alergia na kota

Uczulenie może wystąpić na każdym etapie naszego życia. Alergia na kota u ciężarnej również może się pojawić. Jak się manifestuje?

Alergia na kota

Alergia na kota zaliczana jest do uczuleń na sierść zwierząt domowych. Jednak nie tylko futerko bywa przyczyną kichania i duszności. Oprócz sierści uczula także naskórek, ślina oraz odchody zwierzęcia. Gruczoły łojowe i ślinowe są zlokalizowane na skórze kota. Z łatwością przenoszą się na futerko, a stamtąd z kolei na nasze ubrania czy tapicerkę mebli. Alergia na kota bywa uciążliwa. Katar, kichanie i zaczerwienienie oczu to niektóre z objawów uczulenia. W przypadku posiadania takiego pupila, codzienne funkcjonowanie może okazać się bardzo uciążliwe.

Alergia na kota u ciężarnej

Organizm kobiety w ciąży zmienia się. Pojawienie się nagłej alergii jest wówczas prawdopodobne. Alergia na kota u ciężarnej może być mylona z przeziębieniem. Objawy są podobne, ale gdy utrzymują się przez dłuższy czas, warto wziąć pod uwagę uczulenie. Alergia wziewna na kota nie jest groźna dla zdrowia i życia płodu, jeśli jej przebieg jest lekki. Przy nasilonych objawach, takich jak duszności czy napady astmatyczne, mogą wywołać niedotlenienie płodu. Bagatelizowanie objawów uczulenie nie jest więc wskazane w okresie ciąży.

Toksoplazmoza

W przypadku kotów mowa nie tylko o alergii wziewnej ale także o chorobie, jaką jest toksoplazmoza. To choroba pasożytnicza, która prowadzi do uszkodzeń płodu  a nawet poronienia. Jedną z sytuacji, kiedy można zarazić się pierwotniakiem jest kontakt z odchodami kotów. Kobiety obawiają się tej choroby. Jednak świeży kał kota nie jest groźny, ponieważ bakterie uaktywniają się dopiero po kilku dnia. Mają kota, raczej sprząta się jego kuwetę każdego dnia. W takiej sytuacji nie ma mowy o zakażeniu chorobą. Toksoplazmoza nie występuję często. Koty zarażone pierwotniakami powinny być leczone przez ok. dwa tygodnie.

alergia na kotaAlergia na kota u ciężarnej może być bardzo dokuczliwa. W takim przypadku najlepiej oddać kota w ręce rodziny, na czas ciąży. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów najlepiej zgłosić się do lekarza. W okresie ciąży powinniśmy zadbać nie tylko o sobie, ale także o dziecko, więc nie zapominajmy o tym.

Katarzyna Antos