie często spotykanym shih-tzu. Mniej popularne, ale równie przyjazne są pudle. Występują w czterech odmianach wielkości i nie gubią sierści. Polecane alergikom są również małe, ozdobne rasy – maltańczyk, bolończyk oraz bichon frise. Psy te wyróżnia śnieżnobiałe umaszczenie. Niektóre rasy, tak jak grzywacz chiński, są w dużej mierze pozbawione sierści. Jednak ich naga skóra intensywnie traci naskórek, więc także mogą wywołać objawy alergii.

Alergia na psa – zapobieganie i leczenie

Alergia na psa pojawia się częściej u osób uczulonych także na inne czynniki – pyłki roślin czy kurz. Dlatego zanim sprawimy dziecku psa, warto wykonać u niego testy alergiczne. Niestety, uczulenie niekiedy rozwija się dopiero po jakimś czasie od nabycia zwierzęcia. Dobrym pomysłem jest tymczasowe przyjęcie pod swój dach psa. Okazją może być wyjazd znajomych, na który nie mogą zabrać swojego pupila. Codzienny kontakt dziecka z psem w warunkach domowych ujawni nam stopień nasilenia jego alergii. Uczulenie najskuteczniej leczy się poprzez eliminację czynnika, który je wywołuje. W przypadku alergii na psa może oznaczać to rezygnację z posiadania zwierzaka. W niektórych przypadkach zalecana jest  immunoterapia, czyli odczulanie organizmu dziecka, który uczy się tolerować alergeny zwierzęce. Metoda ta ma mniejszą skuteczność niż w przypadku uczulenia na pyłki. Niekiedy jednak prowadzi do zminimalizowania objawów lub wyleczenia alergii na psa.

Karolina Solga