jak poradzić sobie z alergią

Alergia nie bez powodu bywa nazywana dżumą XXI wieku, z przypadłością tą zmaga się coraz więcej osób. Wiosna i lato to jedne z najpiękniejszych pór roku, niestety, dla osób uczulonych stanowią prawdziwą zmorę. Unoszące się w powietrzu pyłki roślin wywołują dokuczliwy katar sienny i zapalenie spojówek. Objawy alergii wziewnej nierzadko utrudniają chorym normalne funkcjonowanie.  Przedstawiamy 7 porad jak poradzić sobie z alergią.

Śledź kalendarz pylenia roślin

W poszczególnych okresach roku pylą inne rośliny. W związku z tym kalendarz pyleń pomoże ci ustalić, kiedy rozpocznie się trudny dla ciebie okres.  Jeśli wiesz, że uczulają cię trawy, to w czasie ich pylenia powinnaś przyjmować leki antyhistaminowe. Najlepiej sięgać po te II generacji, ponieważ nie powodują skutków ubocznych w postaci otępienia i senności. Można je przyjmować, nawet jeśli na co dzień prowadzimy samochód. Pamiętaj, że kalendarz pylenia roślin to nie wszystko. Równie ważne jest śledzenie aktualnych komunikatów podawanych po głównej prognozie pogody. Czas pylenia roślin może bowiem przesunąć się w czasie w zależności od aktualnych warunków atmosferycznych.

Gdy stężenie pyłków jest wysokie, unikaj ich skupień

Uczulają cię trawy, a właśnie na ten tydzień zapowiedziano kumulację ich pyłków w powietrzu w twojej miejscowości? Wycieczkę na łąkę zastąp wypadem do lasu iglastego. Drzewa iglaste nie tylko uczulają zdecydowanie rzadziej, ale też wytwarzają substancje zaliczane do żywic, które udrażniają nos zajęty przez katar sienny.

Nie wychodź z domu, gdy zaczyna padać

Gdy zaczyna padać, wszystkie pyłki, które unoszą się w powietrzu, zaczynają opadać, dlatego też wówczas nasilają się objawy alergii wziewnej.  Na spacer najlepiej wybrać się tuż po zakończeniu ulewnego deszczu. To doskonała pora dla alergików, ponieważ pyłki, które były w powietrzu, zdążyły już opaść na ziemię. Z kolei nowe jeszcze się nie uniosły.

Po powrocie do domu zmień ubranie

Pyłki roślin lubią osadzać się na naszych ubraniach i włosach, jest to nieuniknione. Jeśli alergia to twoja zmora, po powrocie do domu zmień ubranie na czyste i weź szybki prysznic. Umyj też włosy, w przeciwnym wypadku nawet w domu objawy uczulenia nie dadzą ci spokoju.

Skoś trawę, zanim ta zakwitnie

Trawa to jeden z najczęściej alergizujących czynników. Warto jednak pamiętać, że nie uczulają nas same liście, lecz jej pyłki. Dopóki ta nie zakwitnie, nie mamy powodów do obaw. Kwitnięciu traw można zapobiec, regularnie ją kosząc. Możesz wykonać tę czynność sama, ale lepiej zlecić ją komuś, dla kogo alergia jest pojęciem li tylko teoretycznym.

 

Zrezygnuj z makijażu oczu, jeśli masz alergię

Borykasz się z alergią na pyłki traw lub brzozy? Na czas pylenia rośliny, która cię uczula, zrezygnuj z makijażu oczu. Łzawiące oczy i tak nie pozwolą cieszyć ci się nieskazitelnym make-upem. Poza tym rozpuszczony tusz do rzęs może tylko nasilić objawy alergii. Unikaj też kosmetyków o silnym zapachu – perfum, balsamów do ciała czy płynów micelarnych. Mogą one bowiem wzmagać kichanie.

 

Pościeli nie susz na świeżym powietrzu

Pościel suszona na świeżym powietrzu pachnie inaczej od prześcieradła wywieszonego na strychu. Poza tym słońce i wiatr przyśpieszają wysychanie prania. Niestety, alergia rodzi liczne komplikacje, jedną z nich jest konieczność unikania suszenia pościeli na świeżym powietrzu. Na praniu bowiem osadzają się wszystkie pyłki z powietrza, w tym cząsteczki rośliny, która cię uczula.

Irmina Cieślik