Alergia na sierść a odczulanie

Alergeny zwierzęce

Lekarze zalecają alergikom ograniczenie kontaktów z alergenami – pozbycie się zwierząt domowych i nieprzebywanie w ich pobliżu. Nie jest to jednak łatwe. Wielu właścicieli traktuje swoich pupili jak członków rodziny.

Nawet jeśli uda się usunąć zwierzęta z domu i tak nie da się uniknąć kontaktów z nimi w otoczeniu – wśród przyjaciół, rodziny a nawet na powietrzu. Alergeny zwierzęce są wyjątkowo trwałe i utrzymują się w danym miejscu nawet do pół roku. Alergik musi więc przyjmować leki (np. przeciwhistaminowe), które nie zawsze są skuteczne.

Alergia na sierść a odczulanie

Odczulać czy nie odczulać – oto jest pytanie

Decyzja o odczulaniu musi zostać podjęta przez alergika po konsultacji z lekarzem. Jeśli pacjent nie posiada w domu zwierzaka i jego kontakty z alergenami są sporadyczne, a przyjmowane leki dobrze działają – z reguły nie podejmuje się immunoterapii. Odczulanie wchodzi w grę wówczas, gdy alergik źle znosi inne rodzaje leczenia albo leki przeciwhistaminowe nie przynoszą rezultatów i u pacjenta rozwija się np. astma. Odczulanie zaleca się także osobom, które mają zawodowy kontakt ze zwierzętami. Warto wiedzieć, że immunoterapia sprawdza się w około 70% przypadków. Niektórzy pacjenci niekorzystnie reagują na odczulanie, w innych przypadkach nie mogą zdecydować się na tę formę leczenia ze względu na zbyt długi okres czasu (immunoterapia trwa nawet do 5 lat).