Alergia na sierść

Dlaczego sierść uczula?

Sierść zwierząt sama w sobie nie ma właściwości uczulających. Uczulają znajdujące się na sierści resztki śliny, moczu, złuszczonego naskórka i wydzieliny gruczołów łojowych, które zawierają specyficzne białkowe antygeny zwierzęcia. Alergia występuje wówczas, gdy organizm człowieka wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko antygenom zwierząt, rozpoznając je jako wrogie i szkodliwe zarazki. Następuje wtedy gwałtowna reakcja obronna organizmu.

Alergia na sierść

Które zwierzęta uczulają najczęściej?

Uczulić może tak naprawdę sierść każdego zwierzęcia – wszystko zależy od organizmu człowieka. Są jednak takie zwierzęta, które mają większe predyspozycje do wywoływania alergii. Należą do nich: koty, świnki morskie, konie i psy. Warto wiedzieć, że alergeny kotów i koni są jednymi z najsilniejszych. Mogą powodować objawy alergii nawet poprzez kontakt z osobą, która była w pobliżu tego zwierzęcia. Są też bardzo ciężkie do usunięcia z otoczenia. Na szczęście są też zwierzeta i rasy, które na alergików zwykle działają mniej lub wcale. O nich przeczytacie w naszym innym artykule.

Jakie są objawy alergii na sierść?

Do najważniejszych objawów alergii na sierść zaliczamy: katar, kichanie, łzawienie oczu, wysypkę na skórze, świąd, obrzęk, kaszel lub trudności w oddychaniu. Do wystąpienia objawów wystarczy kilkusekundowy kontakt ze zwierzęciem, a w skrajnych przypadkach nawet spotkanie z właścicielem czworonoga, który ma na ubraniu jego sierść. Długotrwałe przebywanie w pobliżu odzwierzęcych alergenów może powodować zapalenie spojówek, napady astmy czy przewlekłe zapalenie zatok.