alergia pokarmowa u niemowląt

Alergia pokarmowa to jedna z najczęściej występujących dolegliwości u najmłodszych dzieci. Jej objawy mogą pojawić się już w początkowym okresie życia. Jak ją rozpoznać? Jak odróżnić od wysypki czy innych przypadłości?

Alergia pokarmowa u niemowląt to dolegliwość, której symptomy pojawiają się jako reakcja organizmu na obecność określonych białek występujących w pożywieniu. Oznaki wcale nie wiążą się wyłącznie ze zmianami pojawiającymi się na skórze. Alergia pokarmowa może także objawiać się za pośrednictwem przewodu pokarmowego czy układu oddechowego.

Najczęstsze objawy alergii pokarmowej u niemowląt

Jeśli chodzi o niemowlęta, alergia pokarmowa u dzieci w tym wieku objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi, którym towarzyszyć mogą dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

  • Zmiany skórne to głównie suchość skóry, zmiany rumieniowo-grudkowe pojawiające się na policzkach, tzw. wyprostnej powierzchni rąk i nóg, przy uszach.
  • Objawy ze strony przewodu pokarmowego obejmują m.in. nadmierne ulewanie czy kolki.

Warto zwrócić również uwagę na brak właściwego przyrostu masy ciała mimo spożywania odpowiedniej ilości pokarmu. Niepokój powinny wzbudzić także napady świszczącego oddechu, sapka czy trudności w oddychaniu.

Alergia pokarmowa jako reakcja ogólnoustrojowa

Alergia pokarmowa daje różnorodne objawy, aczkolwiek wielu rodziców doszukuje się przede wszystkim obecności zmian skórnych. Tymczasem należy mieć świadomość, że reakcja alergiczna jest reakcją ogólnoustrojową. W praktyce oznacza to, że pojawiające się symptomy bywają mylące.

Na reakcję alergiczną mogą wskazywać takie symptomy jak:

  • objawy ze strony układu oddechowego, np. nieżyt nosa, sapka, duszność, dolegliwości jak w astmie,
  • zaburzenia hematologiczne – niedokrwistość z niedoboru żelaza (na co wskazuje badanie morfologiczne krwi), którą trudno wyeliminować,
  • biegunka,
  • częste ulewania, wymioty,
  • długotrwały niepokój.

Alergii na białko mleka krowiego nie można bagatelizować

Wydaje Ci się, że alergia na białko mleka krowiego dotknęła Twoje dziecko? Nie bagatelizuj żadnych niepokojących objawów. Warto mieć świadomość, że w niektórych sytuacjach reakcja alergiczna może spowodować  wstrząs anafilaktyczny, który rozwinie się w ciągu kilku minut od spożycia pokarmu zawierającego białka mleka krowiego.

Dlatego, jeśli dostrzegasz objawy, niezwłocznie skontaktuj się z pediatrą. Lekarz, na podstawie przeprowadzonego wywiadu, próby eliminacji i prowokacji oraz wyników zleconych badań, rozpozna czy występujące symptomy to faktycznie objawy alergii pokarmowej. Jeśli tak, wówczas udzieli wskazówek dotyczących dalszego postępowania. W przypadku niemowląt najprawdopodobniej zaleci spożywanie specjalnych mieszanek mlecznych o odpowiednio wysokim stopniu hydrolizy.

Więcej o alergii pokarmowej dowiesz się na BebiProgram.pl

Tekst powstał we współpracy z BebiProgram

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz  gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu  karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.