uczulenie na nogach

W przypadku alergii zwykle mowa o reakcjach skórnych na twarzy, rękach czy plecach. Ale równie dobrze możemy zaobserwować uczulenie na nogach. Jakie mogą być jego przyczyny?

Uczulenie skórne

Uczulenie skórne to popularny rodzaj alergii. Często występuje u dzieci. Alergia może pojawić się znienacka, po kontakcie z alergenem. Inną możliwością jest także choroba skórna o podłożu alergicznym. Jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry. Uczulenia dotyczące skóry są wyjątkowo dokuczliwe nie tylko ze względu na nieatrakcyjny wygląd, ale objawy. Piekąca i swędząca skóra, wysypka czy pokrzywka to tylko niektóre z dolegliwości alergii skórnych. Ich leczenie nie zawsze jest szybkie i proste. Skóra potrzebuje bowiem czasu na regenerację.

Uczulenie na nogach

Mówiąc o alergiach skórnych, alergolodzy podają zazwyczaj objawy zlokalizowane na policzkach, rękach, dłoniach czy plecach. Tymczasem uczulenie na nogach to także ewentualny objaw alergii, Całe ciało człowieka jest narażone na działanie szkodliwych alergenów, dlatego reakcje alergiczne mogą pojawić się na wszystkich jego obszarach. Pojawianie się zmian skórnych na nogach powinno skłonić nas do wizyty u dermatologa lub alergologa, szczególnie, jeśli nie mamy zdiagnozowanej żadnej choroby skórnej, a objawy utrzymują się dość długi czas.

Uczulenie na nogach – przyczyny i objawy

uczulenieWspomniane wcześniej objawy to typowe dolegliwości alergii skórnych. Uczulenie na nogach może ujawnić się czerwonymi krostami czy plamami. Wysypka może piec i swędzieć. Przyczyn alergii należy szukać w kosmetykach, tkaninach czy środkach piorących. Objawy mogą być również powodem uczulenia na słońce czy efektem kąpieli w basenie. Tego typu zmian skórnych nie należy wystawiać na słońce. Nie wolno ich drapać ani dotykać, co mogłoby zwiększyć podrażnienie. Gdy objawy pojawiły się nagle, najlepiej zastanowić się czy nie zastosowaliśmy nowego kosmetyku, środka piorącego lub myjącego. To częste przyczyny uczuleń skórnych. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, zanim sięgniemy po jakiekolwiek kroki, zmierzające ku pozbyciu się zmian skórnych. Lekarz powinien zalecić nam odpowiednie maści czy inne środki farmakologiczne, które zniwelują niepokojące ślady na skórze naszych nóg.

Katarzyna Antos