przyczyny kataru sezonowego

W przypadku kataru sezonowego mamy do czynienia z tymi samymi symptomami, które towarzyszą zwykłemu katarowi. Czasem dolegliwości o podłożu alergicznym towarzyszy gorączka sienna, wówczas bywa ona mylona z infekcją wirusową.

Okres pylenia

Z przeprowadzonych badań wynika, iż z nasilonym pyleniem roślin mamy do czynienia w maju, czerwcu i lipcu. We wspomnianych miesiącach kwitną trawy i zboża. Szacuje się, iż odpowiadają one za 75-80% przypadków kataru sezonowego.

przyczyny kataru sezonowego

Alergie na zarodniki grzybów pleśniowych

W maju, czerwcu i lipcu kwitną również chwasty i drzewa. Jednocześnie w powietrzu unoszą się zarodniki grzybów pleśniowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium. Jeśli alergia na pyłki drzew i zarodniki grzybów pleśniowych nie zostanie rozpoznana, odczulanie na pyłki traw i żyta może zakończyć się fiaskiem.

Pyłki drzew jako alergen

Na przełomie stycznia i lutego zaczynają kwitnąć drzewa. Wśród czynników przyczyniających do zapalenia dróg oddechowych wymienia się pyłki olchy, brzozy i leszczyny. Te dolegliwości często utożsamia się z „wiosennym przeziębieniem”. Błędna diagnoza przyczynia się do przedłużenia cierpienia chorego. W związku z tym, iż lekarz nie podejrzewa alergii, nie przepisuje leków łagodzących jej przebieg.