leki przeciwalergiczne

Leki przeciwalergiczne umożliwiają łagodzenie uciążliwych objawów alergii. Dzięki ich stosowaniu, osoby z alergią mogą funkcjonować bardziej komfortowo. Poznajcie ogólny podział leków na alergię.

Leki przeciwalergiczne

W leczeniu alergii stosuje się leki przeciwalergiczne, głównie przeciwhistaminowe, które hamują wydzielanie histaminy, odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. Objawy alergii bywają bardzo dokuczliwe. Ciągły katar, kichanie, łzawienie oczy czy duszności spędzają sen z powiek niejednego alergika, dlatego leki na alergię są nieocenionym środkiem pomocy. Jakie wyróżniamy leki przeciwalergiczne?

Leki przeciwhistaminowe

To największa grupa leków, wykorzystywanych w leczeniu alergii różnego typu. Leki przeciwhistaminowe sprawdzają się w leczeniu uczuleń skórnych czy atopowego zapalenia skóry. Łagodzą stan zapalny skóry. Większość tego typu środków jest dostępna w aptece bez recepty, stąd łatwy dostęp i popularność farmaceutyków. Wyróżnia się leki przeciwhistaminowe I i II generacji. Leki I generacji wykorzystuje się w terapii alergii, w których jednym z czynników jest stres. Niestety wywołują liczne działania niepożądane. Druga generacja to nowoczesne leki, które mogą pomóc na późne reakcje alergiczne.

Glikokortykosteroidy

Glikokortykosteroidy to leki sterydowe, które działają nie tylko przeciwalergicznie, ale także przeciwzapalnie. Polecane są na alergie sezonowe, takie jak katar alergiczny. Często mają postać donosową. Ze względu na skuteczne działanie miejscowe, są wykorzystywane w leczeniu alergij skórnych. Niwelują świąd i stan zapalny skóry. W leczeniu raczej stosuje się słabe dawki leków, ponieważ zbyt duże, mogą wywołać skutki uboczne. Glikokortykosteroidy rozszerzają naczynia, dzięki czemu pacjenci mogą łatwiej oddychać. Znaną z tej grupy leków substancją jest kortyzol.

Sympatykomimetyki

Sympatykomimetyki obkurczają naczynia krwionośne. Znajdują swoje zastosowanie w niwelowaniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Ułatwiają swobodne oddychanie. Terapia nim nie powinna trwać dłużej niż kilka dni. Mają formę zarówno aerozoli i kropli donosowych jak i tabletek doustnych.

Kromony

przeciwalergiczneKromony to nowe leki przeciwzapalne, stosowane przy ostrych i przewlekłych alergiach. Występują w postaci roztworów, kropli czy aerozoli. Nie wszystkie leki z tego rodzaju są dostępne w Polsce. Są dobrze tolerowane przez drogi oddechowe, więc stosują je osoby chore na astmę oskrzelową.

Katarzyna Antos