MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Menu

Leki antyhistaminowe


Leki antyhistaminowe

Prawie każdy słyszał o nich albo nawet je stosował. Leki antyhistaminowe, bo o nich mowa, są popularne wśród alergików, ale i astmatyków, często przynoszą im ulgę.

Zwalczają najbardziej dokuczliwe objawy jak katar, łzawienie oczu czy idiopatyczne pokrzywki (tj. o nieznanym podłożu). Czy powinniśmy wiedzieć o nich coś więcej? Czy zawsze możemy je stosować i czy są jakieś ograniczenia?

Jak to działa?

Jak najprościej opisać działanie leków antyhistaminowych? Histamina to mediator, który zawsze znajduje się w naszym organizmie.

Alergeny najczęściej powodują duży wyrzut histaminy, która może wywoływać rozwój zapalenia alergicznego lub aktywować inne mediatory, jakimi są cytokiny.

Leki antyhistaminowe

W naszych ciałach znajdują się bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne receptory komórkowe, w tym receptory histaminowe, które pod jej wpływem otwierają komórki na substancje z jej otoczenia mogące wywołać objawy chorobowe. udowodniono, że można wpłynąć inną substancją chemiczną na receptory tak, by później nie reagowały na histaminę.

Właśnie w ten sposób działają leki antyhistaminowe..

Działania uboczne

Obecnie leki blokujące wydzielanie histaminy w organizmie nie powodują prawie żadnych skutków ubocznych. Jest tak, ponieważ na rynku dostępne są przeważnie leki drugiej, a nawet trzeciej generacji. Czym różnią się od leków z pierwszej generacji?

Produkowane wcześniej środki miały często właściwości otępiające lub tłumiące zmysły alergików. Chociaż objawy alergiczne były u nich mniejsze, niebezpieczne stawało się prowadzenie samochodu lub innego pojazdu, gdyż powodują one senność czy uczucie zmęczenia.

Strony: 1 2

Leave a Reply

Be the First to Comment!